mzv.cz (MZv ČR)
Makroekonomika  |  21.09.2022 08:55:47

Mosambik, počet obyvatel, HDP, inflace, nezaměstnanost, export, import a obchodní bilance, dluh - souhrnná teritoriální informace

Mosambik je jednou z nejchudších zemí Afriky, HDP na obyvatele (PPP) dosahuje pouze 1 340 USD. Dopad pandemie covid-19 neměl na Mosambik takový vliv jako na ostatní země, nicméně zasažen byl turistický ruch a některé druhy služeb. V roce 2021 byl zaznamenán mírný růst HDP o 2,1 % díky zvýšené poptávce po hliníku a uhlí, které patří mezi hlavní vývozní komodity země. Vedle toho ekonomický růst podpořila i větší produkce zemědělských plodin. Průměrná míra inflace dosáhla 5,7 % v roce 2021 z důvodu nárůstu cen dovážených komodit a výraznější inflační tlaky se očekávají i v roce 2022. Země se i nadále potýká s dluhovou krizí kvůli skrytým půjčkám z minulých let, které byly odhaleny v roce 2017. Veřejný dluh v roce 2021 dosáhl 91,2 % HDP. Na období od roku 2022 do roku 2026 se očekává rychlejší ekonomický růst v průměru okolo 5 %, díky zahájení produkce zkapalněného zemního plynu, podpoře dalších mnoha navazujících či souvisejících odvětví a rozšíření produkce uhlí a hliníku. V zemi žije podle posledních odhadů 32,2 milionů obyvatel a většina z nich se shlukuje okolo velkých měst.

 

Mosambik - Hospodářské ukazatele

EIU, OECD, IMD

Mosambik 2020 2021 2022 2023 2024
Růst HDP (%) -1,2 2,1 4,2 5,1 6,2
Průmyslová produkce (% změna)
Veřejný dluh (% HDP) 83,6 91,2 95,3 97,4 96,6
Míra inflace (%) 3,1 5,7 6,5 7,2 7,4
Populace (mil.) 31,3 32,2 33,1 34,0 35,0
Nezaměstnanost (%)
HDP/obyv. (USD, PPP) 1 300,0 1 340,0 1 410,0 1 480,0 1 560,0
Bilance běžného účtu (mld. USD) -3,6 -3,4 -3,6 -3,6 -4,0
Saldo obchodní bilance (mld. USD) -2,3 -1,9 -2,1 -1,8 -1,6
Exportní riziko OECD 7/7 7/7 7/7    
Konkurenceschopnost - -      

 

Vývoj HDP

Mosambik 2,3 -1,2 2,2 4,2 5,1
Svět 2,3 -3,7 5,6 3,5 3,1
Rozvojové ekonomiky 2,6 -2,8 6,2 2,7 3,4

 

Podíl sektorů

zemědělství 25,8
průmysl 21,5
služby 52,7

 

Mosambik - Import dle zemí

Jižní Afrika 29,3
Čína 10,8
Indie 9,6
Spojené arabské emiráty 6,7
Singapur 5,6

 

Mosambik - Import dle zboží

Celkem 6,4
Oleje ropné, oleje z nerostů živičných (ne surové), přípravky z nich j. n.; odpadní oleje 0,7
Soli kovové, peroxosoli kyselin anorganických 0,3
Léčiva (vč. léčiv veterinárních) 0,3
Rýže 0,3
Pšenice (vč. špaldy) a sourež nemleté 0,2

 

Mosambik - Příležitosti pro český export

 

Důlní, těžební a ropný průmysl

Mosambik je bohatý na nerostné suroviny a těží zejména uhlí, grafit, těžké písky, železo, bauxit, zlato a drahé kameny (například rubíny). Těžba probíhá pouze povrchově, protože je ve svých začátcích a nemá tak dlouhou historii jako například v JAR. Za těžbou nerostných surovin stojí zahraniční investoři, kteří nakupují stroje a vybavení buď v místě, nebo si je dováží ze třetích zemí přes své centrály. Zájem je o těžební stroje pro povrchovou těžbu, přepravní systémy a výbušniny. V souvislosti s objevem obrovských zásob zemního plynu se v Mosambiku začínají rozvíjet projekty na těžbu a výrobu zkapalněného plynu, první z nich zahájí těžbu již v roce 2022.

Mosambik má významné zásoby nerostných surovin, jejichž těžbu zahájil teprve v posledních dvaceti až třiceti letech. Jedná se o poměrně mladé odvětví a těžba většiny surovin je na svém počátku. Těžba nerostných surovin není plně využita a stále se objevují nová naleziště. Příkladem jsou nedávno objevená obrovská naleziště zemního plynu, jehož zásoby se odhadují na 100 bilionů kubických stop a jsou třetí největší v Africe po Nigérii a Alžírsku.

Mosambik má obrovský potenciál se stát jednou z nejvýznamnějších těžebních velmocí na světě a přilákat velké množství zahraničních investorů. V současné době je v Mosambiku několik globálních těžebních firem z Brazílie, Evropy, Indie a Austrálie, které se zaměřují primárně na povrchovou těžbu.

V Mosambiku se nachází velmi kvalitní zásoby černého uhlí, které jsou jedny z největších na světě. Vytěžené uhlí se následně transformuje na uhlí pro domácnosti a na uhlí pro energetické účely. Mezi další významné nerostné suroviny patří grafit, těžké písky, železná ruda, titan, apatit, různé stavební kameny (mramor), bentonit, bauxit (transformuje se v Mosambiku na hliník), kaolín, měď, zlato, tantalum a drahokamy (zejména rubíny).

České společnosti by se mohly prosadit v dodávkách těžební techniky pro zahraniční těžební společnosti. Mezi hlavní potenciálně poptávané produkty patří: stroje na povrchovou těžbu uhlí a dalších nerostných surovin, železniční či jiné přepravné systémy, automatizované linky na zpracování surovin a výbušniny určené k těžbě nerostných surovin.

 

 

Zemědělský a potravinářský průmysl

Patří mezi nejdůležitější sektory mosambického hospodářství (asi 30 % HDP). Intenzifikace zemědělství a přechod od samozásobitelství k modernějším metodám pěstování plodin je prioritou vlády, a proto se snaží přilákat zahraniční investory. Důležitými oblastmi pro Mosambik jsou chov drůbeže na maso a na vejce, pěstování tropických plodin, chov hovězího dobytka a pěstování rýže. Právě v těchto oblastech mohou české společnosti nabídnout takzvané farmy na klíč a dodat nezbytné stroje a technologie.

Mosambické zemědělství je charakterizováno jako samozásobitelské zemědělství z 80 % a pouze malý podíl připadá na komerční zemědělství. Celková plocha, která by potenciálně mohla sloužit pro zemědělské účely, se odhaduje na 49 mil. hektarů, což je 62 % z celkové rozlohy Mosambiku. Orná půda pokrývá 5,8 mil. ha, což představuje 7 % celkové plochy Mosambiku.

Mezi hlavní pěstované plodiny základního spotřebního koše patří kukuřice, maniok, cukrová třtina, čirok, rýže, fazole a banány. Mezi komerčně pěstované plodiny patří tabák, kešu oříšky, bavlna, cukrová třtina a sezamové semínka.

Mosambická vláda se výrazně snaží podpořit zemědělství a potravinářství a přilákat zahraniční investory. Cílem je zavést moderní systémy a technologie do zemědělské činnosti, podpořit více komerční zemědělství a omezit samozásobitelství. Pro přilákání zahraničních investorů nabízí výhodné podmínky pronájmu půdy a daňová zvýhodnění. Mezi hlavní priority mosambického ministerstva zemědělství patří rozvoj chovu drůbeže na maso a na vejce, pěstování tropických plodin, chov hovězího dobytka a pěstování rýže.

