Komise navrhuje úplné pozastavení dohody o zjednodušení vízového režimu s Ruskem
Komise dnes navrhuje zcela pozastavit platnost dohody EU s Ruskem o zjednodušení vízového režimu. Země jako Rusko, které vede útočnou válku, by neměla mít nárok na zjednodušení vízového režimu, dokud bude pokračovat ve své destruktivní zahraniční politice a vojenské agresi vůči Ukrajině a demonstrovat naprosté pohrdání mezinárodním řádem založeným na pravidlech. Pozastavení platnosti dohody je reakcí na zvýšené riziko a hrozbu pro bezpečnostní zájmy Unie a pro národní bezpečnost členských států v důsledku ruské vojenské agrese vůči Ukrajině. Pozastavení znamená, že ruští občané již nebudou mít privilegovaný přístup do EU a budou čelit zdlouhavějšímu, dražšímu a obtížnějšímu procesu podávání žádostí o víza. Členské státy budou mít při vyřizování žádostí ruských občanů o krátkodobá víza široké rozhodovací pravomoci a budou moci zajistit hlubší kontrolu ruských občanů cestujících do EU. Evropská unie zůstane otevřena určitým kategoriím ruských žadatelů o víza cestujících pro nezbytně nutné účely. včetně a zejména rodinných příslušníků občanů EU, novinářů, disidentů a představitelů občanské společnosti.
Komise dnes rovněž předkládá návrh o neuznávání ruských pasů vydaných v nezákonně okupovaných oblastech Ukrajiny.
Tyto návrhy vycházejí z politické dohody, jíž dosáhli ministři zahraničních věcí na neformálním zasedání dne 31. srpna o společném a koordinovaném postupu, pokud jde o vydávání víz ruským občanům.
Místopředseda pro podporu evropského způsobu života Margaritis Schinas k tomu uvedl: „Vízová politika EU je známkou důvěry – důvěry, kterou Rusko naprosto podkopalo, když nevyprovokovaně a bezdůvodně zaútočilo na Ukrajinu. Dokud potrvá ruská vojenská agrese vůči kandidátské zemi EU, nebudou moci ruští občané využívat zjednodušeného cestování do Evropy. Evropská unie tak znovu ukazuje svou neochvějnou jednotu v reakci na ruskou vojenskou agresi.“
Komisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová dodala: „Rusko svými protiprávními vojenskými akcemi nadále porušuje mezinárodní právo, dopouští se zvěrstev na Ukrajincích a oslabuje evropskou a globální bezpečnost a stabilitu. Jeho jednání porušuje základní zásady, na nichž byla uzavřena dohoda o zjednodušení vízového režimu, a je v rozporu se zájmy EU a jejích členských států. Dnešní návrh představuje silnou a jednotnou reakci EU. Brzy také přijmeme doplňkové pokyny pro zajištění hlubší kontroly žádostí o víza a překračování hranic ruskými občany, aniž bychom přerušili kontakty s ruskými disidenty a občanskou společností.“
Konec privilegovaného přístupu ruských občanů do EU
Návrhem na pozastavení platnosti dohody o zjednodušení vízového režimu skončí pro ruské občany žádající o krátkodobá víza do schengenského prostoru veškerá zjednodušení. Místo nich budou pro ně platit obecná pravidla vízového kodexu.
To v praxi znamená, že ruští žadatelé o vízum budou muset počítat:
- s vyšším vízovým poplatkem: Ten se pro všechny žadatele zvýší z 35 na 80 eur.
- s delší dobou pro zpracování žádosti: Standardní lhůta pro vydání rozhodnutí o žádosti o víza se prodlouží z 10 na 15 dnů. Tato lhůta může být v některých případech, kdy třeba žádost posoudit hlouběji, prodloužena až na 45 dnů.
- s přísnějšími pravidly pro vydávání víz pro více vstupů: Podmínky pro vydávání víz platných pro více vstupů do schengenského prostoru se ztíží.
- s delším seznamem podkladů: Žadatelé budou muset při podání žádosti o vízum předložit úplný seznam dokladů. Zjednodušený seznam podle dohody o zjednodušení vízového režimu už pro ně platit nebude.
EU uzavřela dohody o zjednodušení vízového režimu pouze s několika málo zeměmi. Tyto dohody jsou založeny na vzájemné důvěře a respektování společných hodnot mezi EU a danou zemí. Ruská invaze na Ukrajinu je neslučitelná se vztahem založeným na důvěře a je v rozporu s duchem partnerství, na němž jsou založeny dohody o zjednodušení vízového režimu. Opravňuje tak opatření na ochranu základních bezpečnostních zájmů EU a jejích členských států.
Od počátku ruské agrese vůči Ukrajině se situace dále zhoršuje, s tragickými humanitárními důsledky pro civilní obyvatelstvo a rozsáhlým ničením klíčové infrastruktury.
Neuznávání ruských pasů vydaných v okupovaných regionech Ukrajiny
Komise dnes rovněž navrhuje společný přístup EU k neuznávání ruských pasů vydaných v okupovaných cizích regionech, jelikož Rusko rozšiřuje praxi vydávání běžných ruských pasů i na dalších územích Ukrajiny, která nejsou pod kontrolou ukrajinské vlády, konkrétně v chersonské a záporožské oblasti. Členské státy by tak neměly uznávat ruské pasy vydané v okupovaných regionech Ukrajiny jako platné doklady pro účely vydávání víz a překračování vnějších hranic EU. Tento legislativní návrh zajistí závazný přístup platný ve všech členských státech a nahradí dobrovolná opatření přijatá členskými státy od protiprávní anexe Krymu. Je to další krok v rámci společné reakce EU na ruskou vojenskou agresi vůči Ukrajině a ruskou praxi vydávání cestovních pasů v okupovaných cizích regionech.
Další kroky
Nyní návrh na pozastavení platnosti dohody o zjednodušení vízového režimu projedná a přijme Rada. Po jeho přijetí vstoupí v platnost druhý den po vyhlášení v Úředním věstníku EU. Rozhodnutí o pozastavení bude Rusku oznámeno nejpozději 48 hodin před jeho vstupem v platnost.
O návrhu o neuznávání ruských cestovních dokladů vydaných v okupovaných cizích regionech rozhodne Evropský parlament a Rada. Opatření vstoupí v platnost první den po vyhlášení v Úředním věstníku EU.
Komise také brzy předloží doplňkové pokyny pro konzuláty členských států, pokud jde o obecné vízové otázky s Ruskem, včetně provádění pozastavení platnosti dohody o zjednodušení vízového režimu.
Souvislosti
Zjednodušení vízového režimu mezi EU a Ruskem vstoupilo v platnost v červnu 2007. Usnadňuje udělování víz občanům Unie a Ruské federace pro zamýšlené pobyty nepřesahující 90 dnů během jakéhokoli období 180 dnů.
K 1. září 2022 mělo platná víza do schengenského prostoru přibližně 963 000 Rusů.
Na neformálním zasedání dne 31. srpna se ministři zahraničních věcí dohodli na společném a koordinovaném postupu, pokud jde o vydávání víz ruským občanům, včetně úplného pozastavení platnosti dohody o zjednodušení vízového režimu. Ministři se rovněž dohodli, že cestovní pasy vydávané ruskými orgány na okupovaných územích Ukrajiny nebudou uznávány. Žádosti o udělení víza budou nadále vyřizovány a posuzovány jednotlivě, případ od případu.
Evropská unie uplatňování dohody o zjednodušení vízového režimu s Ruskem pozastavila částečně hned 25. února 2022, a to s ohledem na členy ruských oficiálních delegací a ruské podnikatele. Dnešním návrhem bude dohoda pozastavena v plném rozsahu, což znamená, že veškerá zjednodušení budou pozastavena pro všechny ruské žadatele.
Návrh o neuznávání pasů přichází poté, co Komise v letech 2014, 2016 a 2019 vydala sérii pokynů o přístupu k žádostem o víza podaným žadateli z Krymu, Doněcku a Luhansku a o neuznávání některých ruských pasů.
Unie znovu opakuje, že neochvějně podporuje nezávislost, svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznaných hranic.
Další informace
Návrh rozhodnutí Rady o pozastavení uplatňování Dohody mezi EU a Ruskem o usnadnění udělování víz
Návrh rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady o neuznávání ruských cestovních dokladů vydaných v okupovaných cizích regionech
Dohoda mezi EU a Ruskem o zjednodušení vízového režimu
Rusko - zprávy a komentáře k Rusku
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dohoda o provedení práce 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Provoz silnice 1 třídy v úplném znění zákonů
- Komise navrhuje úplné pozastavení dohody o zjednodušení vízového režimu s Ruskem
- Rada přijala úplné pozastavení zjednodušeného vízového režimu s Ruskem
- Uvolnění vízového režimu: Komise podává zprávu, jak země západního Balkánu a Východního partnerství pokračují v plnění požadavků
- Komise navrhuje zjednodušená, jasnější a digitální pravidla pro detergenty na jednotném trhu
- Komise navrhuje prodloužit pozastavení cel a kvót na dovoz z Moldavska
- Komise navrhuje reformu posuzování chemických látek „jedna látka, jedno posouzení“ pro rychlejší, zjednodušené a transparentní postupy
- Komise navrhuje revidovaná pravidla pro přeshraniční energetickou infrastrukturu v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu
- Zelená dohoda pro Evropu: Komise navrhuje transformaci hospodářství a společnosti EU s cílem splnit ambice v oblasti klimatu
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?