Premiér Petr Fiala se zúčastnil otevření LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu
Plovoucí LNG terminál se nacházející v přístavu Eemshaven v provincii Groningen. Do terminálu se bude na speciálně upravených tankerech dovážet zkapalněný zemní plyn, který se po ohřátí v terminálu a převedení do plynného skupenství, vpustí do soustavy přepravních plynovodů.
„Zde v Nizozemsku se odehrává velmi důležitý krok. Účastníme se otevření prvního LNG terminálu, ve kterém má Česká republika koupenou kapacitu. Ta kapacita je taková, že pokrývá zhruba třetinu roční spotřeby plynu pro Českou republiku. Máme zde uzavřený dlouhodobý kontrakt na pět let. Myslím, že toto je dobrý příklad nejen akceschopnosti české vlády a společnosti ČEZ, jejímž prostřednictvím jsme tuto věc realizovali, ale je to především velký příklad evropské spolupráce,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala.
Terminál budou využívat společnosti z Nizozemska, Francie a Česka. Vedle ČEZ si kapacity v terminálu vyblokovaly další známé energetické společnost, nizozemský Shell a francouzská Engie. První loď s LNG má přijet do Eemshavenu za 10 dní a pochází od firmy Cheniere Energy ze Spojených států. Do konce roku pak připluje dalších 8 lodí.
„Dnes je naplněnost našich zásobníků plynu 84 %. Jsme připraveni na nadcházející zimu. Cílem je, abychom měli v ČR dostatek energie pro domácnosti, veřejné instituce i podniky a aby energie byla za přijatelné ceny. Na provozu tohoto terminálu a na tom, že plyn dostaneme do České republiky, se podílí řada zemí. Vedle Nizozemska také Francie či Německo,“ řekl premiér a doplnil, že při přepravě plynu bude Česká republika spolupracovat s Německem.
Podle premiéra je plynu ve světě dostatek a Česká republika potřebuje hledat i další alternativní cesty, aby se zbavila závislosti na ruském plynu. Dodal, že jakmile ho bude v Evropě dostatek, začne jeho cena klesat. Právě vysokými cenami energií se bude v pátek 9. září v Bruselu zabývat rada ministrů pro energetiku, kterou svolal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
„LNG terminál i jeho kapacita jsou důležité pro Českou republiku, ale nespokojujeme se jen s tím. Jednáme o dalších LNG terminálech, ať už v Německu, Polsku a jsou také zde v Nizozemsku další možnosti jednání. Především se ale snažíme dosáhnout v oblasti energií evropského řešení,“ dodal předseda vlády Petr Fiala.
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?