Vysočina v čele těžby dřeva i v zalesňování
Přestože lesy v Kraji Vysočina představují jen 7,8 % celkové lesní plochy v Česku, v roce 2021 se zde vytěžila téměř čtvrtina celorepublikové těžby. První místo zaujal tento kraj rovněž v zalesňování.
Lesní pozemky na Vysočině představují 7,8 % z celkové výměry lesů v České republice, mezi kraji je to čtvrtý největší podíl. V souvislosti s obnovou lesních porostů po rozsáhlých kalamitách z posledních let zde došlo k výraznému nárůstu zalesňované plochy, v roce 2021 dosáhlo zalesňování rekordních hodnot. Objem vytěženého dřeva se na Vysočině naopak meziročně snížil. V mezikrajském srovnání jsou však zalesňování i těžba dřeva na Vysočině nejvyšší. Podle údajů Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (dále ČÚZK) se v roce 2021 lesy v Kraji Vysočina rozkládaly na výměře 207 742 hektarů, což odpovídá 30,6 % z celkové rozlohy kraje. Lesní pozemky na Vysočině představují 7,8 % z celkové výměry lesů v České republice a Kraj Vysočina se tímto podílem řadí na čtvrtou příčku. Nejrozsáhlejší lesy se nacházejí v krajích Jihočeském (14,2 % z ČR), Plzeňském (11,5 % z ČR) a Středočeském včetně Prahy (11,4 % z ČR). Naopak, nejmenší podíl lesních pozemků na celkové rozloze lesů v Česku je evidován v Pardubickém kraji (5,0 % z ČR).
Zalesňování v Kraji Vysočina podle druhů dřevin (ha)
Ve výsadbě převažují listnáče
V posledních třech letech sledujeme na Vysočině značný nárůst zalesňování. V roce 2021 byla zalesněna rekordní plocha 9 310 hektarů, tedy o 50,4 % více než v roce 2020. Mírně převažovala plocha nově zalesněná listnatými dřevinami, které byly použity na 4 741 hektarů (50,9 %). Z listnatých dřevin bylo na Vysočině vysázeno nejvíce buku (21,9 % zalesňované plochy) a dubu (14,6 %). Jehličnaté dřeviny byly vysázeny na 4 569 hektarech. Smrk, který je nejvíce používanou dřevinou při zalesňování, byl vysazen na 3 227 hektarech (34,7 %). Jeho podíl však v posledních třech letech klesá. Borovice byla vysazena na 372 hektarech (4 %). Přirozenou obnovou les regeneroval na ploše 1 191 hektarů.
Struktura dřevin uměle zalesněných ploch (%)
Objem těžby klesl
Objem těžby dřeva v Kraji Vysočina je, stejně jako zalesňování, v mezikrajském srovnání nejvyšší v celé republice – na Vysočině se vytěžila téměř čtvrtina celkové těžby. V roce 2021 se v kraji vytěžilo celkem 7 446 tisíc m3 dřeva (bez kůry). Proti roku 2020 se těžba dřeva snížila o 14,5 %, a to zejména v důsledku snížení těžby nahodilé, která tvoří podstatnou část těžby dřeva (v posledních 4 letech dokonce 98–99 %).
Nahodilá těžba je těžba dřeva prováděná za účelem zpracování stromů suchých, vyvrácených, nemocných nebo poškozených v důsledku působení škodlivých činitelů (abiotické a biotické příčiny jako např. vítr, sníh, námraza, škodlivý hmyz, houbové choroby). Objem zpracované nahodilé těžby dřeva (bez kůry) se v Kraji Vysočina meziročně snížil o 15,5 % a činil celkem 7 320 tisíc m3. Nejčastějším důvodem pro nahodilou těžbu byly na Vysočině v roce 2021 kalamity způsobené hmyzem (81,9 %). Další významnou příčinou byly živelní pohromy, převážně v polomech a vývratech bylo vytěženo 11,2 % zpracované nahodilé těžby.
Jehličnaté dřeviny se na vyprodukované dřevní hmotě podílely 99,4 %, mezi nimi převládal smrk (6 975 tisíc m3, tj. 94,2 % z celkové těžby dřeva jehličnatých stromů). Listnaté dřeviny představovaly zbývajících 0,6 % těžby. Především se jednalo o buk (téměř 17 tisíc m3, tj. 39,7 % z celkové těžby listnatých stromů).
Výchovných zásahů přibývá
Výchovné zásahy byly v uplynulém roce provedeny v lesích Vysočiny na ploše 1 442 hektarů, tj. na ploše o 283 hektarů (24,4 %) větší než v roce 2020. Prořezávky jako výchovné zásahy v mladých porostech, jejichž účelem je snížení hustoty porostu a úprava zdravotního stavu, se uskutečnily na ploše 987 hektarů. Probírky slouží k usměrnění vlastností předmýtních porostů, zejména k úpravě porostní skladby a zpevnění porostu. Provedeny byly na ploše 455 hektarů a vytěžilo se při nich přes 20 tisíc m3 dřeva. V roce 2021 se na Vysočině oproti předchozímu roku výrazně zvýšila (o 40,3 %) plocha lesní půdy ošetřená chemickými a biologickými přípravky, a to na 7 546 hektarů. Jedná se o ochranu před škůdci, chorobami a nežádoucí vegetací.
Článek si můžete přečíst také zářijovém čísle časopisu Statistika&My.
Více informací na www.czso.cz
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Technik zpracování dřeva, starého dřeva, montážní technik starého dřeva, tesař - nabídka práce
- Technik zpracování dřeva, starého dřeva, montážní technik starého dřeva - nabídka práce
- Technik zpracování dřeva, starého dřeva, montážní technik starého dřeva - nabídka práce
- Technik zpracování dřeva, starého dřeva, montážní technik starého dřeva, tesař - nabídka práce
- Těžba ropy v Rusku klesla o 0,1 procenta, těžba plynu o 19,2 procenta
- Těžba bitcoinu spotřebuje oproti těžbě zlata dvojnásobek energie
- Zprávy o zlatě - Těžba bitcoinu spotřebuje oproti těžbě zlata dvojnásobek energie
- Zprávy o zlatě - Těžba kryptoměn spotřebovává více energie než těžba zlata
- Těžba bitcoinu spotřebuje oproti těžbě zlata dvojnásobek energie - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Těžba kryptoměn spotřebovává více energie než těžba zlata
- Těžba altcoinů spotřebuje více než 1/3 z celkového množství energie použité na těžbu kryptoměn
- Těžba altcoinů spotřebuje více než 1/3 z celkového množství energie použité na těžbu kryptoměn
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?