Dominance hodnotových akcií
Současné prostředí přinášející negativní tlak na technologie a růst opět nahrává úvahám o renesanci hodnotových akcií. Jak si vlastně vedly za posledních téměř sto let (absolutně i relativně k akciím růstovým)? Bylo posledních cca 10 let typických, či spíše anomálií?
Následující graf nám ukazuje hodně dlouhodobé výkony malých a velkých hodnotových firem, malých a velkých růstových společností a celého indexu SPX. Pokud se někdo pohybuje na akciovém trhu velmi krátkou dobu, viděl neustálé přepínání směrem k a od růstu, tažené do značné míry měnícím se výhledem pro sazby. Pokud se někdo pohybuje na trhu tak deset let, často viděl jasně dominující růstové akcie, či přesněji řečeno velké technologické firmy. Pokud by se ale někdo na trhu pohyboval od roku 1933, tato desetiletá epizodka by mu asi nezastínila celkový obraz jasné dominance hodnotových akcií, a zejména těch menších:
Zdroj: Twitter
Pokud se tedy rizikový profil nezmění, v uvedené logice by dlouhodobě stále měly nejvíce vynášet malé hodnotové firmy, opak by měl platit o jejich malých růstových protějšcích. U hodnoty to není žádný oběd zadarmo, ale kompenzace za riziko – zjednodušeně řečeno za to, že vyšší návratnost si může dát na čas. Nedivil bych se ale, pokud by tento pohled řadu lidí neuspokojil. Podívejme se tedy ještě na dvě věci, první z nich jsou relativní valuace:
Zdroj: JPM
Od sedmdesátých let do druhé poloviny devadesátek se poměry cen a zisků (PE) u hodnoty pohybovaly na 60 – 80 % PE růstu. V posledních letech se relativní valuace dostaly atypicky mimo toto pásmo směrem dolů – hodnota k růstu mimořádně zlevnila. Současná doba růstu nepřála ani zdaleka tolik, jako předchozí roky, a nastal určitý příklon k hodnotě. Relativní valuace hodnoty jsou ale historicky stále hodně nízko. I tento pohled by fandil hodnotě s předpokladem, že relativní valuace se budou opět srovnávat.
Jak jsem zmínil, technologie/růstové akcie jsou citlivé na sazby. Je to dáno durací jejich (očekávaného) toku hotovosti. Znovu tu tak v této souvislosti připomenu predikce vývoje sazeb od Goldman Sachs. Bylo by listopadové a prosincové zvyšování sazeb o „pouhých“ 25 bazických bodů vnímáno jako něco, co už láme tento cyklus opět ve prospěch růstu/technologií?
Zdroj: Twitter
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?