Německému vývozu se dařilo, evropský maloobchod zklamal (Komentář)
Německému zahraničnímu obchodu se v červnu dařilo nad očekávání dobře. Tamní obchodní bilance skončila v přebytku 6,4 mld. EUR, což bylo výrazně více než měsíc před tím a mnohem více, než se čekalo (konsensus počítal s přebytkem pouze 0,2 mld. EUR). Pozitivně překvapila hlavně hodnota německého vývozu, která byla meziměsíčně vyšší o 4,5 %, když se čekal růst o 1 %. To může být pozitivní indikace ohledně červnového vývoje tamního průmyslu. Za částí vyšší hodnoty vývozu však budou pravděpodobně stát vyšší ceny průmyslového zboží. Dynamika importu zpomalila naopak více, než se čekalo. Výrazně směrem k lepšímu byl navíc revidován údaj za květen. Podle revidovaných dat tak květnový zahraniční obchod Německa dosáhl přebytku 0,9 mld. EUR, zatímco předchozí odhad hovořil o schodku ve výši jedné miliardy EUR.
Maloobchodní tržby v eurozóně v červnu poklesly meziměsíčně o 1,2 % oproti očekávané stagnaci. Meziměsíční pokles byl zaznamenám ve všech sledovaných kategoriích maloobchodního zboží. Zatímco v květnu byly tržby meziročně vyšší o 0,4 %, v červnu již klesaly o 3,7 %. Napříč celou Evropou tak začínají být stále více patrné známky slábnoucí poptávky. Ta je výsledkem vysoké inflace, která snižuje kupní sílu domácností. S blížící se zimou navíc sílí obavy ohledně dodávek ruského plynu v situaci, kdy evropská ekonomika pravděpodobně balancuje na hraně recese.
Ceny průmyslových výrobců v eurozóně nadále rostly rychlým tempem. Meziměsíčně se v červnu zvýšily v průměru o 1,1 %, což bylo jen nepatrně nad tržním konsensem (+1,0 %). O dvě desetiny dolů byl pak revidován květnový růst (z 0,7 % na 0,5 %). Za červnovým vzestupem cen v průmyslu stály především dražší energie. V meziročním vyjádření sice zdražování nepatrně polevilo z 36,2 % na 35,8 %, to však bylo dáno pouze vyšší srovnávací základnou.
Nálada na finančních trzích se zlepšila, když se návštěva Nancy Pelosiové na Taiwanu obešla bez konfliktu. Evropské akciové trhy tak dnes rostly a zmírnění rizikové averze pomohlo i společné evropské měně. Euro po velkou část dne vůči amerického dolaru sílilo, po otevření amerických trhů však došlo ke korekci. Koruna dnes po celý den bez větších pohybů setrvala poblíž 24,65 CZK/EUR, zatímco polský zlotý a maďarský forint posílily. Ceny energetických komodit rostly, když uskupení OPEC+ s platností od září rozhodlo o zvýšení dodávek ropy o 100 tis. barelů za den, což je méně, než se čekalo.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory