EU zahajuje vojenskou pomocnou misi - Ukrajina
Rada dnes zahajuje vojenskou pomocnou misi Evropské unie na podporu Ukrajiny (EUMAM Ukraine). Ta má Ukrajině přinést další pomoc v situaci probíhající ruské válečné agrese.
Cílem této mise, která byla formálně zřízena 17. října, je posílit vojenské schopnosti ukrajinských ozbrojených sil, aby mohly bránit územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic, a chránit civilní obyvatelstvo. Mandát mise EUMAM Ukraine není výkonné povahy; mise má poskytnout individuální, kolektivní a specializovaný výcvik až 15 000 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil a bude probíhat na různých místech na území členských států EU.
Velitelem mise bude ředitel útvaru schopnosti vojenského plánování a vedení (MPCC) viceadmirál Hervé Bléjean.
Vedle toho Rada v rámci Evropského mírového nástroje přijala opatření pomoci v hodnotě 16 milionů eur na podporu budování kapacit ukrajinských ozbrojených sil prostřednictvím mise EUMAM Ukraine. Mise EUMAM Ukraine i opatření pomoci byly navrženy na základě operačních požadavků Ukrajiny a zajistí finanční prostředky potřebné k tomu, aby členské státy EU mohly poskytovat:
- munici, vojenské vybavení a platformy určené k použití smrtící síly,
- přepravu, úschovu, údržbu a opravy vybavení financovaného z opatření pomoci.
Opatření pomoci bude trvat 24 měsíců a doplňuje další příspěvky, které EU Ukrajině v rámci Evropského mírového nástroje postupně poskytla a které nyní dosahují více než 3,1 miliardy eur.
Evropská unie znovu opakuje, že podporuje nezávislost, svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic i její legitimní právo bránit se proti ruské agresi. EU pevně stojí za Ukrajinou a bude jí nadále poskytovat vojenskou, ekonomickou, sociální a finanční podporu, dokud bude třeba.
Souvislosti
Rada 17. října 2022 přijala rozhodnutí o zřízení mise EUMAM Ukraine s výchozí dobou trvání dva roky. Tato mise je přímou odpovědí na žádost o podporu, kterou Ukrajina adresovala vysokému představiteli. Má ukrajinským ozbrojeným silám poskytovat individuální, kolektivní a specializovaný výcvik a také zajišťovat koordinaci a synchronizaci činností členských států při poskytování tohoto výcviku.
Evropský mírový nástroj byl zřízen v březnu 2021 za účelem financování všech činností společné zahraniční a bezpečnostní politiky (SZBP) v oblasti vojenství a obrany s cílem předcházet konfliktům, zachovávat mír a posilovat mezinárodní bezpečnost a stabilitu. Umožňuje Evropské unii financovat zejména akce k posílení kapacit třetích zemí a regionálních a mezinárodních organizací souvisejících s vojenskými a obrannými záležitostmi. Předchozí opatření pomoci pro Ukrajinu v rámci Evropského mírového nástroje byla schválena 28. února, 23. března, 13. dubna, 23. května, 21. července a 17. října 2022.
- Vojenská pomocná mise Evropské unie na podporu Ukrajiny, internetové stránky ESVČ
- Ukrajina: EU zřídila vojenskou pomocnou misi pro další podporu ukrajinských ozbrojených sil (tisková zpráva, 17. října 2022)
- Ukrajina: Rada se dohodla na další pomoci v rámci Evropského mírového nástroje (tisková zpráva, 17. října 2022)
- Evropský mírový nástroj (souvislosti)
- Reakce EU na invazi Ruska na Ukrajinu (souvislosti)
Kontakt pro tisk
- Maria Daniela Lenzu
- Press officer
- +32 470 88 04 02
- +32 2 281 21 46
- @daniela_lenzu
Nepracujete-li pro média, obraťte se prosím se svým dotazem na službu informací pro veřejnost.
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?