Inflace v Česku je nejvýše od prosince 1993. Jak zareaguje ČNB?
Tuzemská inflace na meziroční bázi dosáhla nejvýše od prosince 1993. Index spotřebitelských cen v září meziročně vzrostl o 18 %, přičemž trh odhadoval setrvání dynamiky růstu na srpnových 17,2 %. Meziměsíčně pak inflace vzrostla o 0,8 %. Trh však očekával vzestup pouze o 0,2 %.
Na meziroční bázi nejvíce táhl růst cen oddíl bydlení, zejména zemní plyn, který vzrostl o 85,9 %. Elektřina pak zaznamenala růst o 37,8 %. Cena tuhých paliv se zvýšila o 55,8 %. Výrazně vzrostly i ceny potravin. Maso zaznamenalo 23,6% růst, zatímco oddíl s mléčnými výrobky a vejci vzrostl o 25,8 %. Zpomalení nastalo v oddílu dopravy, kde ceny pohonných hmot vzrostly o 22,7 %, přičemž v srpnu byl růst 28,3%. Nejvíce se na tomto poklesu podílelo srpnové snížení cen ropy. Severomořský brent se propadl z 96,49 USD na 87,96 USD za barel. Souhrnné ceny zboží vzrostly o 20,7 % a ceny služeb o 13,7 %.
Trend ve vývoji indexu v meziměsíčním srovnání byl podobný. Ceny zemního plynu se v indexu zvýšily o 15,2 %, zatímco ceny elektřiny o 3,6 %. Tuhá paliva pak vzrostla o 6,9 %. Výrazný růst zaznamenal i oddíl vzdělávání, kde vzrostly ceny v indexu o 6,4 %. V indexu vzrostly souhrnné ceny zboží o 1,5 %, zatímco ceny služeb o 0,3 % poklesly.
Kromě tuzemské inflace byly zveřejněny i indexy růstu exportních a importních cen za srpen. Zatímco se v červenci zvýšily ceny exportovaného zboží o 14,2 %, v srpnu tento index dosáhl na 16,1 %. Zvýšení indexu můžeme vnímat pozitivně, protože svým růstem v absolutním měřítku zvyšuje množství peněz, které tuzemští exportéři utržili. Index cen importovaného zboží se v červenci na meziroční bázi zvýšil o 21,3 %, avšak v srpnu činil růst již 24 %. Přestože ceny ropy Brent v srpnu klesly ze 105,09 USD na 92,36 USD za barel, za zdražující se import může neustále posilující americký dolar. Měnový pár USDCZK v srpnu vzrostl o 2,62 % na 24,62.
Česká národní banka odhaduje pro letošní rok meziroční růst inflace o 20 %. Zásadní podíl na růstu cen mají importované položky, zejména energetické komodity. Centrální banku by tak dnes zveřejněná data mohla utvrzovat v tom, že bude i nadále pokračovat s uvolňováním devizových rezerv. Nicméně pro stabilitu směnného kurzu je nutné pracovat i s úrokovými sazbami, protože koruna bude v krátkodobém a střednědobém výhledu čelit depreciačním tlakům. Tyto tlaky může vyvíjet jak prodlužování válečného konfliktu na Ukrajině, tak i vyšší schodek státního rozpočtu.
Dnešní data naznačují, že růst inflace stále není u konce. Tato slova potvrzuje i hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu, který tvrdí, že energetický šok v Evropě není pouze dočasným jevem a může prodloužit období vysoké inflace.
Tomáš Cverna
Zajímal se o finanční trhy již během studia na gymnáziu. V této době získával i první zkušenosti s publicistikou, kdy pod hlavičkou Institutu ekonomického vzdělávání působil jako komentátor. Tomáš Cverna většinou píše o fiskální politice nebo akciových trzích. Mezi jeho největší zájmy patří fundamentální analýzy společností z vyspělých trhů. Od června 2022 působí jako Trainee analytik kapitálových trhů ve společnosti XTB.
XTB
XTB jako přední evropský broker byl založen v roce 2004 a je jedním z největších brokerů na světě s kancelářemi ve 13 zemích, včetně České republiky, Slovenska, Velké Británie, Španělska, Německa, Francie a Chile. Pražská kancelář je zde od roku 2008. Je regulován světovými dohledovými orgány jako je britské FCA, polské KNF nebo kyperský CySEC. Od roku 2016 je společnost kotována na varšavské burze.
Více na https://www.xtb.com/cz.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?