V pařížském sídle OECD se uskutečnilo zasedání Rady OECD na ministerské úrovni
V pařížském sídle OECD se uskutečnilo zasedání Rady OECD na ministerské úrovni
15.06.2022 / 16:06 | Aktualizováno: 22.07.2022 / 16:12
Hlavním tématem zasedání Rady OECD na ministerské úrovni (Ministerial Council Meeting, MCM) ve dnech 9. až 10. června 2022 byla „Budoucnost, kterou chceme: lepší politiky pro příští generaci a udržitelnou tranzici“. Jednání letos předsedala Itálie s místopředsedy z Norska a Mexika. Českou delegaci na jednání vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Edvard Kožušník.
V úvodu jednání Rada odsoudila ruskou agresi vůči Ukrajině, kterou ministři označili za flagrantní porušení mezinárodního práva a vyjádřili jasnou podporu OECD v poválečné rekonstrukci země. K jednání se připojil virtuálně ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který poděkoval za příslib pomoci a za ustanovení Centra OECD v Kyjevě.
Rada dále projednala celou řadu aktuálních otázek, pro jejichž řešení je nutná mezinárodní spolupráce a koordinace. To zahrnuje řešení ekonomických i dalších důsledků rozsáhlé agrese Ruska vůči Ukrajině během doznívající pandemie COVID-19 i nalezení správné kombinace politik pro urychlení růstu ekonomik OECD ve střednědobém horizontu. Současně je nutností také přechod na udržitelný a inkluzivní ekonomický model, který je v souladu s digitální a zelenou transformací. V neposlední řadě se diskutovalo vybudování odolných zdravotnických systémů, které zajistí zdraví obyvatelstva i hospodářskou prosperitu. Ministři rovněž zdůraznili důležitost posílení dialogu OECD s Afrikou, posílení rovnosti žen a mužů a lepšího sladění obchodních a environmentálních politik s cílem společně budovat udržitelnou budoucnost.
V rámci zasedání Rady bylo přijato ministerské prohlášení a schváleny klíčové dokumenty. Za účelem urychlení přechodu na nízkouhlíkové hospodářství země OECD spustily na MCM inkluzivní rámce o přístupech k zmírňování emisí uhlíku. Současně došlo k otevření jednání s pěti kandidátskými zeměmi na členství v OECD – Brazílií, Bulharskem, Chorvatskem, Peru a Rumunskem.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?