Ceny v průmyslu letos poprvé klesly (Komentář)
Cenové tlaky v klíčových cenových okruzích začínají polevovat. Stejně jako u spotřebitelských cen zaznamenaly statistiky z průmyslového sektoru ve srovnání s tržním konsensem nižší dynamiky. Zatímco v první polovině roku cenový vývoj analytiky překvapoval svou razancí, letní měsíce již znamenaly změnu, od června ceny v průmyslu končí pod tržním konsensem.
Poprvé od loňského prosince ceny v průmyslu meziměsíčně klesly, když za srpen vykázaly -0,1 %. Již ze srpnových spotřebitelských cen a levnějších pohonných hmot bylo zřejmé, že se na cenách v průmyslu podepíše pokles cen ropy na světových trzích. To se v rámci průmyslu projevilo v poklesu cen koksu a rafinovaných ropných produktů. Spadly i ceny v chemickém (-3,3 %) a kovodělném (-0,6 %) průmyslu. Naopak zdražování pokračuje v energetickém sektoru. V odvětví elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu ceny vzrostly o 3,3 %, pokud se podíváme na samotnou elektřinu, zde se ceny včetně přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou zvedly o 4,4 %. A neposlední řadě dále rostly i ceny produktů potravinářského průmyslu (o 0,8 %).
Meziroční průmyslová inflace má pravděpodobně vrchol za sebou. Kulminovala v červnu na 28,5 %. Z červencových 26,8 % tak meziroční dynamika klesla v srpnu na 25,2 %. Při hodnocení situace oproti loňskému srpnu je zřejmé, že průmyslový sektor drtí zejména drahé energie. Ty se meziročně zvedly o 53,3 %. Po očištění o ceny energií činil meziroční růst cen průmyslových výrobců 16,4 %.
Zejména v souvislosti s tím, jak se na trh dostává letošní úroda, byl za srpen vykázán pokles cen zemědělských produktů, a to meziměsíčně o 2,3 %. Razantní pokles cen zaznamenaly brambory (-31,22 %), obiloviny (-6,3 %) a olejniny (-3,2 %). Naopak vzestup cen byl patrný u mléka (+2,3 %), drůbeže (+1,6 %) a prasat (+0,9 %). Z meziročního pohledu se tempo růstu cen snížilo z červencových 39,8 % na srpnových 38,3 %. V rostlinné výrobě ceny meziročně vzrostly o 47,4 %, v živočišné výrobě byly vyšší o 28,0 %.
Na rozdíl od průmyslu a zemědělství byl ve stavebnictví za srpen vykázán růst cen. Stavební práce podražily o 1,3 % m/m, stavební materiál o 0,3 % m/m. Meziroční růst cen stavebních prací tak dále zrychlil z červencových 13,0 % na srpnových 13,4 %. U cen materiálů tomu již bylo naopak. Po červencovém růstu o 21,7 % y/y to v srpnu bylo 19,11 % y/y.
Během srpna podražily i tržní služby pro podniky, když se ceny meziměsíčně zvedly o 0,8 %. Tady bylo hlavním faktorem razantní zdražení za reklamní služby a průzkumy trhu o 8,0 %. Z meziročního pohledu bylo zaznamenáno zrychlení růstu cen z červencových 6,3 % na srpnových 6,5 %.
Z pohledu centrální banky budou dnešní data chápána jako protiinflační. Jedná se tak o další argument pro bankovní radu ponechat na zasedání koncem září úrokové sazby nezměněné.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?