Lídři NATO schválili na summitu v NATO novou strategickou koncepci
Lídři NATO schválili na summitu v NATO novou strategickou koncepci
29.06.2022 / 21:02 | Aktualizováno: 29.06.2022 / 22:17
Na jednání ve středu 29. června přijali lídři NATO novou strategickou koncepci NATO. V dokumentu je Rusko označené jako největší přímá hrozba pro naši bezpečnost. Nechybí ani pojmenování dalších výzev pro euroatlantickou bezpečnost včetně Číny. Alianční země se také shodly na podepsání přístupových protokolů s Finskem a Švédskem. Tohoto jednání se šéf české diplomacie účastnil společně s premiérem Petrem Fialou a ministryní obrany Janou Černochovou.
„Pro Česko je významné, že dnes Severoatlantická aliance přijala strategickou koncepci NATO. Je to druhý klíčový dokument tohoto typu, který jsme přijali. První byl Strategický kompas, který jsme přijali na úrovni EU. Pro Česko to otevírá příležitost přehodnotit vlastní strategické dokumenty. Jednota, kterou NATO prezentuje je zásadní. Je to skutečně špatná zpráva pro Vladimíra Putina“, řekl ministr J. Lipavský na tiskové konferenci pro novináře.
Nová strategická koncepce jasně odráží přístup Aliance vůči Rusku. V dosavadní koncepci z roku 2010 se s Ruskem jednalo jako s partnerem, zatímco nyní se v důsledku agrese na Ukrajině stalo Rusko přímou bezpečnostní hrozbou. Alianční země se také shodly na podepsání přístupových protokolů s Finskem a Švédskem poté, co Turecko stáhlo své výhrady proti vstupu obou zemí do Aliance. Lídři ve středu dále jednali o posílení východního křídla Severoatlantické aliance. Shodli se, že jeho posílení je klíčové a schválili příslušný dokument upravující další postup. NATO se také zavázalo zajistit dostatečné síly k posílení východního křídla v závislosti na dalším vývoji situace.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se k jednání lídrů na summitu NATO připojil prostřednictvím videopřenosu. Vyzval členské státy NATO, aby Ukrajině poskytly další zbraně a peníze potřebné k obraně. Apeloval také na pokračování alianční politiky otevřených dveří.
Kromě neformálních jednání ministrů zahraničí NATO absolvoval ministr Lipavský také řadu bilaterálních schůzek. Diskutoval s islandskou ministryní zahraničí T.K.R. Gylfadóttir, britskou ministryní Liz Truss nebo slovinskou kolegyní T. Fajon. Ve čtvrtek 30. června čeká ministra Lipavského s premiérem Fialou jednání s prezidentem Jižní Koreje, bilaterální schůzka s norskou kolegyní A. Huitfeldt a schůzka s ministrem zahraničních věcí Mauretánie.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?