Atraktivní příležitosti pro české těžařské firmy ve Vietnamu
Atraktivní příležitosti pro české těžařské firmy ve Vietnamu
06.10.2022 / 12:23 | Aktualizováno: 06.10.2022 / 13:16
Před mnoha lety se Vietnam v tom, jak těžit a zpracovávat nerosty, učil a zaostával za ostatními zeměmi světa. Tato skutečnost se však výrazně změnila a stala se dávnou minulostí! Vietnam si nyní navíc uvědomuje, že podpora udržitelné těžby a zvyšování hodnoty přírodních zdrojů jsou zásadními aspekty přispívajícími k ekonomickému růstu. Pro většinu zemí světa byla těžba tradičně základním kamenem hospodářského růstu a rozvoje infrastruktury. Co se Vietnamu týče, odhaduje se, že dosud bylo objeveno pouze asi 10 % zdrojů běžných i drahých kovů. Země dosud metodicky nezkoumala, jak pomocí moderních technologií najít hlubší, bohatší či větší ložiska. Zaměření vietnamského těžebního průmyslu bylo téměř výhradně na levnější nebo povrchové energetické materiály, jako je uhlí, železná ruda, bauxit, písek a vápenec.
PŘÍLEŽITOSTI V OBLASTI TĚŽEBNÍHO PRŮMYSLU
Největší státní těžební společnost ve Vietnamu je společnost Vinacomin, s jejímiž představiteli měli zástupci Ministerstva obchodu a průmyslu společně s několika českými firmami v Hanoji exkluzivní schůzku, při které otevírali perspektivy možné budoucí spolupráce a příležitostí. Vinacomin obecně přiznává, že je nutno vyřešit nedostatky jako používání zastaralých technologií, nedostatek mechanizace, nedostatečnou infrastrukturu, pracovní sílu s nízkou produktivitou, nadměrnou spotřebou energie, bezpečnostní nedostatky a nepřijatelné znečištění životního prostředí. V Rozhodnutí č. 2356-TKV ze dne 15. června 2016 Vinacomin stanovil prioritu technologických inovací. Výzvou proto je modernizace vietnamského těžebního průmyslu a zpřístupnění těchto inovací. Ve Vietnamu je registrováno přes 1500 těžařských společností, z nichž je asi 55 % státních, 36 % soukromých vietnamských společností a pouze 9 % představují zahraniční firmy.
České firmy mají na vietnamském trhu již vybudovanou velice dobrou pověst při dodávkách pro místní doly, elektrárny či v rámci geologického průzkumu. Česká republika považuje Vietnam za jeden z nejvýznamnějších mimoevropských trhů. Mimo jiná odvětví můžeme očekávat rozvoj příležitostí právě v oblasti těžebních technologií a geologického průzkumu. Nabízí se rozšíření spolupráce s vietnamskými společnostmi jako Vinacomin, EVN, Petro Vietnam a dalšími státními podniky, které by mohly mít zájem o české technologie a služby v dolech a elektrárnách. Za atraktivní a žádané technologie se zde dají považovat systémy řízení kvality uhlí, termovizní systémy, elektrická zařízení pro těžební jednotky, systémy pro projektování a přepravu podzemních dolů, kolové a pásové stroje, hydraulické ruční nářadí, lana, jeřáby a také celé závody na zpracování rudy a uhlí.
PERSPEKTIVNÍ BUDOUCNOST A AMBICE PRO ROZVOJ A UDRŽITELNOST
Vietnam plánuje navýšení obnovitelných zdrojů energie ze současných 14 % na 24 % v roce 2030 a cca 52 % v roce 2045, ale i zvýšení energetické účinnosti uhelných elektráren. České společnosti mohou disponovat právě tolik potřebným know-how, dovednostmi a technologiemi, které mohou pomoci naplnit energetické plány Vietnamu.
Mimo tyto příležitosti skrývá Vietnam také neodkrytá ložiska surovin v horských oblastech a prahne po investičních projektech, které pomohou v realizaci jejich potenciálu. Moderní těžební projekty by však kromě pozitivního ekonomického dopadu přinesly též výhody a rozvojové příležitosti pro obyvatele z těchto odlehlých oblastí, jakožto i tolik potřebné zlepšení infrastruktury.
ÚSPĚŠNÁ PREZENTACE ČESKÝCH TĚŽAŘSKÝCH FIREM
Na veletrhu Mining Vietnam 2022, který se konal ve dnech 4.-6. 10. 2022, vystavovaly firmy CDT, Enelex, RPS Ostrava, ŽDB Drátovna, ale i Ferrit, Zam Servis a Hansen Electric. Tyto firmy měly však v rámci PROPED za podpory Velvyslanectví České republiky v Hanoji možnost prezentovat své profily před početným obecenstvem i na odborném semináři pořádaném v prostorách Odboru geologie a minerálů Vietnamu. Pod střechou této významné instituce spadající pod Ministerstvo přírodních zdrojů a životního prostřední Vietnamu mohly tak cílit na odborné publikum, ve kterém našly důležité kontakty pro rozvoj obchodní spolupráce.
Stánek, který české firmy na veletrhu s pomocí Ministerstva průmyslu a obchodu ČR prezentovaly, byl s přehledem tím nejvýraznějším na celém veletrhu a upoutal pozornost mnoha návštěvníků. Podporou jim byl také stánek Velvyslanectví České republiky v Hanoji, který hosty o firmách informoval, nabádal je k další návštěvě, ale též vzbouzel jejich zájem o Českou republiku jako zemi plnou příležitostí v nejrůznějších odvětvích.
Nikola Sichlerová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Hanoji
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?