V Česku je vymáhání pohledávek složitější než v Senegalu, ukazuje srovnání pojištovny Allianz Trade
Míra složitosti vymáhání pohledávek je nejnižší v severských zemích, první tři místa ve třetím vydání žebříčku Allianz Trade Collection Complexity Score obsadilo Švédsko, Německo a Finsko. Naopak nejsložitější – až trojnásobně v porovnání se Švédskem – je vymáhání v Saúdské Arábii. Česká republika se pohybuje až ve druhé polovině seznamu, na vině je zejména zdlouhavý průběh soudních řízení.
Česká Republika je na 28. místě žebříčku jako první ze států, u nichž je míra složitosti vymáhání pohledávek hodnocena jako velmi vysoká. I přes určité kroky k zrychlení a zpřehlednění procesu vymáhání pohledávek se tak skóre Česka od předchozího vydání v roce 2018 nezměnilo. Ze srovnávaných zemí EU obsadilo předposlední místo, kdy o dvě místa níže se umístilo Slovensko.
„Zatímco platební morálka tuzemských společností je relativně dobrá, skóre sráží zejména zdlouhavost soudního řízení a následná nízká vymahatelnost rozhodnutí. Stejně tak bylo problematicky hodnoceno insolvenční řízení, kdy se stále nejčastěji sahá k likvidaci společnosti než její reorganizaci. Zatímco například v Německu a dalších zemích z čela žebříčku existují a dokonce jsou upřednostňována mimosoudní řešení, český systém žádný takový nástroj nezná,“ říká Jan Synek, Claims and Collection manager Allianz Trade pro region CEE.
Analytici pojišťovny Allianz Trade už potřetí srovnali celkem 49 států. Výsledné skóre kombinuje hodnocení více než čtyř desítek administrativních ukazatelů, týkajících se platebních postupů či průběhu soudních a insolvenčních řízení, s odborným know-how Allianz Trade.
Stejně jako v předchozích dvou vydáních první desítku obsadily evropské státy, první neevropskou zemí je Nový Zéland na 12. místě. Pozitivním trendem je postupné zmenšování rozdílu mezi vyspělými a rozvíjejícími se ekonomikami; během posledních čtyř let se téměř ve 20 zemích skóre snížilo. „Covid-19 vedl několik zemí k urychlení reforem jejich insolvenčních rámců. Zaznamenali jsme také určitá zlepšení, pokud jde o rámce preventivní restrukturalizace, například ve Spojeném království, Austrálii a EU, kde se v současné době v jednotlivých členských státech provádí transpozice směrnice 2019/1023,“ dodává Synek.
Allianz Trade je světovým lídrem v pojištění pohledávek s více než 52 000 klienty a zastoupením ve více než 50 zemích. Allianz Trade je členem skupiny Allianz. Specializuje se na pojištění komerčních rizik dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele. V České republice působí již od roku 1997.
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Energie - srovnání cen energií
- Srovnání cen plynu 2020
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Srovnání cen elektřiny 2020
- Nejlevnější tarify 2023 - srovnání tarifů operátorů
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Důchod OSVČ a zaměstnance - srovnání 2022
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
Prezentace
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
25.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Elektrické návěsy od Range Energy: Klíč k udržitelnější kamionové dopravě?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?