Data, senzory i kompozity. Český vesmírný průmysl se představil ve Velké Británii
Zájem o vesmírnou problematiku a s ní spojená odvětví ve Velké Británii prudce roste a české firmy mají co nabídnout. Přesvědčit se o tom mohly v rámci incomingové mise, během níž počátkem září navštívily soukromé společnosti, univerzity i významný veletrh.
Ilustrační foto Shutterstock
Největší zastoupení vesmírných organizací je stále v okolí Londýna, stoupá však i význam dalších regionů. Jako perspektivní partner bylo vytipováno právě Skotsko, kam incomingová mise zamířila. Delegaci, která měla možnost se setkat i se skotským ministrem pro obchod, cestovní ruch a podnikání (včetně vesmírného sektoru) Ivanem Mckeem, za českou stranu vedl náměstek ministra zahraničních věcí Martin Dvořák. Akce se zúčastnily kosmická společnost TRL Space, výrobce kompozitních a sendvičových materiálů 5M, Výzkumný a zkušební letecký ústav, specialisté na vysoce citlivé senzory Advacam a Zaitra, softwaroví vývojáři z Huld, a zástupce Brno Space Cluster.
Na programu byla návštěva výrobce satelitů AAC Clyde Space a Alba Orbital a firmu Spire, která se soustředí na data-sets v různých oblastech. Zároveň měli podnikatelé možnost své aktivity probrat v průběhu B2B matchmakingu, který spoluorganizovalo Scottish Enterprise. Následně proběhla setkání se zástupci University of Glasgow a University of Strathclyde. Mise pokračovala ve dnech 7. – 8. 9. 2022 na veletrh Space Comm Expo, kde se český vesmírný sektor prezentoval na společném českém stánku. Celý program byl podpořen jako projekt ekonomické diplomacie PROPED s financováním Ministerstva obrany ČR.
Podpora vlády i soukromí investoři
Sektor vesmírných technologií je stejně jako v Česku i ve Velké Británii jedním z nejinovativnějších sektorů – odpovídá tomu i podpora vlády, která míří jak do programů na výzkum a vývoj, tak do výstavby infrastruktury. Odhadem bylo v roce 2019/20 vynaloženo na výzkum a vývoj související s vesmírem 836 milionů liber. Za posledních deset let investovali soukromí investoři do sektoru zhruba 6 miliard liber a zaměstnanost od roku 2018/19 vzrostla o 6,7 %. I tato čísla ukazují na vzestup sektoru, který generuje 15,8 miliardy liber do celkové hrubé přidané hodnoty Británie v celém dodavatelském řetězci.
Velká Británie má Národní vesmírnou strategii, jednotlivé národy nad rámec této strategie publikují strategie vlastní, včetně dodatečného financování. Skotská strategie počítá s příspěvky až 4 mld. liber ročně nad rámec celostátních fondů a má za cíl podpořit celkový rozvoj sektoru právě v tomto regionu. Skotský průmysl je podobně jako český silně zaměřen na mezinárodní spolupráci a vesmírné technologie nejsou výjimkou.
Skotsko má kromě dvou hlavních center v Glasgow (spíše zaměřené na výrobu) a Edinburghu (sdružuje firmy vyvíjející software) výhodnou geografickou polohu. Ta umožňuje rozvoj odpalovacích kapacit. V roce 2020 byla podepsána smlouva mezi třemi vertikálními odpalovacími místy raket – Shetland Space Centre, Space Hub Sutherland a Spaceport 1 – spolu se dvěma horizontálními místy „vzletu“ – Glasgow Prestwick Spaceport a Machrihanish Airbase Community Company.
Fotogalerie
Incomingová mise českých firem z kosmického průmyslu zamířila na významný veletrh, na univerzity i do soukromých společností. Foto Velvyslanectví ČR v Londýně
Skotsko má výhodnou polohu
UK Spaceport Alliance je v současnosti tvořena pouze skotskými kosmodromy, nicméně dialog s širšími lokalitami se sídlem ve Spojeném království již probíhá. Přijetí dalších odpalovacích míst do aliance by podpořilo společný přístup Spojeného království k vývoji a poskytování služeb vypouštění objektů na mezinárodní vesmírný trh – kromě Skotska se mají další odpalovací kapacity nacházet v Cornwallu a ve Walesu.
Britský průmysl, který zaštiťuje asociace UK Space, případně Space Scotland, je aktivní ve všech aspektech vesmírných technologií, ať už se jedná o vývoj softwaru či hardware a má vlastní integrátory.
Na letošní podnikatelskou misi by v roce 2023 měl navázat incomingová mise britských partnerů do ČR. Detaily této mise budou v následujících měsících zveřejněny na webu Velvyslanectví ČR v Londýně a na https://www.export.cz/.
Michaela Chrtová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Londýně
Eliška Vetýšková, stážistka, Velvyslanectví ČR v Londýně
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Cena aut - velký přehle cen ojetých automobilů
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets