Komise předložila první analýzu návrhů vzešlých z Konference o budoucnosti Evropy
Evropská komise dnes přijala sdělení, v němž uvádí, jak může postupovat v návaznosti na výsledky Konference o budoucnosti Evropy.
Po ročním jednání byla konference završena 9. května 2022. Na slavnostním zakončení ve Štrasburku obdrželi předsedové Evropského parlamentu, Komise a Rady od účastníků konference závěrečnou zprávu, jež obsahuje 49 obsáhlých, ambiciózních a do budoucna zaměřených návrhů a 326 jednotlivých opatření.
Tyto návrhy, pokrývající devět širokých témat, vycházely z doporučení, jež zazněla během evropských i vnitrostátních panelových diskusí občanů. Svými nápady přispívali občané i prostřednictvím vícejazyčné digitální platformy.
Z konference vzešlo velké množství kvalitních návrhů, její úspěch se však bude v konečném důsledku odvíjet od změny, kterou může přinést. V tomto duchu se Evropská komise, Evropský parlament a Rada ve společném prohlášení z března 2021 zavázaly, že budou v návaznosti na navrhovaná opatření v rámci svých pravomocí a v souladu se Smlouvami jednat. Předsedkyně Ursula von der Leyenová tento závazek zopakovala na slavnostním zakončení konference.
Dnešní sdělení je prvním krokem v návazných opatřeních Komise. Posuzuje, co je zapotřebí k tomu, aby bylo možné na návrhy konference navázat, poskytuje přehled dalšího postupu a vyjasňuje, jak se z konference co nejlépe poučit a jak začlenit participativní demokracii do tvorby politik a právních předpisů EU. Například v návaznosti na úspěch evropských panelových diskusí občanů během konference umožní Komise těmto panelům projednat a předložit doporučení před některými klíčovými návrhy v rámci své širší tvorby politik a v souladu se zásadami zlepšování právní úpravy.
Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová uvedla: „Evropští občané nám dali bohaté a rozsáhlé nápady na zlepšení naší Unie: 49 podrobných návrhů a více než 300 opatření ke zkvalitnění každodenního života a vytvoření lepší budoucnosti. Slíbili jsme, že se jimi budeme dále zabývat. Dnešní sdělení je prvním krokem v tomto ohledu. Vždy budu na straně těch, kdo chtějí reformovat naši Unii k lepšímu.“
Analýza návrhů a další kroky
Komise se domnívá, že má-li být posouzení návrhů důvěryhodné, je nezbytné dodržet jejich ducha a literu – bez jakéhokoli nového výkladu nebo výběru. Takto je to vytyčeno v příloze sdělení. 49 návrhů je rozděleno do stejných tematických oblastí jako v rámci konference, Komise pak předkládá pro každou oblast posouzení.
V příloze jsou odpovědi rozděleny do čtyř kategorií: stávající iniciativy, které reagují na příslušné návrhy (např. evropský právní rámec pro klima); iniciativy, které již Komise navrhla a které mají přijmout Evropský parlament a Rada (např. nový pakt o migraci); plánovaná opatření, která budou zohledňovat nové nápady a úvahy z konference (např. akt o svobodě sdělovacích prostředků), a nové iniciativy nebo oblasti činnosti inspirované návrhy a spadající do působnosti Komise (např. otázky související s duševním zdravím).
První soubor nových návrhů bude oznámen v září 2022 v projevu o stavu Unie předsedkyně von der Leyenové a v doprovodném prohlášení o záměru. Tyto návrhy budou zahrnuty do pracovního programu Komise na rok 2023 a další roky. V rámci návazných kroků Komise zajistí, aby se nové reformy a politiky vzájemně nevylučovaly s diskusemi o potřebě změny Smlouvy, přičemž se zaměří na co nejlepší využití toho, co je v současnosti možné, a zároveň bude otevřena změnám Smlouvy tam, kde to bude nezbytné.
