Na statistiku mezd dnes naváže průmysl a zahraniční obchod - Ranní okénko
Z Česka dnes v 9 ráno dorazí statistika z průmyslu a data o bilanci zahraničního obchodu za červenec. Obě hodnoty jsou v posledních měsících rozkolísané a odhady analytiků se tak od sebe poměrně výrazně odlišují. Před pár minutami již dorazila statistika ohledně továrních objednávek za červenec z Německa. Podle té objednávky klesly meziměsíčně o více jak procento, meziročně o necelých 14 %. To nahrává i slabšímu vývoji českého průmyslu. Z USA dnes dorazí zpřesněné PMI, spolu s indexem ISM sektor služeb. Americké trhy zůstaly včera kvůli Svátku práce zavřené, a celkově tak na globálních trzích panoval větší klid. V eurozóně se mírné korekce pod 50 bodů dočkal PMI pro služby, červencové maloobchodní tržby dopadly v souladu s očekáváním. Průměrná mzda v Česku rostla ve druhém čtvrtletí o 4,4 %, to ale vzhledem k takřka 16% inflaci ve stejném období odpovídá reálnému poklesu mezd o necelých 10 %.
Saldo zahraničního obchodu podle nás dosáhlo deficitu ve výši 17 mld. Kč po předchozích 12,1 mld. Kč (trh očekává -20,5 mld. Kč). Na straně vývozů očekáváme nadále svižnou dynamiku (nominálně) díky vysokým cenám exportu a dokončování nahromaděných exportních zakázek. Negativně naopak působí upadající zahraniční poptávka. Na straně dovozů pak navyšují nominální tempo především vysoké ceny dovážených energetických komodit.
Průmyslová výroba zůstala rozkolísaná i v červenci, kdy podle našeho odhadu meziročně klesla o 1,9 %. Přispěly i kalendářní vlivy, kdy po očištění o den méně by se měl průmysl udržet ještě v černých číslech. Ve směru lepšího výsledku pomůže dynamika v automotive, kde došlo k odeznění větší části problémů v dodavatelských řetězcích, Naopak negativně bude na tuzemskou průmyslovou produkci působit výroba ve většině zbylých sektorů, které se v červenci již potýkaly s klesající poptávkou.
Americký index ISM pro sektor služeb by měl v srpnu mírně klesat, stále se ale udrží v expanzi nad hranicí 50 bodů (trh očekává pokles z 56,7 na 55,4). Předpokládat lze nevyrovnaný vývoj napříč sektory, kdy největší ztráty pravděpodobně zaznamenají odvětví stojící na spotřebitelské poptávce, jako je maloobchod, přeprava nebo skladování. Srpnová data z trhu práce ale ukazují, že poptávka po pracovní síle zůstala v sektoru služeb silná a výraznější pokles tak očekávaný není. Naopak u metodicky jiného PMI pro sektor služeb očekává trh potvrzení poklesu ke 44 bodům.
Pohled zpět:
Průměrná mzda v České republice vzrostla ve druhém čtvrtletí o 4,4 % nad 40 tisíc Kč. Cenová hladina ovšem rostla výrazně rychleji a inflace ve stejném období dosáhla 15,8 %. Výsledkem je největší pokles reálných mezd v tomto století, a to o 9,8 %. Kromě vysoké inflace k celkové dynamice negativně přispěla i vysoká srovnávací základna z minulého roku, která byla ovlivněna zejména vyplácením pandemických odměn ve zdravotnictví.
Více v komentáři zde: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=4311
Maloobchodní tržby v eurozóně v červenci meziročně poklesly o 0,9 %, proti červnu ale meziměsíčně rostly o 0,3 %. Výsledek byl v souladu s očekáváním trhu. Výraznější meziměsíční nárůst zaznamenaly tržby internetových prodejců, které rostly o více jak 4 %.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?