Belgie: Valonsko láká biotechnologický průmysl
Belgie je významným centrem biotechnologických oborů v rámci celé Evropské unie. Působí zde více než 140 biotechnologických společností, které představují 7 % všech těchto firem v Evropě. Na tyto společnosti připadá 16 % celkového evropského obratu tohoto odvětví a zároveň téměř 10 % výdajů na výzkum a vývoj v Belgii. Převážná část tohoto odvětví se koncentruje do Valonska.
Ilustrační foto: Shutterstock
Belgie také hrála zásadní roli ve výrobě vakcín na území Evropské unie. A rýsují se další příležitosti. Evropská komise ve své zprávě potvrdila, že se zaměří na „biologickou a medicínskou připravenost“, která zahrnuje i spolupráci s biotechnologickými společnostmi.
MOŽNOSTI SPOLUPRÁCE
Valonský biotechnologický sektor nabízí možnosti spolupráce S českými spin-offy, které systematicky komercializují a převádějí výsledky základního výzkumu do průmyslu. Dále jsou zde také příležitosti pro české vědecké týmy a laboratoře, které se na transfer výzkumných poznatků do komerční praxe teprve chystají.
Spolupráce se nabízí například ve vývoji léčebných a diagnostických postupů, biochemické farmakologie a designu léčiv a medicinální chemie. V současné době hledá například firma BCI Pharma partnery pro inovativní kinázovou platformu.
PROČ VALONSKO?
Proč je právě Valonsko lákavou oblastí pro biotechnologický průmysl? Rozvoj biotechnologického sektoru v Belgii usnadňuje spolupráce mezi vysokými školami, firmami a organizacemi působícími v tomto oboru. Belgie aktivně podporuje firmy svou aktivní legislativou – za posledních 5 let patří mezi přední evropské země, pokud jde o počet povolení klinických studií na obyvatele. Toto platí zejména pro region Valonska, kde jsou lékařské a biologické vědy jednou z prioritních oblastí.
Z téměř 1,4 miliardy eur, které získaly belgické růstové společnosti, je jedna z deseti valonskou biotechnologickou společností. Najdete zde i klastr pro konkurenceschopnost valonského regionu BioWin, zaměřený na podporu biotechnologií a zdravotnických technologií. Region dále nabízí řadu grantů na výzkum a vývoj. Mezi významná města pro tento sektor patří Liege, Charleroi, Gosselies, Namur a Gembloux.
I díky jazykové blízkosti došlo k příchodu francouzských biotechnologických firem do Valonska. Příkladem je firma PDC Line Pharma zaměřená na cílenou terapii a BCI Pharma, jež se zabývá imunoonkologii. Americká firma Miracor Medical a rakouská Mitral Technologies se zde věnují intervenční kardiologii. V neposlední řadě se také jedná o Clarity Pharmaceuticals, která se specializuje na sektor nukleární medicíny.
Mezi velké nadnárodní hráče v regionu patří GSK, UCB nebo Baxter. Nacházejí se zde i menší hráči jako Quality Assistance, SMB Lab, Trenker, Inula, či Eurogentec. Několik firem založených v poslední době již generuje zisk a jsou aktivní na akciovém trhu – KitoZyme, OncoDna, Trasis, Cephaly, Vesale a Enzybel Pharma.
PŘÍKLADY ÚSPĚŠNÝCH FIREM
Firma EyeD Pharma sídlící v Liege získala v minulém roce 45 milionů na oční mikroimplantáty. Tato společnost byla založena na konci roku 2012 profesorem Jean-Marie Rakicem, vedoucím oftalmologického oddělení univerzitní nemocnice v Ardent City, a profesorem Jean-Michelem Foidartem, spoluzakladatelem Mithry. Jejím cílem je vývoj implantátu k prevenci nebo léčbě glaukomu, očního onemocnění lidově známého jako zelený zákal.
Společnost Univercells se sídlem v Charleroi otevřela jeden z největších a nejmodernějších závodů v Evropě pro výrobu virových vektorů, které spadají do kategorie léčiv zahrnující mnoho typů léků a vakcín, včetně mnoha zavedených vakcín proti covidu-19. Tato firma se také podílela na vývoji vakcín proti obrně za podpory Nadace Billa a Melindy Gatesových. Od roku 2019 tak Univercells vyrábí velmi levnou vakcínu pro země jako například Pákistán, Afghánistán a Nigérie.
Eva Kordová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Bruselu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Věda a výzkum:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?