České společnosti mohou nabízet nejrůznější zemědělské stroje, traktory, lisovací a sečné stroje, linky na zpracování a čištění plodin a komplexní dodávky pro živočišné (kuřecí, prasečí farmy a farmy pro skot) a rostlinné farmy na klíč.

 

 

Obranný průmysl

Bezpečnost a územní integrita jsou jedny z priorit mosambické vlády, a to i s ohledem na teroristické útoky v severní části země v provincii Cabo Delgado. V důsledku dluhové krize se však Mosambik potýká s nedostatkem finančních zdrojů a vyžaduje takzvané „soft půjčky“ s dlouhodobým splácením, minimálně 15 až 20 let. Pro české společnosti se největší potenciál jeví v projektech na školení letců, opravu letadel, helikoptér a další vojenské techniky a dále i v samotných dodávkách nových letadel.

Mosambický obranný a bezpečnostní průmysl není rozvinut a je závislý na dodávkách a pomoci ze strany třetích zemí. Mosambik má dlouhodobě největší zkušenost se sovětskou technikou, ale i s českými produkty z dob bojů za svou nezávislost. Mnoho této techniky zahrnující letouny, helikoptéry a tanky, je stále využíváno mosambickými ozbrojenými silami a vyžaduje nezbytnou opravu. Zejména technika pro mosambické vzdušné síly je oblastí, kde se mohou české společnosti prosadit, ale současně i nabídnout výhodné podmínky financování. Mosambik totiž prochází dluhovou krizí od roku 2017 a nemá dostatek finančních prostředků na financování dodávek vojenské techniky, kterou nezbytně potřebuje.

Mosambik se aktuálně nachází v komplikovaném období bojů proti teroristickým útokům na severu země v provincii Cabo Delgado. Mosambické ozbrojené síly jsou nedostatečně proškoleny a mají velmi zastaralou techniku, což jejich boj výrazně komplikuje. Mnoho zahraniční pomoci bylo Mosambiku nabídnuto a poskytnuto ze strany třetích zemí, zejména Portugalska, EU, USA, Holandska, ale i ze strany zemí SADC (Jihoafrického rozvojového seskupení) včetně nasazení vlastních vojáků.

Pro české podniky se objevují příležitosti v opravách zastaralé techniky pro vzdušné síly, různorodé školení letců, ale i dodání nové techniky zahrnující bojové letouny a i letouny určené k výcviku.

 

 

Energetický průmysl

Vzhledem k tomu, že energetický potenciál země není zcela využit, objevuje se mnoho příležitostí pro zahraniční investice, ale také pro zapojení do projektů v pozici hlavních dodavatelů či v podobě subdodavatelů vybavení pro elektrárny na kombinovaný cyklus či vodní elektrárny. V zemi z 90 % převažují vodní elektrárny a zbývajících 10 % připadá na tepelné elektrárny se spalováním nafty, 2 paroplynové a jednu s kombinovaným cyklem. Mosambik má také zájem posílit elektrifikaci ve špatně dostupných oblastech výstavbou malých a středních vodních elektráren či solárních elektráren. Omezení představuje financování těchto projektů kvůli zadlužení země.

Mosambik má jeden z největších energetických potenciálů ze všech zemí jižní Afriky. Mohl by vygenerovat až 187 GW z uhlí, zemního plynu a z obnovitelných zdrojů energie - vody, větru a slunečního záření.

Aktuálně vyrábí nejvíce elektrické energie v rámci vodní energetiky, která má podíl 90 % na celkovém energetickém mixu Mosambiku. Díky dobré dostupnosti uhlí a zemního plynuMosambik i několik tepelných elektráren, 2 paroplynové a 1 s kombinovaným cyklem. Pomalu se rozvíjí i solární energetika, kterou využívají i bohatší domácnosti v odlehlých částech země, které nejsou elektrifikovány. Část své elektrické energie vygenerované na jihu země z tepelných elektráren vyváží i do Jihoafrické republiky. Celkově však Mosambik nevyužívá dostatečně svůj energetický potenciál a přístup k elektřině má pouze 34 % populace.

