Průmysl začíná trápit slabší poptávka (7.6.2022)
6. 6. 2022
Průmysl, a platí to především ten automobilový, se od konce loňského léta nenachází v nijak oslnivé kondici a poslední čísla naznačují, že žádné zlepšení očekávat v tomto směru příliš nemůžeme. Spíše naopak, druhá polovina letošního roku bude pro průmyslové podniky zatěžkávací zkouškou.
Pokud se vrátíme do minulého týdne, tak květnová čísla z domácího zpracovatelského průmyslu (na základě indexu PMI) nevyzněla úplně optimisticky. Když pomineme fakt, že index PMI poklesl na 52,3 bodu, což je nejslabší hodnota indexu od října 2020, tak za zvýšenou pozornost stojí především negativní vývoj nových zakázek (zakázky klesly již třetí měsíc v řadě) a nejpomalejší růst zaměstnanosti od loňského října.
Až do začátku letošního roku přitom platilo, že podniky trápila primárně vysoká inflace v podobě prudce rostoucích vstupních nákladů v kombinaci s nedostatkem materiálu a neúměrně se prodlužujícími dodavatelskými lhůtami. Tyto faktory na podniky doléhají i nadále, ale nově pozvolna vstupuje do hry ochabující poptávka (a netýká se to výlučně ČR, když podobné výsledky dostáváme z Polska či z Německa). Většině podniků se přitom v posledním cca roce dařilo převádět růst nákladů na odběratele, což se v případě ochabující poptávky může ukazovat jako stále problematičtější. Když do celé mozaiky vložíme ještě extrémní růst cen energií, tak to s vývojem průmyslu pro zbytek roku nevypadá vůbec dobře.
To ostatně na začátku tohoto týdne potvrdila i tvrdá data z průmyslu za duben. Konkrétně průmyslová produkce v dubnu oproti březnu poklesla o 0,8 % a v meziročním srovnání o 3,8 % a o moc lepší čísla nedostaneme ani, pokud se zaměříme výlučně na zpracovatelský sektor - meziměsíčně kladná nula a meziročně pokles o 3,4 %. Meziroční pokles se navíc netýkal výlučně motorových vozidel, ale i dalších velkých odvětví zpracovatelského průmyslu jako např. kovodělného průmyslu, výroby počítačů či výroby elektrických zařízení. Meziroční růst potravinářského průmyslu či výroby oděvů je sice chvályhodný, ale kompenzovat výpadek velkých odvětví to nedokáže.
Pokud jde o nové zakázky, tak dubnová čísla nevypadají s meziročním růstem o 3,1 % nijak tragicky, avšak když vezmeme v potaz to, že nové zakázky jsou uváděny v běžných cenách a nezohledňují tak vysokou inflaci, tak již realita tak růžová není. Jako slabší se navíc ukazují zahraniční zakázky, které jsou pro exportně laděné české podniky klíčové.
A právě nejbližší vývoj zahraničních zakázek hodně naznačí, zda se průmysl ve druhé polovině letošního roku bude pohybovat kolem nuly anebo zamíří hlouběji do červených čísel a stáhne do hospodářské recese i celou domácí ekonomiku. Druhá varianta se bohužel společně s propadem reálných příjmů domácností začíná jevit stále pravděpodobněji.
AKCENTA CZ
AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu a ve střední Evropě s více než 20 letou tradicí. Kromě výhodných individuálních kurzů pro nákup a prodej deviz a minimálních poplatků za zahraniční platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům (forwardové obchody a opce). Společnost aktivně působí také v Polsku, Maďarsku, Slovensku, Rumunsku, Německu a Francii. Klientské portfolio tvoří více než 46 tisíc subjektů, převážně malých a středně velkých firem orientovaných na export nebo import. Je držitelem licence platební instituce a obchodníka s cennými papíry udělenou ČNB.
Více informací na: https://www.akcentacz.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Forex: Koruna slabší a slabší
- Wall Street 17.4. - slabší likvidita, rychlejší růst HDP v Číně proti slabšímu maloobchodu
- 12.h - Evropa neudržela ranní pozitivní ladění, euro slabší, ropa slabší, BCPP kvůli Erste v minusu
- 12.h - Evropa se propadá kvůli technologiím, euro slabší, ropa slabší kvůli zásobám v USA, BCPP také oslabuje
- 12.h - Evropa neudržela ranní optimismus, euro slabší, koruna slabší, ropa zlato jen vyčkávají, BCPP málo likvidní a nejistá
- Průmysl - vývoj průmyslových tržeb v ČR, 2021, Meziměsíční vývoj indexu průmysl. produkce v %
- Komentáře k průmyslu - byl to dobrý rok, průmysl je stále oporou ekonomiky
- Svaz průmyslu a dopravy: Průmysl nechystá velký nábor lidí
- EMU: PMI průmyslu, služeb, USA: Index průmyslu Fedu Philadelphia, prodeje existujících domů
- Svaz průmyslu a dopravy: výsledky průmyslu v listopadu podle očekávání
- Komentáře k průmyslu - mírné zklamání, trend závislosti na automobilovém průmyslu pokračuje
- BP: Globální poptávka po uhlí loni propadla na historické minimum, enviromentální snahy brzdí poptávku při propadu cen
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory