Mezičtvrtletní růst ekonomiky v Q1 revidován vzhůru na 0,9 % (Analýza makroindikátorů)
Zpřesněný odhad tuzemského HDP přinesl mírnou vzestupnou revizi. Podle té česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla mezičtvrtletně o 0,9 %, zatímco předběžný odhad hovořil o 0,7 %. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím tak hospodářský růst nepatrně zrychlil z 0,8 %. V meziročním vyjádření se růst zvýšil z 3,6 % na 4,8 %, z velké části však vlivem nízké srovnávací základny loňského roku. Oproti předpandemickému čtvrtému čtvrtletí roku 2019 byla úroveň ekonomické aktivity stále o zhruba jedno procento nižší.
Mezičtvrtletní růst ekonomiky podpořilo oživení v oblasti průmyslu. Nárůst průmyslové produkce v prvním čtvrtletí souvisel se zmírněním problémů v dodavatelských řetězcích, ke kterému na začátku roku došlo. To se projevilo i na vyšší výrobě automobilů. Zpracovatelský průmysl byl tak hlavním zdrojem mezičtvrtletního růstu přidané hodnoty. Vyšší výkonnost průmyslu se odrazila také v nárůstu čistého vývozu. Ještě silnější příspěvek k mezičtvrtletnímu růstu HDP však měly fixní investice. Zvýšení investiční aktivity v předstihu indikovala silná stavební produkce, která byla pravděpodobně významně podpořena vyššími vládními investicemi.
Spotřeba domácností na druhou stranu vlivem vysoké inflace nadále klesala. V prvním čtvrtletí klesla mezičtvrtletně o 1,1 %, po poklesu o 1,7 % ve čtvrtém čtvrtletí. To vedlo ke snížení přidané hodnoty v oblasti služeb, zatímco v oblasti obchodu ještě mírně rostla (v metodice ČSÚ zahrnuje oblast obchodu také ubytovací a stravovací služby). Na domácnosti tak stále silněji dopadá vysoká inflace, která ukrajuje z jejich příjmů. Růst nominálních mezd v letošním roce zřejmě nebude stačit na to, aby vysokou inflaci pokryl a příjmy domácností tak v reálném vyjádření zaznamenají hluboký pokles.
Oproti naší i prognóze ČNB byl růst ekonomiky v Q1 vyšší, jeho struktura však byla ve srovnání s oběma prognózami spíše protiinflační. My jsme v naší čtvrtletní aktualizaci počítali s růstem ekonomiky mezičtvrtletně o 0,5 %, centrální banka pak dokonce přepokládala mezičtvrtletní stagnaci HDP. Oproti naší prognóze byly vyšší zejména fixní investice a také čistý vývoz, nižší na druhou stranu byla spotřeba domácností. ČNB se pak mýlila primárně ve vývoji investic, případně zásob. Mírně vyšší oproti její prognóze byl i čistý vývoz.
Za letošní rok odhadujeme pouze skromný růst ekonomiky o 1,8 %. Nejenže v dalších čtvrtletích bude pravděpodobně pokračovat negativní vliv vysoké inflace na spotřebu domácností, ale vlivem války na Ukrajině a koronavirových restrikcích v Číně navíc došlo k opětovnému zhoršení problémů v dodavatelských řetězcích.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?