Studenti medicíny získávají v mezinárodní letní škole v Plzni chirurgické dovednosti při operování prasat domácích
Studenti medicíny získávají v mezinárodní letní škole v Plzni chirurgické dovednosti při operování prasat domácích
Fotografie: P. Hošek
V prostorách Biomedicínského centra Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy se koná už 9. ročník Letní školy experimentální chirurgie, jediné svého druhu v České republice. Škola se zaměřuje na demonstraci experimentální chirurgie v praxi. Letos se jí zúčastní 33 studentů ze tří zemí včetně ČR. Komunikačním jazykem je angličtina a program zahrnuje i přednášky předních odborníků volně přístupné veřejnosti.
Na letní škole se vyučuje péče o zvířecí modely v průběhu operace, experimentální radiologie a vyhodnocování experimentů. Velký důraz kladou organizátoři na etické aspekty – například na zásadu, aby byl vždy při experimentech použit co nejmenší počet zvířat, nebo aby zvířata měla během experimentu dostatečný komfort. Studenti se také seznamují s modelovacím softwarem, který v některých případech umožňuje úplné nahrazení experimentálních modelů.
„Naprosto zásadní pro další rozvoj letní školy je, že se nám podařilo získat mezinárodní AAALAC akreditaci pro práci se zvířaty. AAALAC (American Association for Accreditation of Laboratory Animal Care) je nezisková organizace, která podporuje humánní zacházení se zvířaty ve výzkumu. Univerzita Karlova je teď díky výukové jednotce letní školy teprve šestou univerzitou v Evropě s touto akreditací a v České republice je jedinou institucí, která ji získala,“ uvedl profesor Václav Liška, vedoucí Letní školy experimentální chirurgie.
Mezi přednášejícími je řada zahraničních expertů, mimo jiné profesorka Uta Dahmen z Univerzity v Jeně, která je odbornicí na regeneraci jater v chirurgickém experimentu na malém zvířeti, přednosta chirurgické kliniky University v Curychu profesor Pierre-Alain Clavien, který se zabývá prodlužováním životnosti jaterních štěpů – orgánů pro transplantaci. Díky evropskému projektu Chaperon měli účastníci možnost si opět poslechnout i přednášku profesora Kariho Hemminkiho, který zastává na plzeňské lékařské fakultě pozici ERA Chair.
Editace textu: Eva Barborková
Zveřejněno: 15. 7. 2022, Martin Pecuch
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?