Rada přijala revidovaný rámec pro řešení krize bank - Nařízení „daisy chain“
Rada dnes přijala nařízení, které posiluje obezřetnostní regulační rámec pro úvěrové instituce působící v Unii. Nařízení nazvané „daisy chain“ zavádí cílené úpravy, které zvyšují schopnost řešení krize bank. Pomáhá zajistit, aby banky zůstaly odolné a byly schopny odolat otřesům.
Jak ukazuje hospodářský dopad agrese Ruska vůči Ukrajině, zajištění stability evropského finančního sektoru má klíčový význam. Nová pravidla, která jsme dnes přijali, zajistí, že budeme mít stabilní a odolné banky, aniž bychom jim ukládali výrazné zvýšení kapitálových požadavků. I složité bankovní skupiny budou lépe připraveny odolávat současným i budoucím otřesům.
Zbyněk Stanjura, ministr financí ČR
Účelem revidovaného rámce Unie pro řešení krize bank je lépe zajistit, aby v případech, kdy se banky stanou finančně neudržitelnými a dojde k procesu řešení krize, k absorpci ztrát a rekapitalizaci bank docházelo prostřednictvím soukromých prostředků.
Souvislosti
Dne 28. října 2021 předložila Komise návrh „daisy chain“. Je součástí jednotného souboru pravidel pro bankovní unii a mění pravidla v nařízení o kapitálových požadavcích a ve směrnici o ozdravných postupech a řešení krize bank.
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 575/2013 (nařízení o kapitálových požadavcích neboli CRR) stanoví společně se směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2013/36/EU (směrnice o kapitálových požadavcích neboli CRD) obezřetnostní regulační rámec pro úvěrové instituce působící v Unii.
Tento obezřetnostní rámec pro bankovnictví je doplněn pravidly pro řešení krize bank, tj. řádným ukončením veškeré bankovní činnosti nebo její části, aby se tam, kde je to vhodné a možné, zabránilo destruktivnímu dopadu úpadků. Poslední aktualizace rámce pro řešení krize bank (prostřednictvím druhé směrnice o ozdravných postupech a řešení krize bank) vstoupila v platnost v roce 2019, ale později byly zjištěny problémy, které si vyžádaly další opravy. Cílem návrhu „daisy chain“ je tyto problémy řešit.
Rada přijala svůj mandát k jednání dne 21. prosince 2021. Evropský parlament přijal svůj vyjednávací postoj v polovině února 2022. Trialogy mezi spolunormotvůrci byly zahájeny letos 31. března a 28. dubna skončily dosažením dohody. Dnešní formální přijetí nařízení je posledním krokem tohoto procesu.
- Nařízení „daisy chain“
- Předběžná dohoda o revidovaném rámci pro řešení krize bank (návrh „daisy chain“), tisková zpráva, 28. dubna 2022
- Bankovní unie (souvislosti)
Kontakt pro tisk
- Katharina Pausch-Homblé
- Press officer
- +32 2 281 62 63
- +32 470 88 42 96
- @pauschhomble
Nepracujete-li pro média, obraťte se prosím se svým dotazem na službu informací pro veřejnost.
Poslední zprávy z rubriky Banky:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?