Vůdci Arménie a Ázerbájdžánu probírali mírovou dohodu u Michela v Bruselu
Vůdci Ázerbájdžánu a Arménie se dnes sešli v Bruselu, aby projednali mírový plán pro Náhorní Karabach, uvedla agentura Reuters.
Doutnající spor mezi oběma státy o horskou enklávu, ovládnutou po rozpadu Sovětského svazu tamními arménskými separatisty, přerostl předloni v šestitýdenní válku, během které Ázerbájdžán dobyl zpět část dříve ztracených území v Karabachu a jeho okolí, než Rusko zprostředkovalo příměří.
Předseda Evropské rady Charles Michel nyní nejprve bilaterálně jednal s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem a následně s premiérem Nikolem Pašinjanem, než došlo na trojstranné jednání, na kterém se hovořilo o Karabachu.
Prezident Alijev podle ázerbájdžánské strany řekl Michelovi, že Baku stanovilo pět zásad založených na mezinárodním právu pro urovnání vztahů s Arménií a pro uzavření mírové dohody. „Prezident vyjádřil naději, že proces přípravy mírové dohody mezi oběma zeměmi bude urychlen,“ uvedla kancelář ázerbájdžánského prezidenta.
Arménský premiér Pašinjan diskutoval s Michelem o situaci kolem Náhorního Karabachu a zdůraznil nutnost řešení humanitárních otázek, uvedl úřad arménského premiéra.
Pašinjan je ale doma pod tlakem odpůrců, kteří tvrdí, že špatně zvládl předloňskou válku a také jej podezírají z ochoty k přílišným ústupkům Ázerbájdžánu. Pašinjan čelil v posledních týdnech sérii protestů v Jerevanu, protože prohlásil, že mezinárodní společenství chce, aby Arménie „snížila laťku“ svých nároků na Náhorní Karabach..
Nepokoje v Arménii se časově shodují s ruskou válkou na Ukrajině, která přiměla mnoho bývalých sovětských sousedů k přehodnocení vlastní bezpečnosti, zatímco Moskva je zaměstnána největší konfrontací se Západem od konce studené války, dodal Reuters.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?