IPO u ledu, odkupy na maximech - Mimořádný jev
Během primárního úpisu akcií IPO si firmy říkají o peníze investorům, odkupy jsou jednou z forem vracení peněz investorům. Jak se tyto dvě aktivity firemního sektoru typicky vyvíjí během cyklu? A co současná atypická propast?
Jak vidíme z následujícího obrázku, IPO jsou v zásadě cyklické. Ukazuje to mimo jiné propad během prasknutí techno bubliny, během finanční krize, či ziskové recese let 2015/2016. Rok 2020 i přes prudkou finanční i ekonomickou korekci IPO neomezil, naopak. Dá se to ale asi lehce vysvětlit tím, jak rychle přišla stimulace ze všech stran a jak rychle se trhy otřepaly:
Zdroj: Twitter
Druhý graf ukazuje vývoj odkupů. U nich je také zřejmá cykličnost, dokonce se propadly i v roce 2020. Velký rozdíl od IPO ale vidíme hlavně v roce letošním. Schválené odkupy se totiž již v polovině roku dostaly na rekordní objem:
Zdroj: Twitter
Firmy by teoreticky měly na trhu nabízet své akcie na prodej ve chvíli, kdy je trh nahoře a valuace se nachází vysoko. O odkupy by se naopak měly snažit v době, kdy je trh nízko a ceny se nachází pod odhady fundamentálních hodnot. Pak totiž ti, kteří ve firmě zůstávají, dostávají část hodnoty od těch, kteří akcie prodají. Do letošního roku ale šly IPO a odkupy několika cykly zhruba podobně: Pokud se ekonomice a trhům vede dobře, obojí vzkvétalo, útlum ekonomiky a trhů má opačný efekt. U IPO je to intuitivní. U odkupů, zdá se, rozhoduje hlavně to, kolik mají firmy vnitřně generovaných zdrojů (chovají se pak během cyklu opačně, než bylo naznačeno výše). Na poměr cena/hodnota se tu možná tolik nehledí.
Proč je letošní rok najednou u obou rozdílný? IPO trpí, protože ekonomika a trhy slábnou. O nové akcie není zájem ze strany investorů a menší a mladší firmy mohou také krotit své plány na expanzi, alespoň na cyklické rovině. Ale odkupům se vede dobře, protože fundament firem větších a zavedených a jejich schopnost generovat hotovost jsou silné.
Mohlo by se dokonce zdát, že u odkupů jde o ideální kombinaci: Silný fundament umožňuje firmám kupovat akcie v době, kdy trh koriguje, či stagnuje. Tj. firmy učebnicově skupují akcie v době nízkých cen. Jenže jak tu občas poukazuji, u trhu jako celku se alespoň na rovině PE nedá říci, že by valuace byly nějak historicky nízko. Ale nejde samozřejmě o extrémy, kterých dosahovalo v předchozích letech. Historicky levné jsou třeba akcie malých firem (vztah k IPO se nabízí – viz výše).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?