O potenciálu britského vesmírného sektoru se přesvědčily i české firmy
O potenciálu britského vesmírného sektoru se přesvědčily i české firmy
30.09.2022 / 16:39 | Aktualizováno: 30.09.2022 / 16:47
V posledních letech skokově roste zájem o vesmírnou problematiku a s ní spojená odvětví. Platí to jak o České republice, tak Spojeném království. Britský vesmírný průmysl nyní tvoří 6,5 % globálního sektoru, cílem je však do roku 2030 navýšit podíl až na 10 %. Tomu odpovídají i vládní programy na podporu výzkumu i stavbu infrastruktury. O potenciálu spolupráce s britskými partnery se přesvědčily i české firmy na začátku září ve Skotsku a na veletrhu Space Comm Expo ve Farnborough. Akce byla podpořena z fondu projektů ekonomické diplomacie (PROPED).
Sektor vesmírných technologií je, stejně jako v ČR, jedním z nejinovativnějších sektorů – odpovídá tomu i podpora vlády, která míří jak do programů na výzkum a vývoj, tak do výstavby infrastruktury. Odhadem bylo v roce 2019/20 vynaloženo na výzkum a vývoj související s vesmírem 836 milionů GBP. Za posledních deset let investovali soukromí investoři do sektoru zhruba 6 miliard GBP a zaměstnanost od roku 2018/19 vzrostla o 6,7 % - i tato čísla ukazují na vzestup sektoru, který generuje 15,8 miliardy GBP do celkové hrubé přidané hodnoty Británie v celém dodavatelském řetězci.
Británie má Národní vesmírnou strategii, jednotlivé devolvované národy nad rámec této strategie publikují strategie vlastní, včetně dodatečného financování. Skotská strategie počítá s příspěvky až 4 mld. GBP ročně nad rámec celostátních fondů a má za cíl podpořit celkový rozvoj sektoru právě v tomto regionu. Skotský průmysl je podobně jako český silně zaměřen na mezinárodní spolupráci a vesmírné technologie nejsou výjimkou.
Skotsko má kromě kromě dvou hlavních center v Glasgow (spíše zaměřené na manufacturing) a Edinburghu (sdružuje firmy vyvíjející software) výhodnou geografickou polohu. Ta umožňuje rozvoj odpalovacích kapacit. V roce 2020 byla podepsána smlouva mezi třemi vertikálními odpalovacími místy raket – Shetland Space Centre, Space Hub Sutherland a Spaceport 1 – spolu se dvěma horizontálními místy „vzletu“ – Glasgow Prestwick Spaceport a Machrihanish Airbase Community Company.
UK Spaceport Alliance je v současnosti tvořena pouze skotskými kosmodromy, nicméně dialog s širšími lokalitami se sídlem ve Spojeném království již probíhá. Přijetí dalších odpalovacích míst do aliance by podpořilo společný přístup Spojeného království k vývoji a poskytování služeb vypouštění objektů na mezinárodní vesmírný trh – kromě Skotska se mají další odpalovací kapacity nacházet v Cornwallu a ve Walesu.
Britský průmysl, který zaštiťuje asociace UK Space, případně Space Scotland, je aktivní ve všech aspektech vesmírných technologií, ať už se jedná o vývoj softwaru či hardware a má vlastní integrátory. Největší zastoupení vesmírných organizací je stále v okolí Londýna, stoupá však i význam dalších regionů. Jako perspektivní partner bylo vytipováno právě Skotsko, které ve dnech 5. a 6. 9. 2022 navštívily i české firmy. Delegaci, která měla možnost se setkat i se skotským ministrem pro obchod, cestovní ruch a podnikání (vč. space sektoru) Ivanem Mckee, za českou stranu vedl náměstek ministra zahraničních věcí Martin Dvořák.
České firmy TRL Space, 5M, Výzkumný a zkušební letecký ústav, Advacam, Huld, Zaitra společně se zástupcem Brno Space Cluster navštívili ve dnech 5. – 6. 9. 2022 výrobce satelitů AAC Clyde Space a Alba Orbital a firmu Spire, která se soustředí na data-sets v různých oblastech. Zároveň měli podnikatelé možnost své aktivity probrat v průběhu B2B matchmakingu, který spoluorganizovalo Scottish Enterprise. Následně proběhla setkání se zástupci University of Glasgow a University of Strathclyde. Mise pokračovala ve dnech 7. – 8. 9. 2022 na veletrh Space Comm Expo, kde se český space sektor prezentoval na společném českém stánku. Celý program byl podpořen jako projekt ekonomické diplomacie PROPED s financováním Ministerstva obrany ČR.
Na letošní podnikatelskou misi by v roce 2023 měl navázat incomingová mise britských partnerů do ČR. Detaily této mise budou v následujících měsících zveřejněny na webu Velvyslanectví ČR v Londýně a na www.export.cz.
Michaela Chrtová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Londýně
Eliška Vetýšková, stážistka, Velvyslanectví ČR v Londýně
Poslední zprávy z rubriky Věda a výzkum:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Libra, Britská libra GBP, kurzy měn
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?