Mezinárodní konference o ochraně ohrožených druhů v Jakartě přivedla k jednomu stolu až 100 účastníků
Mezinárodní konference o ochraně ohrožených druhů v Jakartě přivedla k jednomu stolu až 100 účastníků
27.09.2022 / 09:06 | Aktualizováno: 27.09.2022 / 10:19
Ve dnech 13. až 15. září 2022 se v Jakartě v rámci CZPRES a geografické priority Indo-Pacifiku uskutečnila Mezinárodní konference o ochraně ohrožených druhů. Mezinárodní konference v gesci Ministerstva životního prostředí České republiky realizovaná ve spolupráci s EK a Ministerstvem životního prostředí a lesnictví Indonéské republiky získala četné publikum úředníků, odborníků a akademiků. Významným způsobem také posílila česko-indonéské vztahy zejména v oblasti životního prostředí a přinesla závěry, které poslouží při přípravách příštích jednání v rámci platforem OSN.
Sérii expertních panelů o Obnově ohrožených druhů, Výhodách technologií při ochraně ohrožených druhů předcházela úvodní slova NM E. Volfové, NM Alue Dohong (nom.) a velvyslance EU pro ASEAN I. Driesmanse. Odborníci se shodli na nutnosti spolupráce při řešení světové výzvy v podobě úbytku biodiverzity a klimatické krize, která je sice předmětem série mezinárodních dohod (UNCBD, UNFCCC, IUCN a další), z jejichž podstaty ostatně mezinárodní konference vyšla, avšak skutečný problém vyžaduje skutečná technická a technologická řešení a v další úrovni pak věcné kroky v mezinárodní spolupráci pro jejich implementaci.
Konference však primárně posloužila jako platforma výměny názorů a zkušeností odborníků a vědců, z české strany zastoupených Mgr. Pavlou Říhovou z Centra environmentálních forenzních studií Přírodovědné fakulty UK, panem RNDr. Danielem Vaňkem PhD, ředitelem firmy Forensic DNA service s.r.o., Mgr. Jakubem Trubačem, odborníkem na geochemii, konkrétně radiogenetické izotopy z Přírodovědné fakulty UK, a Mgr. Ondřejem Kloučkem, odborníkem na ochranu přírody a styčným národním zástupcem pro CITES z Ministerstva životního prostředí ČR. Odborníci se ujednotili v názoru, že ačkoliv jsou ohrožené druhy a jejich stanoviště chráněny národní legislativou nebo předpisy EU, úsilí musí být vyšší, aby se zvrátil trend jejich vymírání.
Problematika biodiverzity a CITES – tedy Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin – je skoro tradičním tématem českých předsednictví Rady EU. Tato akce volně navázala na Mezinárodní konferenci o divoké přírodě, která v předsednickém roce 2009 přivedla na jednu platformu 40 odborníků z celého světa a zaměřila se především na biodiverzitu severní a východní Evropy. Dlouhodobý záměr dávat výsadní prostor zelené tématice během českých předsednictví se příhodně protnul s prioritami česko-indonéské spolupráce. Ta je v oblasti životního prostředí obzvlášť silná, o čemž svědčí i probíhající jednání o posílení smluvní základny z úrovně Letter of Intent na Memorandum of Understanding. Nyní již vznikají pracovní skupiny, jmenovitě zaměřené na biodiverzitu, adaptaci na klimatickou změnu a správu odpadních vod a odpadního hospodářství. Tyto platformy následně umožní pokračovat v pravidelném sdílení poznatků výzkumu, ale také sdílení zkušeností s technologiemi, čímž se vytvoří i prostor pro české firmy.
Merit konference skvěle shrnula hlavní poradkyně ministryně životního prostředí Indonéské republiky paní Novi Widyaningtyas slovy, která si následně propůjčili i další vystupující: „Máme jen jednu planetu, pojďme z ní udělat příjemný domov pro náš biologicky rozmanitý ekosystém.“
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Mezinárodní dny 2020
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Mezinárodní konference o ochraně ohrožených druhů v Jakartě přivedla k jednomu stolu až 100 účastníků
- Generální konference Mezinárodní rady muzeí se uskuteční v České republice, účastníci navštíví i Liberecký kraj
- Skvělá doba k investicím do startupů právě nastala, shodli se účastníci mezinárodní konference Engaged Investments
- Nadace na ochranu ohrožených druhů rostlin a živočichů "JEŠTĚ ŽIJÍ" - volná pracovní místa
- Cena CNG se vrací na úroveň před válkou. Ekvivalent jednoho litru benzínu loni stál až 100 korun
- Komise navrhuje SURE, nový dočasný nástroj v hodnotě až 100 miliard eur na ochranu pracovních míst a pracovníků
- Mezinárodní konference Požární ochrana tunelů 2021 s významnou švýcarskou účastí
- Nákladní doprava v části CHKO Beskydy podle účastníků kulatého stolu ohrožuje zdroje pitné vody
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets