Dopady inflace - budeme muset jíst na splátky? Prodejci už s tím počítají
Potraviny a základní vybavení domácnosti, oděvy, obuv a potřeby pro děti do školy, to jsou nezbytné výdaje, kterým se nelze vyhnout. A které navíc tvoří většinovou složku celého rozpočtu domácnosti. Přitom nákupy na splátky se v těchto oblastech rozjíždějí až v posledních letech, spouštěčem jsou především energie a s nimi související povšechná inflace.
Kup si jídlo nyní, splácej ho později
„Kup nyní, splácej později“ - klasické motto nákupů na splátky. Pořídit si něco ihned, aniž bychom měli našetřeno, splácet můžeme později a postupně. Výhodou je právě možnost užívat si pořízeného zboží mnohem dříve, než na něj vůbec nashromáždíme peníze. Nevýhodou je prodražení nákupu (s výjimkou situace, kdy se se splátkou vejdeme do tzv. bezúročného období). Vadit může i vzatý závazek ke splácení, třeba na několik měsíců do budoucna.
Vyplatí se odložené platby u potravin a spotřebního zboží, když je kupujeme opakovaně?
Pokud se jedná o pračku, myčku, mrazák, lednici, nábytek nebo auto, jde o nákupy jednorázové, kdy nám zboží má vydržet několik let, takže ho splatíme mnohem dříve, než mu skončí jeho průměrná životnost.
Ale u potravin a spotřebního zboží je tomu přesně naopak. Kupujeme je pravidelně. Má tedy smysl zadlužit se na něco, co během cirka 14 dní stejně sníme - a musíme to koupit zase? Vlastně to i odporuje zásadám zodpovědného zadlužování…
Prodejci smíšeného zboží, kam patří jak potraviny, tak základní drogerie a spotřební vybavení domácnosti, přistupují k odloženým platbám v této oblasti malinko odlišně. Cílí na období, kdy zákazníky čeká nárazové větší vydání, spojené s určitým obdobím v roce. Někteří lidé na ně totiž neměli možnost našetřit, případně tvorbu rezerv odkládali tak dlouho, už je zkrátka pozdě. A nákup proběhnout musí.
Vedle Vánoc jsou tu ještě další finančně vypjaté týdny
V této souvislosti nás hned napadnou Vánoce. Výdaje s nimi spojené jsou často obrovské. Větší výdaje nás ale čekají i v jiných měsících. V zimě jsou to plavecké a lyžařské kurzy dětí, kroužky na druhé pololetí, s koncem školního roku přichází škola v přírodě a výlety.
Prázdniny a tábory podniknou další útoky na naše bankovní účty, koncem prázdnin musíme nakoupit vybavení na další školní rok a zaplatit kroužky. Do toho připočítejme vyúčtování za vodu, plyn a elektřinu - a na potíže s nákupy základních potravin je několikrát do roka zaděláno…
S prodejem jídla na splátky proto počítají jeho prodejci zejména v těchto vypjatých obdobích roku, a umožňují svým klientům využít různých (zvenčí dodávaných) služeb z oblasti krátkodobého zadlužení - odložené platby, platby různými druhy kreditních a revolvingových karet.
Každá z těchto služeb přitom vyžaduje jiný stupeň ověření úvěruschopnosti klienta.
Kde se najíte na dluh už teď, aniž byste museli žádat o úvěrový rámec a být prověřováni?
Bez schvalování můžeme v současnosti využít odložených plateb - samozřejmě s omezením doby splatnosti a výše částky, kterou k úhradě v obchodě využijeme. O které konkrétní služby se jedná? V e-shopu s potravinami to bude zejména Twisto (fintech Zip) a Mallpay (skupina ČSOB). Jejich využití je možné právě i bez registrace a schválení poskytnutí služby.
Jak si odložíte platbu u online prodejce potravin:
Rohlik.cz nabízí platbu skrze Twisto
Kosik.cz umí přijmout úhradu od Mallpay
DámeJídlo.cz nabízí platbu skrze Twisto
U drogistických nebo papírenských e-shopů a online obchodů s oděvy a obuví se přidává ještě PlatímPak (Equa bank), HelloPay (Hello Bank) a další, kde už se ovšem bez registrace a schválení neobejdeme. Ostatní online prodejci potravin s nabídkou jejich dovozu až domů - jako je Scuk.cz, Wolt.cz, Bolt.eu, NákupDomů.cz, eCoop.cz a další - přijímají (zatím) jen debetní a kreditní platební karty.
V čem je odložená platba liší od kreditní karty
Některé rozdíly už jsem zmínila, ale uveďme si je tu pohromadě. Jakmile se kupující pohybuje v nižších částkách a stačí mu 30denní splatnost, nemusí se u odložené platby nijak registrovat a už vůbec ne čekat na to, zda mu bude odložená platba schválena. To je obrovský rozdíl od schvalovacího procesu, který je spojen s vydáním kreditní karty.
Bezúročné období platí u odložené platby za všech okolností - kdežto u kreditní karty jen někdy. Jakmile víte, že dlužnou částku nedokážete včas uhradit, dohodnete si u odložené platby odklad, a za něj zaplatíte stanovený jednorázový poplatek. Pokud byste takto chtěli postupovat u kreditní karty, narazíte. Prodloužení splatnosti sice automaticky získáte, ale také se tím (většinou) zruší bezúročné období. Úroky prostě naběhnou ode dne, kdy byla platba kreditní kartou provedena. Detaily jsme pro vás sepsali v tomto článku.
Kreditní karta na druhou stranu dokáže nabídnout více bonusů a vyšší využitelnou částku než odložená platba. V tomto ohledu se ale může jednat o dočasný stav. Provozovatelé odložených plateb své služby stále inovují a postupně také rozšiřují.
Lenka Rutteová
Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.
Bezvafinance s.r.o.
Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.
Více informací na https://www.bezvafinance.cz/.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Hypoteční kalkulačka - Kalkulačka pro výpočet splátky hypotéky
- Kalkulačka splátky půjčky dle úroku
- Kalkulačka hypotéky - Kalkulačka pro výpočet výše splátky hypotéky
- Kalkulačka pro výpočet splátky hypotéky
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets