Růst cen na vstupech v Německu klesá (Ranní zpráva z finančního trhu)
I z pohledu tuzemských investorů bude dnes zajímavé sledovat data z okolních zemí. Z Německa a Polska se dočkáme cen průmyslových výrobců za září. Přes ně si část inflačních tlaků do domácí ekonomiky dovážíme. Zářijová data z polského průmyslu pak budou významným vodítkem pro to, jak třetí čtvrtletí zakončili tuzemští průmyslníci.
Polská průmyslová produkce v září mírně zrychlila
Dnešní ekonomický kalendář příliš kurzotvorných impulsů pro obchodování na finančních trzích nenabízí. Trhy i analytici samozřejmě budou sledovat ceny německých průmyslových výrobců, které v srpnu překvapily dramatickým skokem vzhůru, který by se však již za září opakovat neměl, jak ukázal vývoj na komoditních trzích. Ze Spojených států budou odpoledne zveřejněny pravidelné týdenní statistiky o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Potvrdí napjatý trh práce, který umožní tamní centrální bance dále zvyšovat úrokové sazby. Dolar tak zůstává silný, což podle nás přetrvá minimálně do konce roku.
Koruna nadále zůstává v zajetí protichůdných tendencí. Proti jejímu posilování hrají nepříznivé fundamenty, zejména zhoršující se běžný účet platební bilance, a díky rostoucím eurovým sazbám i zhoršující se úrokový diferenciál. Proti tomu ale stojí centrální banka se svými intervencemi. Dnešek na tom nic nezmění. Regionální hráči budou sledovat polská data z průmyslu. Ta mohou hodně napovědět o tom, jak se v září dařilo tuzemským producentům.
Na globálních finančních trzích se včera prosazovala spíše pochmurnější nálada projevující se vyšší averzi k riziku. Samotná zveřejněná data na tuto situaci žádný vliv neměla. A to ani pokud šlo o finální čísla zářijové inflace v eurozóně či odpolední americká data o nově zahájených stavbách a vydaných stavebních povoleních. Jednoznačný impuls prostě nepřinesla.
Z vyšší rizikové averze samozřejmě profitoval americký dolar. Na trhu s eurem se tak kurz vrátil pod hladinu 0,98 USD/EUR. To by příliš nemělo svědčit středoevropským měnám, což bylo patrné zejména na maďarském forintu. Česká koruna vůči společné evropské měně stagnovala, v závěru seance měla dokonce tendenci mírně posilovat. Stále totiž platí, že jejímu oslabování brání intervenční aktivita centrální banky. Ta ovšem intervenuje pouze na trhu s eurem. Proti dolaru oslabování české měny nic nebránilo. Kurz CZK/USD se tak včera opět přehoupl přes 25,00, v odpoledních hodinách již stál dolar dokonce více než 25,10 koruny.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?