(Kurzy.cz)
Díkůvzdání u nás nemáme, zato Black Friday se ujal
Některé typicky americké svátky nebo zvyky jsme k nám importovali, třeba takový svatý Valentýn - i když je tento svatý uctíván i v Evropě (koneckonců to byl rodem Říman), tak ale na jeho počest se zde příliš slávy nekoná. Ale chytili se toho šikovní obchodníci jako skvělé příležitosti a hle: "Patron zamilovaných, co v tento den koupíte vy svým miláčkům?!" A jak se to ujalo!
Naopak takový Halloween je vlastně původně docela vážný svátek, předvečer svátku Všech svatých, významného křesťanského svátku - a měl by být o modlitbě, rozjímání a vzpomínání na ty, kteří odešli. Nicméně z duší se stali duchové, vlády se ujala strašidýlka a děti si tento sváteční večer dovedou náramně užít, a zubaté dýně už v ten správný čas svítí i na českých zápražích.
Co je čistě severoamerická tradice, je svátek Díkůvzdání (Thanksgivingday), čtvrtý čtvrtek v listopadu, původně svátek silně náboženský, dnes ale především důvod pro mnohé rodiny sejít se a hodovat, radovat se z hojných darů božích i plodů své práce. Svátek má původ v dávné historii, kdy Otcové poutníci, náboženským přesvědčením Puritáni, byli vyobcováni ze staré vlasti do Nových zemí. Přesněji řečeno z Anglie přesídlili do Nizozemí, ale ani tam to nebylo ono - toužili nejen po náboženské svobodě, které se jim v tudorovské Anglii hrubě nedostávalo, ale zároveň po zachování národní identity a zvyků. Není divu, i dnešní trochu posunutý význam slova puritán naznačuje, že s nimi asi moc velká legrace nebyla a svou pravdu patrně hlásali (a žili) dosti nekompromisně.
Připluli do Nových zemí dost nevhod na podzim, neměli dost zásob na přezimování a byli by v tom Plymouthu, co si založili asi brzo všichni zahynuli. Také je první zima po vylodění (1620) dost zdecimovala. Ale původní obyvatelé (my odchovaní Karlem Mayem říkáme Indiáni, i když jsem teď maličko na pochybách, zda se to vlastně ještě smí) se jich tak trochu ujali a seznámili je se zdejší florou a faunou, včetně krocanů a kukuřice… Další sklizeň měli osadníci bohatou, přežili a děkovali Bohu. Jak potomci osadníků a pozdější přistěhovalci poděkovali původnímu obyvatelstvu, to je na jiné povídání.
Protože je to snad nejvýznamnější americký federální svátek, život se na severní půlce amerického kontinentu v tento den prakticky zastaví (včetně burzovního obchodování!). Kdo se ale ze života naopak může radovat, je jeden krocan, kterého „ušetří“ v Bílém domě a nechají ho žít. Je to náramná sláva s fotografováním.
Pátek následující po Díkůvzdání (Black Friday) sice už není oficiálním svátkem, ale považuje se za zahájení předvánoční nákupní sezóny, a obchodníci se předhánějí v nabídkách, procentech, červených cenovkách, jedinečných a neopakovatelných příležitostech k nákupu.
Black Friday se ujal i u nás velmi úspěšně. Koneckonců i nám začíná advent, kdy většina Čechů sice zapálí svíčku na adventním věnci, ale hlavně řeší vánoční nákupy. Sice proč ne - ale neztrácejte v té nákupní horečce hlavu, kdo to má po vás uklízet… a Black Friday už dnes dávno netrvá jen jeden den, takže je čas se zamyslet, jestli je nabízená cena opravdu tak výhodná.
Poslední zprávy z rubriky Obchod a služby:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?