Omezený přístup k elektrické energii je zejména způsobený nedostatečně rozvinutou přenosovou soustavou v rámci celé země a byrokracií při rozvíjení nových projektů. Poptávka po energii je tažena zejména ze strany průmyslu a podnikatelských činností vzhledem k tomu, že většina domácností si nemůže dovolit elektřinu kvůli vysoké ceně. Podpoření přístupu obyvatel k elektřině ve venkovských oblastech se stalo jednou z priorit mosambické vlády a Institut energetického fondu (FUNAE) má na starosti provádění této priority podporou výstavby elektráren do 10 MW (vodní a solární elektrárny).

Hlavní institucí, která má na starosti rozvoj elektrifikace a prodej elektřiny je Mosambická elektrická společnost (EDM), která i ve velké míře subsiduje tarify elektřiny pro nejchudší komunity. EDM i sama rozvíjí projekty výstavby elektráren, nicméně jen v omezené míře kvůli nedostatku finančních prostředků.

První nezávislé energetické projekty tzv. IPPs se začaly v Mosambiku rozvíjet od roku 2015, ale stále nejsou zcela nastavená pravidla pro prodej přebytečné elektřiny do hlavní přenosové soustavy.

Pro české společnosti se objevují příležitosti z pohledu dodání nejrůznějších technologií v rámci subdodávek pro EPC kontraktory vodních elektráren a elektráren na kombinovaný cyklus.

 

 

Vodohospodářský a odpadní průmysl

Mosambik se potýká s nedostatkem pitné vody z důvodu klimatických změn, které se projevují střídáním období sucha, rozsáhlých záplav a cyklon. Sucho se projevuje zejména na jihu země, kde roste poptávka po inovativním řešení na odsolování vody. Ve zbytku země je problém se znečištěnou vodou, a hledá se proto řešení pro energeticky nezávislé a finančně nenáročné technologie na její čištění. Národní plán pro rozvoj zásobování pitnou vodou, který byl přijat v roce 2021, počítá s celkovou investicí 1,3 mld. USD na příštích 10 let do projektů spojených se zásobováním a přístupem k pitné vodě.

Mosambik má různorodé podmínky z pohledu přístupu k vodě, které se mění v čase a i z pohledu geografického umístění. Některé oblasti bojují se suchem a jiné se záplavami v různých obdobích. Zejména jih země se potýká s nedostatkem vody kvůli suchu. Omezuje tím její spotřebu a poptává moderní technologie na odsolování vody. Zbytek země má lepší přístup k vodě, která je však znečištěná kvůli živelným pohromám, těžební činnosti a z důvodu zavlažování a vypouštění odpadních vod do přírody. Znečištěná voda je i ve městech a v jejich okolí. V takto zasažených oblastech se prosazuje poptávka po nezávislých a finančně nenáročných technologií na její čištění. Zájem o tyto technologie však omezuje nedostatek finančních zdrojů z důvodu probíhající dluhové krize Mosambiku.

Mosambik se dále potýká s problémem se skladováním vody, protože její přehrady nejsou dostatečně velké, a proto i zásobování vodou je omezené. Tyto problémy se objevují zejména v okolí hlavního města Maputo a dále v Lichinga, Cuamba, Pemba, Nampula, Nacala, Quelimane a Beira/Dondo.

České společnosti by se mohly prosadit v dodávkách efektivních a finančně dostupných systémů na čištění příměstské vody a také čističek menší rozsahu pro komunity mimo velká města. Vedle toho by mohly české společnosti představit jednotky na odsolování vody.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688