Červencová data ukázala zhoršující se kondici domácí ekonomiky (Analýza makroindikátorů,Komentář)
Červencové výsledky průmyslové výroby, zahraničního obchodu i stavebnictví potvrdily zhoršující se kondici české ekonomiky. Pozitivně se na výstupu průmyslového sektoru i zahraničním obchodě odrazila vyšší produkce a vývoz automobilů, stejně tak i vyšší výroba elektřiny, plynu a tepla. Zklamaly naopak tradiční tahouni českého průmyslu, jako je kovovýroba. Za deficitem zahraničního obchodu stály vyšší i dražší importy ropy a zemního plynu. Příliš nepotěšilo ani české stavitelství, jehož výstup klesl již pátý měsíc v řadě.
Český průmysl v červenci dále zpomalil. Produkce byla meziměsíčně nižší o 0,3 %, meziročně reálně pak vzrostla o 0,8 %. K meziroční změně kladně nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, která přidala 2,57 pb. To je velmi dobrý výsledek vzhledem k tomu, že Škoda Auto vyhlásila pro první a poslední červencový týden celozávodní dovolenou. Je tedy patrné, že problémy se subdodávkami již výrazně slábnou, což vyplývá i z předstihových ukazatelů PMI. Dalším kladným přispěvatelem bylo odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla (+0,5 pb) a výroba strojů a zařízení (+0,5 pb). Naopak odvětví, která tradičně pomáhala českému průmyslu v růstu, zaznamenala pokles (výroba kovodělných výrobků).
Nové zakázky v meziročním srovnání vzrostly v červenci o 2,2 %. Nejvíce jich přibylo v odvětví výroby ostatních dopravních prostředků, chemických látek a kovových konstrukcí. Naopak příspěvek výroby motorových vozidel k růstu zakázek byl negativní na úrovni 2,75 pb. To do značné míry souviselo z vysokou srovnávací základnou z loňského roku. Celkově náš další výhled pro český průmysl není příliš optimistický. Hodnota nových průmyslových objednávek v Německu, kde je oproti většině ostatních zemí měřena v reálném vyjádření, a není tak zkreslena rychle rostoucími cenami, od února setrvale klesá. Známky slábnoucí poptávky a produkce jsou patrné jak na domácích předstihových indikátorech, tak na těch zahraničních.
S výsledky průmyslové produkce korespondoval i vývoj v zahraničním obchodě. Ten skončil deficitem 22,8 mld. CZK. Příznivý vliv na celkové saldo měl vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly (o 8,5 mld. CZK) a obchodu s elektřinou (o 7,2 mld. CZK). K negativnímu výsledku obchodní bilance tak vedl deficit obchodu s ropou a zemním plynem, který byl meziročně vyšší o 24,6 mld. CZK. Příčinou byly jak vyšší ceny na světových komoditních trzích, tak větší dovezené množství. Vývoz se meziměsíčně po sezónním očištění zvýšil o 1,9 %, dovoz pak o 0,4 %. V meziročním srovnání byl vývoz vyšší o 10,2 %, dovoz o 13,8 %.
Po revizích indikátoru v předchozích měsících stavební produkce klesla meziměsíčně již pátý měsíc v řadě. Po červnovém poklesu o 0,3 % m/m (SA) stavební produkce zpomalila ještě výrazněji a v červenci se snížila o 2,9 % m/m. K meziměsíčnímu poklesu došlo v obou kategoriích jak v pozemním stavitelství (-2,15 %), tak v inženýrském stavitelství (-3,21 %). Pozemní stavitelství tak po relativně odolném výkonu v H1 22 tento rok poprvé vykazuje meziroční pokles (-2,1 % y/y), kdežto inženýrské stavitelství (-4,0 % y/y) pouze navazuje na poměrně slabé výsledky v druhém kvartále letošního roku. Celkově stavební produkce meziročně klesla o 2,7 %. Počet stavebních povolení především vlivem vysoké srovnávací základny z minulého roku byl meziročně nižší o 9,2 %, přičemž jejich orientační hodnota klesla o 61 %, což je dáno stavebním povolením na výstavbu metra D v minulém roce. Podobně jako v předchozích měsících výstavba a dokončení bytových jednotek pokulhává za výrazným výkonem v minulém roce. Počet zahájených bytů meziročně klesl o 28,6 % a počet těch dokončených klesl o 6,0 %.
Ke slabému výsledku stavebnictví po zbytek roku budou nadále přispívat vysoké ceny vstupních materiálů a jejich nedostatek. Klesající poptávka a zmirňující se cenový vývoj rezidenčních nemovitostí by měly doprovázet pokračující nižší stavební produkci.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?