Nálada v evropském průmyslu zůstává špatná (Komentář)
Indikátory aktivity PMI ze zpracovatelského průmyslu se v Evropě nadále drží na nízkých úrovních. Tuzemský PMI za listopad znovu klesl, a to z 41,7 b na 41,6 b., zatímco se očekával nárůst na 42,6 b. Jde o nejnižší úroveň za posledních zhruba dva a půl roku. Nadále platí, že průmyslníci hůře hodnotí jak objem výroby, tak i nových zakázek, v důsledku čehož již někteří z nich uvádějí, že museli přistoupit ke snižování počtu zaměstnanců. Inflace cen vstupů byla podle průmyslníků nejnižší za poslední dva roky, což zmírnilo i tlak na růst cen konečných výrobků pro zákazníky. Růst konečných cen pro zákazníky byl podle šetření PMI nejnižší od března 2021. V obou případech však cenová dynamika zůstává výrazná. Zkracovaly se také termíny dodávek výrobních vstupů. Mimo zmírnění problémů v dodavatelských řetězcích k tomu přispěl i výrazný pokles poptávky po vstupech, který jde ruku v ruce s klesajícím počtem zakázek. Hluboko pod hranicí 50 bodů v listopadu setrval i polský PMI. V pásmu kontrakce zůstaly také indexy pro Německo a celou eurozónu, jejichž zpřesněný odhad navíc přinesl ještě nepatrnou sestupnou revizi. Výjimkou středoevropského regionu je tak pouze maďarský PMI, který v listopadu dosáhl 54,7 b. a nacházel se výrazně nad očekáváními.
Podle zveřejněných údajů Ministerstva financí český stát do konce letošního listopadu hospodařil s deficitem ve výši 337,1 mld. CZK. Oproti loňskému rekordnímu roku je schodek nižší o 64,4 mld. CZK, což je dáno vyššími daňovými příjmy. Deficit státního rozpočtu by na konci roku mohl zamířit až ke schváleným 375 mld. CZK. Více jsme k tomuto tématu psali zde https://bit.ly/3gRpJMA.
Americký dolar dnes výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa utahování měnové politiky Fedu. K tomu včera svými vyjádřeními přispěl Jerome Powell, stejně tak i dnes zveřejněná data deflátoru PCE (hlavní ukazatel inflace pro Fed), která v meziměsíčním vyjádření o desetinu zaostala za očekáváními. Po předchozích čtyřech po sobě jdoucích zvýšeních sazeb o 75 bb to tak v prosinci vypadá na růst o 50 bb. Možné ochlazení americké ekonomiky pak naznačil ISM index z tamního zpracovatelského průmyslu, který klesl z 50,2 b. na 49,0 b., když se čekalo 49,7 b. Historická data však ukazují, že tato úroveň ještě nemusí nutně indikovat příchod recese. Dynamika osobních příjmů a výdajů v USA za říjen byla silná. Dnes se nedařilo ani české koruně, která k euru oslabila o přibližně 0,1 % k 24,39 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?