Británie ukazuje na význam důvěry, Fed by neměl přestávat - Víkendář
Jaké poučení si lze vzít z aktuálního dění ve Velké Británii? Na tuto otázku na Bloombergu odpovídal Larry Summers, podle kterého si tato země prošla specifickým vývojem daným mimo jiné brexitem. Politici po celém světě by ale každopádně měli věnovat pozornost tomu, jak rychle je možné ztratit dlouho budovanou důvěru a jak rychlý spád poté věci mají.
Summers přirovnal vývoj k pěstování stromů v lese, jejichž růst také zabere dlouhou dobu, ale v požáru mohou lehnout velmi rychle popelem. Podobné je to podle ekonoma s důvěrou a jde o téma, která je významné zejména nyní. Tedy v době, kdy roste zadlužení a zároveň sazby. Jedná se totiž o prostředí, v němž hraje velkou roli důvěra.
Vývoj ve Velké Británii také připomíná, jak se může roztočit negativní spirála rostoucích vládních deficitů a sazeb, která následně posiluje sama sebe. Velkou roli v takové situaci pak hraje i likvidita na trhu s vládními obligacemi a Summers v této souvislosti zmínil rovněž Spojené státy. Na rizika spojená s nedostatečnou likviditou na tomto trhu totiž poukazovala Janet Yellen a Summers míní, že správně.
Ekonom se domnívá, že mnohem větší pozornost budou muset věnovat dalšímu vývoji rozpočtových deficitů a vládních dluhů i ve Spojených státech. Jednak kvůli rostoucím sazbám, které samy o sobě mění rozpočtový výhled. A také kvůli chladnoucí ekonomické aktivitě a s ní souvisejícím vládním výdajům. „Pokud tam nežijeme, můžeme se bavit tím, co se děje ve Velké Británii,“ řekl ekonom. Ovšem s tím, že je chybné se domnívat, že ostatní země jsou proti podobným problémům úplně imunní.
Summers varoval i před tím, aby Fed naslouchal hlasům, podle kterých by již neměl dál snižovat sazby. Ekonom míní, že takový krok by vážně ohrozil snahy o snížení inflace a zvyšoval by riziko stagflace. Tedy období utlumené ekonomické aktivity doprovázené vysokou inflací. K tomu Summers připomněl, že ekonomika má řadu automatických stabilizátorů, které se budou aktivovat s tím, jak poroste nezaměstnanost.
K diskusi o dalším uvolňování strategických ropných rezerv v USA Summers uvedl, že podle něj bylo prvotní uvolnění správným krokem americké vlády. Do budoucna si ale již přínosem takových kroků jistý není. Přirovnal je ke kvantitativnímu uvolňování prováděnému americkou centrální bankou. Tedy k nákupům dluhopisů, které ale někdy v budoucnu zase musí z rozvahy centrální banky odejít. A takový vývoj má na trhy opačný efekt než nákupy obligací. U používání strategických rezerv je to podle ekonoma podobné – i u nich je třeba mít na paměti, že někdy v budoucnu musí být zase doplněny, a to s opačným efektem na trhy a cenami energií.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?