Předběžná dohoda o novém nařízení EU o vážných přeshraničních zdravotních hrozbách
Vyjednavači Rady a Evropského parlamentu dnes dosáhli shody ohledně návrhu nařízení o vážných přeshraničních zdravotních hrozbách. Nové nařízení posiluje připravenost, dozor, posuzování rizik, včasné varování a reakce EU a členských států v případě přeshraničních zdravotních hrozeb.
Nová pravidla týkající se přeshraničních zdravotních hrozeb
Nové právní předpisy týkající se přeshraničních zdravotních hrozeb stanoví několik opatření k posílení rámce pro připravenost na krize, včetně zavedení plánu EU pro boj proti zdravotním krizím a pandemiím a vnitrostátních plánů vypracovaných členskými státy. Plán Unie bude obsahovat ustanovení týkající se výměny informací mezi EU a členskými státy, včasného varování a řízení rizik. Plány členských států budou obsahovat podobné informace. Při vypracovávání svých vnitrostátních plánů budou členské státy spolupracovat mezi sebou i s Komisí s cílem zajistit soudržnost svého plánu s plánem Unie. Vznikne tak soudržný a sdílený rámec pro připravenost a reakci na krize.
Na základě nového nařízení může Komise rovněž uznat existenci mimořádné situace v oblasti veřejného zdraví na úrovni EU, čímž se spustí mechanismy pro sledování nedostatku léčivých přípravků nebo se aktivuje podpora ze strany Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).
Výbor pro zdravotní bezpečnost
Vyjednavači Rady a Evropského parlamentu se dohodli, že by Výbor pro zdravotní bezpečnost (HSC) měl při provádění nařízení o přeshraničních zdravotních hrozbách hrát úlohu při koordinaci činností Komise a členských států.
Rovněž rozhodli, že výbor může přijímat stanoviska a pokyny k opatřením reakce v zájmu prevence a kontroly zdravotních hrozeb. Pokud bude Výbor pro zdravotní bezpečnost hlasovat o přijetí svých pokynů, bude o hlasování rozhodnuto dvoutřetinovou většinou.
Zátěžové testy, plánování a společné zadávání veřejných zakázek
Rada a Evropský parlament se rovněž dohodly, že:
- Komise usnadní zátěžové testy s cílem zajistit fungování plánu připravenosti a reakce EU a plán podle potřeby aktualizuje;
- na základě informací poskytnutých členskými státy vypracuje Komise zprávy o plánování jejich reakce na zdravotní krize. Přehled doporučení obsažených ve zprávě bude zveřejněn;
- Komise a členské státy budou moci společně zadávat veřejné zakázky na lékařská protiopatření. Rozhodnutí členských států účastnit se těchto zakázek bude přijato na základě předem poskytnutých informací a za podmínek stanovených vzájemnou dohodou s Komisí.
Obecné informace a další kroky
Tento návrh nařízení je součástí rozsáhlejšího souboru návrhů týkajících se zdravotní unie. Soubor, který Evropská komise předložila dne 11. listopadu 2020, se skládá ze tří legislativních návrhů: kromě nařízení o přeshraničních zdravotních hrozbách zahrnuje rovněž posílený mandát pro Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Revize mandátů EMA i ECDC již byla dokončena. Tento soubor byl doplněn zřízením nového Úřadu pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA) v září 2021. Jeho úkolem je zajistit dodávky lékařských protiopatření před zdravotní krizí a během ní.
V rámci Rady bude dnes dosažená předběžná politická dohoda nejprve předložena k potvrzení Výboru stálých zástupců. Poté bude zahájen formální postup přijetí.
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?