Ruská agrese proti Ukrajině: Dilemata ve vzdělávání
Česká republika začlenila téma dopadu ruské vojenské agrese proti Ukrajině do svých priorit předsednictví v Radě EU. Témata jako digitální well-being nebo mezigenerační solidarita tak dostaly nový rozměr.
„Je nezpochybnitelné, že ruské barbarství musí být jednoznačně odsouzeno a stejně tak, že je povinností nás Čechů pomoct ukrajinským dětem, žákům a studentům, kterým agrese Ruské federace ztížila či dokonce znemožnila pokračování v jejich dalším vzdělávání. Česká republika jim poskytla nejen útočiště, ale také možnost okamžitého vstupu do vzdělávacího sytému tak, aby mohli mladí Ukrajinci téměř kontinuálně navázat na svoje dosavadní vzdělání,“ uvedl na konferenci za českou stranu náměstek pro řízení sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF na MŠMT Václav Velčovský a pokračoval: “Nyní si můžeme i díky této konferenci předat zkušenosti členských států se začleňováním ukrajinských žáků. Je totiž naším cílem upravit vzdělávání tak, aby se žákům čas strávený na českých školách započítal do ukrajinského vzdělání,“ dodal náměstek Velčovský.
Konferenci zahájil generální ředitel pro dopravu, energetiku, životní prostředí a vzdělávání z Generálního sekretariátu rady EU Peter Javorčík. Náměstek Velčovský přednesl key-note-speach, ke které se vyjádřily špičky evropské politiky jako evropská komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Mariya Gabriel nebo europoslankyně a předsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání Sabine Verheyen. Druhá část konference byla koncipována jako výměna zkušeností členských států a jejich stakeholderů v praxi.
Další informace ZDE
Infobox:Náměstek pro řízení sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF na MŠMT Václav Velčovský se k situaci na Ukrajině v oblasti vzdělávání ukrajinských uprchlíků vyjadřuje pravidelně v Evropském parlamentu. Už ve svém prvním vystoupení v polovině března letošního roku představil první velmi rychlé kroky České republiky k pomoci migrantům v oblasti vzdělávání, přičemž je k dispozici na webu MŠMT také jeho prezentace k tématu, část jeho vystoupení, a také záznam celého jednání.
V dalším vystoupení koncem června se náměstek Velčovský soustředil především na implementaci zákona Lex Ukrajina a na aktivity, které MŠMT naplánovalo na jaro a léto, a to adaptační kurzy, jazykové vzdělávání pro různé skupiny, práci s ukrajinskými učiteli apod. Česká republika byla v tomto ohledu Evropským parlamentem explicitně vysoce oceněna za rychlost a systémovost, s jakou přistupuje k této velmi složité a citlivé agendě. Celá prezentace náměstka k tématu začleňování ukrajinských dětí do českého vzdělávacího systému je opět k dispozici na webu MŠMT.
Rusko - zprávy a komentáře k Rusku
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?