Jak bojujeme proti inflaci a brzdíme kolotoč peněz
Aleš Michl (Mladá fronta DNES 28. 11. 2022 strana 8, rubrika Názory)
Jestřábi a holubice
Plná aula studentů na mě čekala minulý týden na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity. Tady jsou body, co jsem řekl, aneb jak bojujeme s inflací:
- Nyní je v Česku krátkodobá úroková sazba na nejvyšší úrovni od roku 1999. Máme nejpřísnější měnovou politiku za posledních více než 20 let.
- Růst množství peněz v ekonomice výrazně brzdí. Meziroční změna nových hypoték byla v září -82 %. Meziroční změna nových úvěrů pro podniky činila -64 %.
- Poptávkové tlaky na inflaci plynoucí z domácí ekonomiky se zmírňují, spotřeba domácností dokonce klesá. Politika stability úrokových sazeb je tedy zatím správná.
- Bankovní rada vyčká na další data, která vyhodnotí. Na příštím zasedání (21. 12.) rozhodne, zda sazby zůstanou stabilní, nebo se zvýší (pokud např. bude hrozit opětovné zrychlení poptávkové inflace).
- Problém je, že jsme přepnuli z exportu, z přílivu zahraničních investic, z píle a produktivity, na spotřebu, dluhy a jakousi nárokovou ekonomiku, ve které žádáme po státu vše zaplatit. To je potřeba změnit. Dlouhodobou prioritou by se měla stát silná koruna. Pro vládu i ČNB.
-
Co je k silné koruně potřeba? Co je potřeba k tomu, aby koruna začala znovu trendově posilovat, jako tomu bylo před rokem 2008?
- Měnová politika by v příštích šesti letech měla být relativně přísnější, respektive úroky relativně vyšší, než tomu bylo šest deset let před covidem. Potřebujeme motivovat lidi, firmy, ale i vládu ke spoření. Jedině tak bude méně dluhů.
- Inflace byla na cíli ČNB naposledy v roce 2018. To bylo období, kdy veřejné finance byly v přebytku. To není náhoda. K poražení inflace je potřeba také snižování deficitu veřejných financí.
- Bylo by vhodné, aby lidé spořili, aby se kumuloval kapitál na investice. Chci, aby růst mezd odpovídal růstu produktivity práce (v ČNB půjdeme příkladem, průměrná mzda v ČNB vzroste příští rok o 4,5 %). Zvýší se tak nabídka a ekonomika poroste neinflačně. A když je méně dluhů, neroztáčí se pak příliš množství peněz v ekonomice, podstatná to podmínka pro snížení inflace.
- Taková ekonomika by měla lákat přímé zahraniční investice a mělo by se v ní dařit exportu. Výsledkem pak bude silná koruna a nižší inflace.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?