Od ledna do července přibylo v Česku skoro 15 tisíc živnostníků. Nejvíce za posledních 5 let
Od začátku roku do července přibylo v ČR celkem 14 883 živnostníků, což odpovídá nejvyššímu čistému přírůstku podnikatelů během prvních sedmi měsíců od roku 2017. Podnikat v tomto období začalo 43 964 fyzických osob – opět nejvíce od roku 2017 a naopak svou živnost ukončilo 29 081 podnikatelů. Celkově v tomto období připadlo 15 nových živnostníků na 10, kteří činnost ukončili. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
„Během prvních sedmi měsíců se ve srovnání se stejným obdobím v minulých letech značně zvýšil počet nových živnostníků, který meziročně stoupl o více než 14 procent. Právě tento nárůst poukazuje na skutečnost, že i když není ekonomická situace nejlepší, lidé chtějí podnikat a berou zodpovědnost za svou ekonomickou situaci do vlastních rukou,“ uvedla analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková s tím, že pokud ale bude ekonomika ještě více zpomalovat, popřípadě se objeví další šoky, mohlo by zpomalovat také tempo, s jakým se zvyšuje počet živnostníků. Tempo přírůstku nových živnostníků, je letos stejné jako v letech 2021 a 2020, připadá 15 nových živnostníků na 10, kteří svou činnost ukončili.
V červenci letos ukončilo činnost nejméně živnostníků od roku 2017
V rámci měsíčního srovnání můžeme pozorovat, že v červenci se meziročně počet nových živnostníků zvýšil o více než 11 procent na 5 214. Zároveň počet zaniklých živnostníků byl nejnižší v porovnání s ostatními červenci od roku 2017 a proti loňskému roku poklesl o téměř 3 procenta na 2 818. Letošní červenec tak zaznamenal nejvyšší čistý přírůstek podnikatelů od roku 2017 - celkem 2 396.
Nejvíce lidí začalo podnikat v Praze. Dařilo se ale i jiným krajům
Počet živnostníků se od začátku roku zvýšil ve všech krajích s výjimkou Libereckého, ve kterém se snížil o 1 277, respektive na 10 živnostníků, kteří svou činnosti ukončili, připadlo pouze 6 nových. Naopak krajem, kde počet živnostníků rostl nejrychleji, byla Praha. Zde zahájilo činnost téměř dvakrát tolik podnikatelů, než kolik ji ukončilo. Poměrně rychlý růst počtu živnostníků zaznamenal také Pardubický kraj, Středočeský kraj, Vysočina a Zlínsko (17 nových živnostníků na 10 zaniklých). „Skutečnost, že právě Praha je krajem, kde vzniklo nejvíce nových živností, není zase tolik překvapující. Hlavní město nejenže nabízí nejvíce příležitostí, ale zároveň se zde bude zpomalování ekonomiky pravděpodobně projevovat nejpozději a kupní síla Pražanů je stále vysoká. Naopak překvapující jsou pozitivní čísla z ostatních krajů,“ dodala Věra Kameníčková.
Počet podnikatelů roste nejrychleji v IT
Při pohledu na odvětvové srovnání můžeme pozorovat, že téměř ve všech hlavních segmentech se počet živnostníků od začátku roku zvýšil. Nejrychleji vznikaly nové živnosti v oboru informačních a komunikačních činností (na 10 zaniklých připadlo 37 nových). Dále pak v administrativě (na 10 zaniklých připadlo 25 nových) a dopravě a skladování (24 nových na 10 zaniklých). „Vysoké přírůstky živnostníků v IT souvisí s trendem, kdy je spousta IT činností prováděna externě a stále více IT expertů chce mít možnost pracovat sami na sebe. Zároveň se jedná o obor, kde je stále rostoucí poptávka a zdá se, že se ho zatím ekonomické problémy tolik nedotýkají,“ upřesnila Věra Kameníčková.
Naopak úbytek živnostníků zaznamenal obchod (na 10 zaniklých živností připadly pouze 4 nové). A mnohem mírnější pokles byl ale také v oboru nakládání s nemovitostmi a zásobování vodou, elektřinou a teplem (na 10 zaniklých živnostníků připadlo 9 nových).
Podnikatelek přibývá rychleji než podnikatelů
V období od ledna do července letošního roku připadlo na 10 zaniklých podnikatelek 16 nových. V případě podnikatelů to bylo 15 nových. Počet podnikatelek se tak v letošním roce zvýšil rychleji než počet podnikatelů. Na druhou stranu, v případě žen je tempo přírůstku nových živnostnic meziročně nižší – vloni za stejné období připadlo na 10 zaniklých 18 nových a na 10 zaniklých živnostníků 14 nových. Zatímco tedy vloni se během prvních sedmi měsíců na čistém přírůstku podnikatelů podílely ženy a muži stejným dílem (50/50), letos podíl žen činil jen 42 procent a podíl mužů 58 procent.
Graf 1: Čistý přírůstek živnostníků v prvních sedmi měsících roku mezi lety 2017 až 2022
Zdroj: CRIF
Graf 2: Poměr vzniku a zániku živnostníků za prvních sedm měsíců v letech 2017 až 2022
Graf 3: Poměr vzniku a zániku nových živností u žen a můžu – porovnání v letech 2022 a 2021
Zdroj: CRIF
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.
Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Oběma registrům CRIF – Czech Credit Bureau zajišťuje i technický servis.
Portál www.informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu. Užitečnou pomůckou pro rychlé prověření podnikatelského rizika hledané firmy je barva vícezdrojového Semaforu Cribis ukazující míru vážnosti známých varovných informací k danému subjektu. Přehlednou orientaci o vazbách na vyhledanou firmu poskytnou uživatelům tabulkové přehledy subjektů napojených na danou firmu sestavené z několika desítek různých informačních zdrojů. Pro zjištění finanční situace hledané firmy je na portálu zveřejněn graf ukazující vývoj jejích tržeb a zisků nebo ztrát od roku 2011 do současnosti.
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Živnostenský rejstřík - rejstřík živnostníků
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Sleva na dítě 2023: na 1. dítě 15.204 Kč, na 2. dítě 22.320 Kč, na 3. a další dítě 27.840 Kč. Daňové zvýhodnění dle počtu dětí
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kdy do důchodu?
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Výpočet odchodu do důchodu
- Tabulka odchodu do důchodu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpověď - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?