Máme to nejhorší za sebou? - Plyn prudce zlevňuje
Velkoobchodní cena plynu, v současnosti jedna z nejostřeji sledovaných makro-finančních proměnných, se v průběhu včerejšího dne sesunula pod hranici 120 EUR/MWh. V porovnání s předválečným obdobím je evropský plyn stále velmi drahý (přibližně osminásobně), avšak oproti minulým týdnům, kdy se ceny držely nad 200 EUR/MWh, jde bezpochyby o pozitivní vývoj. Společně s plynem zlevňuje také elektřina, v rámci jejíž cenotvorby hraje plyn (resp. para-plynové elektrárny) zásadní roli jakožto marginální zdroj.
Trh s plynem zůstává nadále extrémně volatilní, opatrně však zaznívají hlasy, že to nejhorší by již mohlo být z hlediska cenového vývoje za námi. Důvodem je především stav zásobníků, které jsou v EU (včetně Česka) naplněny z více než 90 %. To je relativně komfortní situace na startu topné sezóny. Podobně důležitou roli pak sehrávají energetické úspory, resp. nižší spotřeba plynu, které v posledních týdnech napomáhá i nadprůměrně teplé počasí. Data od Amper Meteo ukazují, že v Česku došlo v minulém týdnu – i díky teplému počasí – k meziročnímu poklesu spotřeby plynu o mohutných 30 % (!).
Právě počasí zůstává hlavním rizikem letošní zimy. Čím chladnější totiž budou zimní měsíce, tím náročnější bude generovat dostatečné energetické úspory (a naopak). V případě nezvykle studené zimy by tudíž bylo potřeba zajistit více dodávek z alternativních zdrojů, ať již jde o LNG nebo například plyn z Norska. Zvláště v případě LNG dodávek je však limitujícím faktorem nedostatečná importní kapacita. Jeden příklad za všechny – u španělského pobřeží aktuálně kotví desítky LNG tankerů, které nejsou schopné provést vykládku, neboť zařízení, která přeměňují LNG zpět na plyn jsou aktuálně plně vytížená…
Celkově však platí, že vyhlídky na tuto zimu se v posledních několika týdnech zlepšily. Naše simulace ukazují, že při dostatečné míře úspor (meziročně >15 %) a zajištění rozumného objemu alternativních dodávek (>40 % loňského objemu) jsme schopni tuto zimu přečkat, aniž by došlo k nucené racionalizaci spotřeby plynu. Větší problém nás může paradoxně čekat příští topnou sezónu 2023/2024, kdy budeme muset opětovně naplnit poloprázdné zásobníky, avšak tentokrát již s velkou pravděpodobností zcela bez pomoci ruských dodávek…
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?