Priority českého předsednictví na jednání Rady EPSCO v oblasti rovnosti žen a mužů naplněny
„Ženy na trhu práce dlouhodobě čelí znevýhodnění. Aktuální problémy související s rostoucími cenami energií a potravin mají různé dopady na rozdílné skupiny obyvatel. Například ženy-samoživitelky či ženy-seniorky patří k nejohroženějším částem společnosti. Jsem proto ráda, že podpora rovnosti žen a mužů patří k prioritám našeho předsednictví a že Rada EPSCO schválila řadu doporučení, která na genderové nerovnosti reagují a nabízí členským státům konkrétní řešení,“ říká zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
Mladé ženy a muži byli zvláště ohroženi ekonomickým dopadem pandemie covid-19. Mladí lidé často pracují na dočasné a částečné úvazky nebo v sektorech, kde dochází k propouštění nebo zkrácení pracovní doby. Zatímco mladí muži se neustále vracejí na trh práce, mladé ženy trpí častěji dlouhodobou nezaměstnaností nebo podmínkami platformové práce či neplacených stáží. Rada EPSCO přijala závěry o genderové rovnosti v narušených ekonomikách: zaměření na mladou generaci, které představují doporučení pro členské státy, jak hledisko rovnosti žen a mužů v řešení hospodářské krize zohledňovat.
Všechny členské státy souhlasily, že rovnost žen a mužů by měla být nedílnou součástí opatření k řešení stávající ekonomické krize a ženy a muži by se měli rovnocenně podílet na budoucím hospodářském rozvoji. Gender mainstreaming by měl být prosazován napříč politikami na evropské i národní úrovni. Je třeba vyhodnocovat plánovaná opatření z hlediska dopadu na rovnost žen a mužů, dopadu na mladou generaci a na zranitelné skupiny společnosti.
V závěrech byly členské státy dále vyzvány, aby věnovaly zvláštní pozornost potřebám žen a dívek prchajících z Ukrajiny, které potřebují ochranu, příležitosti a podporu.
Ministři a ministryně dále jednali o evropské strategii v oblasti péče. „Jde o téma, které je pro mě osobně klíčové. Musíme vytvářet podmínky, které lidem umožní zakládat rodiny. Důležité je mimo jiné sladění osobního a pracovního života. Rodina je základ každé společnosti a nepostradatelným článkem ekonomiky,“ uvedl vicepremiér Jurečka.
V kontextu evropské strategie v oblasti péče přijaly členské státy také doporučení o předškolním vzdělávání a péči. Služby předškolního vzdělávání mají obrovský společenský význam, a to i proto, že jsou nezbytným předpokladem k tomu, aby mohli rodiče malých dětí, zejména matky, pracovat. Služby předškolního vzdělávání a péče dětem rovněž poskytují velmi cennou včasnou podporu v oblasti učení a rozvoje sociálních dovedností v raném věku. Cílem doporučení je tedy podpořit členské státy v tom, aby s přihlédnutím k vnitrostátním okolnostem zvyšovaly účast na přístupném, cenově dostupném a vysoce kvalitním předškolním vzdělávání a péči s cílem usnadnit a podpořit účast žen na trhu práce a posílit sociální a kognitivní vývoj dětí a jejich úspěch ve vzdělávání, a to zejména v případě dětí, které se nacházejí ve zranitelném postavení nebo pocházejí ze znevýhodněného prostředí.
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?