Generál Opata se zúčastnil jednání Vojenského výboru Evropské unie a Vojenského výboru NATO
Program zasedání Vojenského výboru EU zahájil jeho nový předseda rakouský generál Robert Brieger. V úvodu byli generálové informováni o klíčových kapitolách nového politicko-strategického dokumentu Strategic Compass (SC) a důsledcích bezpečnostní krize na Ukrajině, která má globální dopad. SC obsahuje priority, jako jsou reakce na vnější krize a konflikty, budování kapacit a vojenských schopností, ochranu EU a jejích občanů. Ruská agrese na Ukrajině jednoznačně ohrožuje bezpečnost v Evropě.
„Na novou bezpečnostní situaci musíme reagovat nejenom zrychlenou modernizací, ale především udržením technologické nadvlády a implementací konceptu multidoménové operace MDO. Vítám zájem Finska a Švédska o vstup do Aliance, významně tím posílí evropská bezpečnost,“ zdůraznil armádní generál Aleš Opata.
Následujícím tématem bylo aktuální zapojení jednotek v zahraničních operacích, výcvikových misích EU a vývoj situace na západním Balkáně a v centrálním Středomoří.
Jedním z bodů setkání byla nominace na nového generálního ředitele vojenského štábu EU – ředitele MPCC, který obsadí pozici k 1. červnu 2023.
Jednání Vojenského výboru NATO
Jednání Vojenského výboru NATO zahájil jeho předseda admirál Rob Bauer. Poté vystoupil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Generálové byli seznámeni s hlavními závěry předchozího jednání Severoatlantické rady k řešení aktuální bezpečnostní situace na Ukrajině a navrhovaným politickým řešením k podpoře Ukrajiny ze strany NATO a vstupem Finska a Švédska do Aliance.
Byla vydána doporučení k dalšímu pokračování aktivit na podporu Ukrajiny a provádění aktivit NATO na východním křídle za účelem odstrašení Ruska a ochrany všech členských států Aliance.
Generálové se věnovali nové Strategické koncepci (NSC), jejíž zpracování bylo vyhlášeno na Summitu NATO v červnu 2021. Vychází z předchozí koncepce z roku 2010. Odráží vývoj a změny ve strategicko-bezpečnostním prostředí, jako jsou nové domény (kyberprostor, vesmír), bezpečnostní rizika, klimatické změny, agresivní činnost Ruska a terorismus a dále ekonomický vzestup Číny a její asertivní chování vůči okolním státům.
V závěru byly shrnuty výstupy z jednání a vojenská doporučení pro zasedání Severoatlantické rady na úrovni ministrů obrany a hlavních představitelů členských států v Madridu v červnu 2022. Další jednání Vojenského výboru NATO je naplánováno do estonského Tallinnu v září 2022.
]]>Poslední zprávy z rubriky Armáda:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?