Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  27.06.2022 07:40:24

V závěru týdne se vedení ČNB ujme nový guvernér A. Michl (Týdenní zpráva z finančního trhu)

Trhy budou pozorně sledovat první kroky nového guvernéra A. Michla a obměněné bankovní rady, vlády se ujme v pátek 1. července. Tuzemský ekonomický kalendář přinese sektorové účty za úspěšný první kvartál, červnové PMI a státní rozpočet pak odhalí, jak moc vážný je dopad války na Ukrajině a vysoké inflace. Historicky nejvyšší meziroční dynamiky spotřebitelských cen se dočkáme za červen z eurozóny. Sentiment indikátory z Evropy i USA hlavně kvůli rychlému zdražování dále slábnou.

Historicky nejvyšší inflace v eurozóně

Inflace v eurozóně zůstává robustní a široce založená. Červnová data ukážou na další vysokou meziměsíční dynamiku (stejně jako v květnu čekáme +0,8 %, o desetinu procentního bodu více než činí tržní konsensus). Z meziročního pohledu to bude znamenat další akceleraci na rekordních 8,7 %. Nejvyšší v historii časové řady bude i jádrová inflace, která podle nás zrychlila na 4,0 %. Inflační tlaky jsou široce založené, podílí se na nich ceny potravin, zboží i služeb; do značné míry kvůli nárůstu cen energií, které významně zdražují výrobní vstupy. Bohužel se celkové zdražování podepisuje na náladě producentů i spotřebitelů, jak naznačila data publikovaná v minulém týdnu (viz dále). A indikátory, které budou zveřejněny v tomto týdnu, to potvrdí (zhoršení čekáme jak od GfK německé spotřebitelské důvěry, té americké od Conference Boardu, tak i od sady ukazatelů důvěry z dílny Evropské komise). Nejenom vzlínající inflační očekávání, ale i situace na trzích práce či nemovitostí, potíže v subdodavatelských řetězcích a riziko fragmentace na trzích vládních dluhopisů – to je stručný výběr témat výroční konference ECB, která začíná v portugalské Sintře dnes večer. Hlavním jednacím dnem je zítřek, kdy vystoupí šéfové ECB i Fedu.

ECB přistoupí již na nejbližším svém zasedání v červenci ke zvýšení depozitní sazby. Půjde o počátek cyklu zpřísňujících se měnových podmínek. To je podle nás jeden z hlavních argumentů, proč předpokládat pro druhou polovinu roku zmírňování nadhodnocenosti dolaru vůči euru. Na konci roku tak vidíme kurz eura vůči dolaru na 1,10 USD/EUR.

České ekonomice se v prvních měsících tohoto roku dařilo, což potvrdily statistiky HDP za Q1 22. Jako celek zaznamenalo tuzemské hospodářství mezičtvrtletní růst o silných 0,9 %. A díky extrémně nízké statistické základně to znamenalo meziroční vzestup o robustních 4,8 % (detailně jsme HDP za Q1 22 diskutovali zde https://bit.ly/3z99b9v). Tento týden přinese finální data z národních účtů včetně sektorového pohledu. Tady bude důležité sledovat především míru úspor domácností. Ve světle rostoucí inflace totiž již od konce loňského roku spotřeba domácností klesala. Spotřebitelé zřejmě čerpali z úspor nakumulovaných během pandemie.

Q1 22 je však hluboká minulost, Q2 22 již byl poznamenán dalším šokem – válkou na Ukrajině a dramatickým zdražením energetických a potravinářských komodit. Červnové PMI ukáže, jak se to odráží na náladě tuzemských průmyslníků. Očekáváme mírný pokles ukazatele na 52,0 bodu, stále bychom se tak měli držet v pásmu zvyšující se aktivity. 1. červenec pak přinese informace o tom, jak na tom česká ekonomika je pohledem výsledku hospodaření státního rozpočtu ke konci června.

pátek se též ujme otěží výrazně obměněná bankoví rada v čele s novým guvernérem A. Michlem. Ten v současném cyklu zvyšujících se úrokových sazeb ani jednou nehlasoval pro jejich zvýšení. Z rady navíc odchází velká část jestřábů. Ve světle přetrvávajících výrazných inflačních tlaků se tak trhy obávají, zda bude v boji s inflací nová rada dostatečně razantní. Otázka pak visí nad intervencemi, pomocí kterých dosud ČNB úspěšně brání oslabení koruny. Riziko oslabení naší měny v souvislosti s příchodem nové bankovní rady jsme podrobněji diskutovali v tomto příspěvku https://bit.ly/3Nh7TwL. My vidíme riziko, že koruna bude ve druhé polovině roku slabší a přehoupne se nad 25 CZK/EUR.

Pouze díky ČNB koruna neoslabuje

Závěr uplynulého týdne byl na devizových trzích nezajímavý. Nejobchodovanější měnový pár na světě se v závěru týdne držel stabilní u 1,055 USD/EUR a navázal tak na klidný kurzový vývoj z celého týdne. Zveřejněná data v průběhu minulého týdne se týkala především sentiment indikátorů. PMIprůmyslu i ze služeb na obou stranách Atlantského oceánu zklamaly, když se růst aktivity v těchto sektorech významně zpomalil. Hlavním důvodem je samozřejmě obava z dostupnosti a vysokých cen energetických komodit a zvyšující se riziko recese. Tyto obavy dopadají hlavně na spotřebitelský sektor, zatímco průmyslníci se stále relativně drží. To potvrdil i v samotném závěru týdne publikovaný německý Ifo index. Ten v případě hodnocení současné situace dokonce lehce pozitivně překvapil.

Koruna ve druhé polovině minulého týdne stagnovala u hladiny 24,75 CZK/EUR a nic na tom nezměnilo ani páteční obchodování a zveřejnění červnového konjunkturálního průzkumu. Ten ukázal na zhoršení nálady prakticky ve všech segmentech ekonomiky, velmi nízko zůstává zejména spotřebitelský sentiment (podrobněji jsme se červnovému konjunkturálnímu průzkumu věnovali zde https://bit.ly/3QKK5nH). V první polovině týdne ale byla koruna o něco silnější, když trh spekuloval na výraznější zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB. Bankovní rada se nakonec rozhodla zvýšit klíčovou úrokovou sazbu na 7 %, finanční trh však čekal o něco víc (podrobně jsme jednání bankovní rady a implikace pro budoucí vývoj úrokových sazeb diskutovali v tomto reportu https://bit.ly/3xJxGYx). Důvodem pro velmi stabilní kurz koruny s největší pravděpodobností zůstává přítomnost ČNB na trhu. Ta svými intervencemi brání oslabování české měny. A podle nás tomu tak bylo po celou druhou polovinu minulého týdne.

Autor: Jan Vejmělek

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688