Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  15.11.2022 08:04:55

Evropská ekonomika vzrostla ve Q3 mezičtvrtletně o 0,2 % (Ranní zpráva z finančního trhu)

Zpřesněný odhad HDP za celou eurozónu by měl potvrdit mezičtvrtletní růst ekonomiky ve výši 0,2 %. Jeho hlavním zdrojem by měla zůstat domácí poptávka, podpořená postcovidovým oživením v oblasti služeb, zatímco příspěvek čistého vývozu by měl být negativní. První odhady HDP budou zveřejněny v Polsku a Maďarsku, v obou případech se očekává mezičtvrtletní stagnace. Německý ZEW index bude i nadále signalizovat přetrvávající pesimismus analytiků. Americké ceny průmyslových výrobců v říjnu pokračovaly v meziměsíčním růstu, podle nás stejným tempem jako v září.

HDP Polska a Maďarska mezičtvrtletně stagnoval

Zpřesněný odhad HDP eurozóny za třetí čtvrtletí by měl potvrdit mezičtvrtletní růst ekonomiky o 0,2 %. Z jednotlivých členských států vykázala nejsilnější výkon Itálie (+0,5 % q/q), následovaná Německem, Francií a Španělskem (shodně +0,2 % q/q), nejhůře naopak dopadly Belgie a Rakousko (shodně -0,1 % q/q). Členění evropského HDP podle jednotlivých složek bude k dispozici až 7. prosince. Na základě dosud zveřejněných dat očekáváme, že domácí poptávka zůstala robustní a přispěla k mezičtvrtletnímu růstu HDP 0,4 pb. Spotřeba domácností i přes výraznou inflaci nadále rostla, na pozadí zrychlujícího mzdového růstu, expanzivní fiskální politiky a vysokých úspor. Pomohlo i přetrvávající pocovidové oživení poptávky po službách. Po dvou po sobě jdoucích čtvrtletích poklesu k mezičtvrtletnímu růstu HDP ve Q3 pravděpodobně přispěly i zásoby. Firmy sice stále čelily problémům s nedostatkem pracovních sil a výrobních vstupů, jejich finanční situace však byla dobrá, když se jim vesměs dařilo přenášet vyšší náklady na spotřebitele. Vlivem toho předpokládáme, že podnikatelé pokračovali v investiční aktivitě. Čistý vývoz by měl být naopak hlavní brzdou hospodářského růstu, s námi odhadovaným příspěvkem -0,4 pb, a to navzdory oživení aktivity v oblasti cestovního ruchu. Vliv na to měly nejen přetrvávající problémy s dodávkami vstupů, i přes jejich postupné zmírňování, ale i silná poptávka.

Statistiky HDP za Q3 budou zveřejněny i v Polsku a Maďarsku. Polská ekonomika by měla podle očekávání trhu po předchozím poklesu o 2,4 % mezičtvrtletně stagnovat. Podobně to trh vidí také v případě maďarské ekonomiky, kde se očekává jen nepatrný mezičtvrtletní růst o 0,1 % po rychlém růstu o 1 % ve Q2.

Růst evropského průmyslu byl v září nečekaně silný

Průmyslová produkce v eurozóně pokračovala v září v silném růstu. Meziměsíčně byla vyšší o 0,9 %, což bylo výrazně více než očekávaných 0,5 %. Směrem vzhůru byl navíc revidován srpnový výsledek, a to z původně udávaného meziměsíčního růstu o 1,5 % na 2 %. Pozitivní vliv pravděpodobně měly zmírňování problémů s dodávkami výrobních vstupů a dosud nevyřízené objednávky z předchozích měsíců.

Běžný účet tuzemské platební bilance skončil v září v deficitu ve výši 55,76 mld. CZK. Znovu tak byl výrazně překonán tržní konsenzus (-22 mld. CZK). Po srpnovém rekordu se jedná o druhý nejvýraznější schodek běžného účtu minimálně od roku 2004, odkdy máme měsíční data k dispozici. Po sezónním očištění došlo podle našeho odhadu ke zmírnění salda ze srpnových -56,8 mld. CZK na -47,8 mld. CZK v září. K zářijovému deficitu běžného účtu přispěla hlavně negativní bilance prvotních důchodů. V rámci ní nejvýznamněji působil odliv dividend z přímých zahraničních investic, který stál stejně jako o měsíc dříve v drtivé většině i za saldem celého běžného účtu. Mírně negativně nadále přispíval i obchod se zbožím. Příznivý vliv na zahraniční obchod měl v září zejména vývoz motorových vozidel v návaznosti na zmírňování problémů v dodavatelských řetězcích. V opačném směru zahraniční obchod v nominálním vyjádření naopak srážely hlavně vysoké ceny dovážené ropy a zemního plynu. Více jsme k tomuto tématu psali zde http://bit.ly/3WXAVaG.

Americký dolar včera vůči euru mírně posílil. Během dne přidal zhruba 0,3 %, když se obchodoval kolem 1,031 USD/EUR. Podporu pro tento vývoj poskytly rostoucí dolarové sazby, které pravděpodobně reagovaly na víkendová slova Christophera Wallera z Fedu. Ten uvedl, že americká centrální banka je ještě daleko od vrcholu úrokových sazeb. Silnější dolar neprospěl ani středoevropským měnám, včetně české koruny. Ta během včerejšího obchodování oslabila o přibližně 0,1 % k 24,30 CZK/EUR.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.



Přečtěte si také:

29.11.2024Růst tuzemské ekonomiky v Q3 24 neoslnil (Ranní zpráva z finančního trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
14.11.2024Ekonomika eurozóny v Q3 24 solidně rostla (Ranní zpráva z finančního trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688