Příjemné překvapení z maloobchodu (Komentář)
Tržby maloobchodníků v dubnu překvapivě meziměsíčně vzrostly, a to o 0,1 %. Zdražení se zatím markantněji projevilo v prodejích pohonných hmot, kde došlo v dubnu k reálnému poklesu tržeb o 2,3 %. Za potraviny se naopak utržilo o 0,4 % více, za nepotravinářské zboží o 0,3 %. Dopad vysoké inflace a nejistoty v souvislosti s dopady války na Ukrajině tak je zatím zřejmě alespoň částečně kompenzován dosavadními úsporami domácností.
Meziroční dynamika je výrazně pozitivně ovlivněna nízkou srovnávací základnou, když celá řada kamenných obchodů byla v loňském dubnu v souvislosti s pandemií uzavřena. Meziroční růst tak akceleroval na 6,2 % z březnových vzestupně revidovaných 5,7 % (z původně udávaných 5,4 %). Výsledek tak překonal tržní konsensus (ten počítal dokonce s ochlazením na 5,0 %) i náš odhad předpokládající meziroční stagnaci růstu.
Z důvodu nízké statistické základny tak není překvapením, že meziroční růst zaznamenaly všechny sortimentní skupiny prodejen. Ne překvapivě tak byl rekordmanem meziroční nárůst prodejů s oděvy a obuví, a to o 121,3 %. Naopak kontrast loňského zavření kamenný obchodů a jejich letošního normálního fungování se podepsal na internetových prodejích. Ty byly v letošním dubnu ve srovnání s tím loňským o 14,2 % nižší.
Kombinace opatrnosti ve výdajích na straně jedné a omezené nabídky na straně druhé se projevují v tržbách za prodeje a opravy motorových vozidel. Ty meziměsíčně v dubnu poklesly o 0,3 %, z meziročního pohledu jsou nižší o 6,3 %. I tady jsme se ale obávali hlubšího poklesu (o 1,1 % meziměsíčně).
Celkové maloobchodní tržby včetně motoristického segmentu zaznamenaly za duben meziroční růst o 2,2 % po březnových 3,2 %. Za první čtyři měsíce letošního roku činil meziroční růst celkových prodejů 3,1 %, bez motoristického segmentu to pak je dokonce 6,3 %. Celoroční číslo bude podle našeho názoru výrazně nižší (+0,4 %). Jednak začne působit efekt vyšší statistické základny, jednak budou spotřební výdaje negativně ovlivněny vysokou inflací koncentrující se zejména do nezbytných položek jako jsou energie, pohonné hmoty, nájmy či potraviny.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?