Americké maloobchodní tržby vzrostou (Komentář,Ranní zpráva z finančního trhu)
Maloobchodní tržby v USA v červenci zřejmě dále meziměsíčně rostly. Celkově ale objemy nákupů slábnou a jejich dynamika se vrací zpět k předkrizovým úrovním. Druhý odhad HDP eurozóny pravděpodobně přinese mírnou revizi směrem dolů. I tak ale ekonomika předvedla v Q2 slušnou výkonnost a vyhlídky zůstávají příznivé i pro Q3. Odhady vývoje HDP za druhé čtvrtletí budou zveřejněny i v Polsku a Maďarsku. Zatímco maďarská ekonomika by měla ve srovnaní s prvním čtvrtletím růst, tu polskou čeká pokles.
HDP v eurozóně bude revidováno směrem dolů
Tržby amerických maloobchodníků v červenci podle našeho odhadu stouply meziměsíčně o 0,3 % po červnovém růstu o 1 %. Za mírným červencovým růstem by měly stát především prodeje automobilů a pohonných hmot. Po očištění o cenové vlivy je patrné, že trendová dynamika nákupů se začíná vracet k předkrizovým úrovním. Postupně chladne zájem o vybavování si domácností elektronikou, hračkami a věcmi na cvičení. Naopak se více utrácí za dovolené a zábavu. Kromě dat bude dnes zveřejněn i zápis z červencového zasedání Fedu. Na něm americká centrální banka zvýšila úrokové sazby o 75 bb.
Vzhledem k tomu, jak dopadl HDP v Q2 ve velkých evropských ekonomikách, je pravděpodobné, že výsledek pro eurozónu jako celek čeká revize z původně zveřejněných 0,7 % q/q na 0,5 % q/q. Struktura růstu bude oznámena až začátkem září. Předpokládáme ale, že k němu nejvíce přispěla změna stavu zásob, přičemž příspěvek čistých exportů byl neutrální. Mírně rostla spotřeba domácností. Díky velmi dobré kondici korporací a oživení v sektoru služeb jsou vyhlídky ekonomiky eurozóny příznivé i pro H2. V důsledku vysoké závislosti na ruském plynu na tom bude hůře německá ekonomika, Španělsko a Francie by však měly růst.
Region v červeném
Region se dnes topil v červených číslech. Nejvíce ztrácel maďarský forint (1,1 %). Dolehlo na něho snížení ratingového výhledu agenturou S&P ze stabilního na negativní. Ta ho spojila s riziky spojenými se získáním prostředků z fondů EU a dodávkami energií. Maďarský forint se tak v odpoledních hodinách obchodoval za 403,8 HUF/EUR. Ztrát nebyl ušetřen ani polský zlotý a česká koruna. Koruna byla ve srovnání s pondělkem o 0,5 % slabší (24,57 CZK/EUR), polský zlotý pak o 0,3 % (4,69 PLN/EUR). Z domácích dat byl zveřejněn růst cen průmyslových výrobců. Ten v meziměsíčním vyjádření výrazně zpomalil z červnových 1,4 % na 0,3 % v červenci. V případě cen zemědělských výrobců pak dokonce došlo k poklesu o 3,6 % m/m. Významně se na tom podepsala levnější ropa a nová sklizeň rostlinných produktů. Více jsme se tématu věnovali zde: https://bit.ly/3c0w1aj.
V důsledku rostoucích cen energií a obav z nedostatečných dodávek nerostných surovin německý ZEW index v srpnu propadl ve složce očekávání na -55,3 bodu z červencových -53,8 bodu, zatímco analytici již očekávali mírné zlepšení indikátoru. Evropská měna tak mnoho důvodů k posilování neměla. Ve srovnání s předchozím dnem skončila beze změny na úrovni 1,017 USD/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?