Aby byli občané, kteří se konference zúčastnili, informováni, a s cílem udržet dynamiku celého procesu proběhne na podzim 2022 akce k poskytnutí zpětné vazby na konferenci, jež bude příležitostí pro komunikaci a vysvětlení, jaká návazná opatření tři orgány EU přijímají a jak hodnotí pokrok v této fázi procesu.
Členové sboru komisařů se vyjádřili takto:
Místopředsedkyně Dubravka Šuicová: „Úspěch Konference o budoucnosti Evropy je výsledkem odhodlání, angažovanosti a důslednosti všech zúčastněných občanů. Formulovali svou vizi budoucnosti a pověřili nás jejím naplňováním.“
Místopředseda Maroš Šefčovič: „Lidé z celé Evropy vynaložili obrovskou energii a úsilí, aby se dohodli na těchto 49 návrzích. Přesvědčil jsem se o tom na vlastní oči, zejména v oblasti zdraví. Nyní je na nás, abychom v orgánech EU věnovali stejnou energii a úsilí na reakci na jejich výzvy. Tím, že se výsledky konference stanou součástí pracovního programu Komise na rok 2023, můžeme občanům jasně ukázat, že jsme jim nejen naslouchali, ale že jsme je také vyslyšeli.“
Místopředsedkyně Věra Jourová: „Konference o budoucnosti Evropy dala impuls k tomu, abychom evropským občanům naslouchali pozorněji. Nyní musíme přijít s hmatatelnými výsledky. Dnešní sdělení představuje první krok na cestě k jejich dosažení a stanoví konkrétní opatření, jež navazují na doporučení občanů.“
Souvislosti
Předsedkyně Ursula von der Leyenová vyzvala ve svých politických směrech z července 2019 k uspořádání Konference o budoucnosti Evropy jakožto součásti vize nového impulsu pro evropskou demokracii a zavázala se přijmout v návaznosti na výsledky konference příslušné kroky.
Konference o budoucnosti Evropy, která byla zahájena u příležitosti Dne Evropy 2021, trvala jeden rok. Jednalo se o bezprecedentní celoevropskou iniciativu v rámci poradní demokracie – největší a nejrozsáhlejší svého druhu. Propojila občany všech věkových skupin, ze všech zemí a prostředí, z nichž mnozí se ohledně Evropy nikdy neangažovali nebo nebyli obeznámeni s institucionální strukturou Evropské unie. Všichni nabídli své různé příběhy, perspektivy, jazyky a identity, představili svá očekávání vůči Evropě a společně načrtli vizi její budoucnosti.
Návrhy vzešlé z konference zahrnují 326 opatření, kterými se mají orgány EU a členské státy zabývat v rámci devíti témat: změna klimatu a životní prostředí; zdraví; silnější ekonomika, sociální spravedlnost a pracovní místa; EU ve světě; hodnoty a práva, právní stát, bezpečnost; digitální transformace; evropská demokracie; migrace; vzdělávání, kultura, mládež a sport.
Další informace
Sdělení o Konferenci o budoucnosti Evropy
Projev předsedkyně von der Leyenové na slavnostním zakončení konference [9. května 2022]
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Organizátoři konferencí a událostí, Organizátoři konferencí a událostí - Volná místa
- Tisková konference po národní konferenci Zaostřeno na on-line 2019
- Projev předsedy vlády na konferenci konferenci Rodičovství, péče a vědecká profese: současnost a budoucnost!
- Konference o budoucnosti Evropy - Budoucnost je ve vašich rukou
- Konference o budoucnosti Evropy - Budoucnost je ve vašich rukou - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- 5. listopadu 2019: Tisková konference v rámci národní konference Zaostřeno na on-line 2019
- Budoucnost bez budoucnosti: V indickém parlamentu začala diskuse o kryptoměnách
- Budoucnost evropské integrace: Po krizích a Konferenci o budoucnosti Evropy
- Česká energetická budoucnost - tarif Česká energetická budoucnost - budoucnost A2302
- Česká energetická budoucnost - tarif Česká energetická budoucnost - Plyn na neurčito
- Komise pro cenné papíry - přehled činnosti Komise za březen 1999
- Komise pro cenné papíry - strategické cíle Komise pro cenné papíry
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?