Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Makroekonomika  |  20.07.2022 10:07:32

Ceny výrobců vzrostly o 1,4 %, vyjma energií o 0,9%


Ceny českých průmyslových výrobců v červnu po dlouhé době překvapily nižším než očekávaným růstem. Oproti květnu se zvýšily o 1,4 % (medián odhadu 1,6 %), což je ve srovnání s loňským červnem o 28,5 % výše. Meziměsíční tempo růstu cen od března soustavně klesá. Červnový růst o 1,4 % se dá ale z historického pohledu označit za zvýšený.

Výsledek zapadá do vývoje cen německých výrobců, které byly dnes zveřejněny s hodinovým předstihem a také dosáhly nižšího tempa (+0,6 % m/m), než se předpokládalo (+1,5 %). Stejně jako v Německu, byl i růst cen českých výrobců významně ovlivněn vývojem cen energií. Ukazuje to srovnání růstu cen bez a s očištěním o ceny energií. Oproti květnu se ceny po očištění o ceny energií zvýšily o 0,9 % namísto 1,4 %, meziročně o 19,7 % namísto 28,5 %. Zatímco ceny energií meziměsíčně vzrostly o 2,7 %, byl růst cen u ostatních hlavních skupin umírněnější: meziprodukty (+ 0,8 %), výrobky investiční povahy (+0,2), zboží dlouhodobé spotřeby (+0,3 %), zboží krátkodobé spotřeby (+1,9 %).

Ceny průmyslových výrobců

     

Aktuální

Předchozí

RB

Trh

v % r/r

28,5 27,9 29,1 28,8
v % m/m

1,4 1,6 1,8 1,9
Zdroj: Raiffeisenbank, ČSÚ, Bloomberg


S tím, jak se investoři obávají recese, klesají ceny na komoditním trhu. Například cena mědi, která je v průmyslu hojně využívána, se v posledních dnech dostala pod 7 tisíc dolarů za tunu poprvé od listopadu 2020. Klesá také cena ropy nebo hliníku. Tento vývoj bude tlumit růst cen ve výrobě i v nejbližších měsících. Na druhé straně ale přišel další impulz ze strany energií. Po spekulacích, že dodávky plynu přes Nord Stream 1 již nebudou obnoveny, nebo jen v omezené míře, se ceny plynu na burze opět výrazně zvýšily. Přitom ceny energií pro domácnosti zatím reflektují jen zlomek prudkého růstu velkoobchodních cen. Z pohledu spotřebitelských cen tak lze i v dalších měsících počítat s pokračujícím zdražováním elektřiny a plynu. To samé platí i pro ceny potravin, i když v mnohem menší míře. Ceny v zemědělství setrvaly vysoko, když meziměsíčně ubraly tempo na 4,4 % z květnových 5,9 % a dubnových 8,0 %.

V průměru letos naše prognóza počítá s růstem cen průmyslových výrobců nad 22 %. S ohledem na vývoj v posledních měsících je riziko vyššího růstu.  U spotřebitelských cen počítáme s průměrným meziročním růstem minimálně o 15,4 %.


Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.


Vladimír Urbánek

V „oboru" posledních více jak 20 let. Po několikaleté zkušenosti přímo z obchodování s cennými papíry se Vladimír Urbánek posledních více jak 15 let věnuje zpravodajství z domácích a zahraničních kapitálových trhů.

Za důležité považuje především zkušenosti či spíše možnost srovnání s dobou ještě před poslední velkou krizí v letech 2008-9.






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688