Osmá Tallinnská konference Východního partnerství se konala s podporou velvyslanectví
Osmá Tallinnská konference Východního partnerství se konala s podporou velvyslanectví
25.11.2022 / 16:01 | Aktualizováno: 25.11.2022 / 16:05
Dne 23. listopadu se v Tallinnu konala 8. výroční Tallinská konference o Východním partnerství, která se letos zaměřila na rozvoj východních sousedů EU v radikálně změněném bezpečnostním prostředí v důsledku války započatou Ruskem. Konferenci „Rozšíření EU a Východní partnerství: Nová geopolitická realita Evropy“ zorganizovalo Mezinárodní centrum pro obranu a bezpečnost (ICDS) a Ministerstvo zahraničních věcí Estonské republiky. Akci již druhým rokem podpořilo i Velvyslanectví České republiky, tentokrát ve spolupráci s Velvyslanectvím Švédska a Zastoupením Evropské komise v Estonsku.
Na konferenci v Radisson Collection Hotel se sešli účastníci ze zemí Východního partnerství, Estonska a dalších členských zemí a institucí EU. Akci zahájili ředitel ICDS Indrek Kannik, vedoucí Zastoupení Evropské komise v Estonsku Vivian Loonela a velvyslankyně Švédska v Estonsku Ingrid Tersmanová, kteří ve svých projevech zdůraznili nutnost nadále podporovat Ukrajinu a připomněli, že Ukrajinci v současnosti chrání svobodu a demokracii EU. Stejné myšlenky vyjádřil ve svém úvodním projevu i estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu – podle něj je vítězství Ukrajiny předpokladem budoucí bezpečnostní architektury Evropy. Ministr Reinsalu zdůraznil, že ruská agrese proti Ukrajině má také silný dopad na mnoho regionů mimo Evropu, protože válka ovlivňuje potravinovou bezpečnost a zvyšuje ceny potravin, čímž prohlubuje hlad a zhoršuje lidské utrpení. Ministr Reinsalu však také vlil do posluchačů optimismus s odkazem na statečný boj Ukrajinců, díky kterému si ukrajinské síly vzaly nazpět tisíce kilometrů čtverečních své země.
Den pokračoval třemi panelovými diskusemi, kde se hovořilo o možnostech rozšířování EU, národních reformách a o tom, zda je Východní partnerství v současné podobě efektivním projektem, nebo zda by nebylo lepší jej v budoucnu nahradit bilaterálními vztahy mezi EU a kandidátskými zeměmi. Panelisté se shodli, že Východní partnerství je stále živé a je užitečným nástrojem, který pomáhá partnerským zemím přiblížit se EU – i když by měly být provedeny reformy, aby byla iniciativa jednodušší a flexibilnější. Jak řekl Zvláštní vyslanec pro Východní partnerství Dirk Schuebel, nebýt Východního partnerství, Ukrajina, Moldavsko a Gruzie by tuto perspektivu vstupu do EU pravděpodobně neměly. Velvyslankyně pro Východní partnerství Ministerstva zahraničních věcí Švédska Christina Johannesson také zdůraznila, že Východní partnerství je úspěšným projektem a pomohlo dosáhnout nedosažitelného. Zároveň také zdůraznila, že je třeba najít nové dobré nápady na modernizaci Východního partnerství.
V posledním panelu pak vystoupil řečník z České republiky. Panelu „Reforming for Membership“ se zúčastnil Zvláštní vyslanec pro Východní partnerství Ministerstva zahraničních věcí ČR Jan Marian, který uvedl, že rozšiřování EU nebude rychlý ani snadný proces. První věcí, která by se měla stát, je pomoct Ukrajině vyhrát válku, protože bez toho nebudou stabilní reformy a ani rozšíření EU možné. Zdůraznil také, že ČR plně podporuje vstup Moldavska, Gruzie a Ukrajiny a zemí západního Balkánu do EU.
Den plný zajímavých diskusí završila recepce pořádaná českým velvyslanectvím s víny českého vinařství Obelisk.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?