Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
Okénko kryptoměny  |  20.05.2022 07:43:18

Desátá největší kryptoměna zbankrotovala

Ilustrační obrázek | zdroj ConBank

Krach jedné z největších kryptoměn

Minulý týden jsme byli svědky něčeho do té doby nepředstavitelného, a to pádu jedné z největších kryptoměn podle tržní kapitalizace. Před svým bankrotem se stablecoin TerraUSD (UST) držel na 10. místě mezi všemi kryptoměnami, když jeho tržní kapitalizace dosahovala 18,5 miliardy dolarů. I poté, co zhruba do půlky minulého týdne odepsala více než polovinu ze své hodnoty, se držela s hodnotou kolem 8,6 miliardy dolarů na dvanáctém místě. Nicméně po mírném středečním zotavení pokračoval do konce týdne výprodej a správci sítě byli přinuceni několikrát zastavit blockchain Terra, aby alespoň částečně zastavili propad této kryptoměny.

TerraUSD

TerraUSD je algoritmický stablecoin. Tzn., udržuje svůj peg prostřednictvím algoritmu, který moderuje nabídku a poptávku ve složitém procesu zahrnujícím použití dalšího vyrovnávacího tokenu Luna. V podstatě se jedná o to, že tento složitý algoritmus měl hlídat rovnováhu nabídky a poptávky na úrovni jednoho dolaru. Když se zvedla poptávka po UST, blockchain Terry umožnil obchodníkům spálit jednu minci Luna v hodnotě 1 USD a náhradou zato vytvořit jednu minci UST, kterou mohli posléze prodat za zvýšenou hodnotu díky poptávce. Tento arbitrážní mechanismus zajišťoval, že při zvýšené poptávce se do oběhu dostávalo více mincí UST, čímž se postupně poptávka nasytila a cena opět klesla. Pokud však v určitou chvíli nabídka UST předčila poptávku po tomto stablecoinu a cena tak klesla pod 1 dolar, měl se aktivovat opačný algoritmus. Tzn., že obchodníci mohli spálit jednu minci UST a náhradou zato obdrželi jednu Lunu v hodnotě jednoho dolaru. Díky snížené nabídce UST by se měla rovnováha opět navrátit k hodnotě jednoho dolaru za UST.

Terra Luna

Jenže tento algoritmický mechanismus naprosto selhal ve chvíli, kdy došlo k hromadnému výprodeji. Po prudkém nárůstu nabídky došlo k odpoutání od poměru 1:1 a TerraUSD ztratil svůj peg. Navíc nezafungoval ani arbitrážní mechanismus. Olej do ohně pak přilila i samotná obrana Luny, když Luna Foundation Guard začala prodávat svou bitcoinovou rezervu. Tím vznikl začarovaný kruh a začala se točit inflační spirála. Pokles obou tokenů dohromady, jak TeraUSD, tak bitcoinu vnesl na trhy ještě paniku. Tím, že nadace Luny použila více rezerv na obranu pegu, znamenal větší pokles hodnoty bitcoinu, který se zastavil teprve u hodnoty 25.400 USD. Klesající hodnota bitcoinu nutila využít mnohem více rezerv nadace Luny, než kdyby byla hodnota bitcoinu dvojnásobná. Čím dál větší objem rezervní měny Luna v oběhu, bez toho aniž by se jakkoliv spalovala, pak zkázu dokonala. Použití většího objemu rezerv a nárůst rezervní kryptoměny Luna vedlo ke znejistění trhu ještě více, což jen umocnilo další propad UST. Hodnota rezervní kryptoměny Luna se propadla v podstatě na nulu, když nyní činí 0,000222 dolaru. Algoritmus na údržbu hladiny se tak rozpadl a řetězec Luny byl zastaven.

Vývoj ceny stablecoinu TerraUSD | zdroj Conbase

Budoucnost blockchainu Terra

Stablecoin TerraUSD se sice po propadu na 5 centů mírně zotavil, ale tento týden začíná další poklesem, když jeho aktuální hodnota je 8 centů. Světlá budoucnost tak tento stablecoin nejspíš nečeká. 

Vývoj ceny stablecoinu TerraUSD | zdroj Conbase

Alespoň to vyplývá z prohlášení spolutvůrce Terry Kwona Do, který se vyslovil pro ukončení projektu UST a vybudování nové sítě na blockchainových základech Terry. Odvolává se přitom na ztrátu důvěry, která nedovoluje znovuvybudování celého ekosystému Terry. Zároveň s tím předkládá svůj plán obnovy, když v zájmu "zachování komunity a vývojářského týmu" navrhuje obnovit distribuci tokenů pro správu sítě LUNA v hodnotě jedné miliardy dolarů. Tuto miliardu navrhuje rozdělit mezi držitele Luny, držitele UST a na budoucí rozvoj. Ti, kdo drželi Lunu před začátkem výprodeje (poslední hodnota 1 dolaru) by měli získat 40 %. Ti, kteří drželi Lunu až do poslední chvíle, než došlo k zastavení blockchainu (včetně kupců na poslední chvíli), by měli dostat 10 %. Držitelé UST v době modernizace nové sítě by měli dostat také 40 % z jedné miliardy, přičemž Kwon dodává, že tito držitelé by měli být odškodněni nejvíce. Zbývajících 100 milionů pak navrhuje vložit do komunitního fondu, ze kterého by byl financován budoucí rozvoj. K tomu pak navrhuje "rozumnou" míru inflace ve výši 7 %, aby motivoval budoucí uživatele této nové sítě s odkazem, že bez swapových poplatků by běžné poplatky nestačily na zajištění rezerv. 

Závěr

Naplno se tak ukázala slabina algoritmických stablecoinů, před kterou varoval ve své pololetní zprávě také FED. U těchto typů stablecoinů musí trh věřit, že emitent drží dostatečně likvidní aktiva, která by byl schopen prodat ve chvíli, kdy se dostane pod tlak výprodejů, jako se to stalo v případě UST. Analytici se obávají, že pokud by se měla ve větší míře situace někdy v budoucnu opakovat i u jiných druhů stablecoinů, mohl by se způsobený stres přenést i na peněžní trhy. Ratingová agentura Fitch, s odkazem na sílící hlasy k regulaci tohoto sektoru, upozorňuje, že pokud investoři ztratí důvěru ve stablecoiny, mohou kryptoměny a digitální finance čelit větším negativním důsledkům.


Nákup kryptoměn CoinBank

Ing. Zbyněk Kalousek

Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.


CoinBank

Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.

Více informací na https://coinbank.cz/.

24.05. 09:57  Co Vás tak vyvedlo z míry ? (Jindra Ch)
21.05. 15:04  Hurá do nich (kiko)
21.05. 13:31  Něco nepředstavitelného? (Jindra Ch)
Diskuse je uzavřena

Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:

16.10.2024  Může Bitcoin sloužit jako zajištění pro hypotéky? Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688