Poslanci Evropského parlamentu požadují zvláštní mezinárodní tribunál pro zločiny agrese - Tisková zpráva - Ukrajina
V usnesení přijatém ve čtvrtek Parlament vyzývá EU, aby v rámci mezinárodních řízení a soudů podnikla veškeré nezbytné kroky na podporu stíhání ruského a běloruského režimu za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, genocidu a agresi. Poslanci požadují, aby se tato vyšetřování a následná trestní stíhání týkala také všech příslušníků ruských ozbrojených sil a vládních úředníků, kteří se podíleli na válečných zločinech.
Usnesení o boji proti beztrestnosti pachatelů válečných zločinů na Ukrajině bylo přijato prostřednictvím hlasování zvednutím ruky.
Zvláštní mezinárodní tribunál
Přijaté usnesení požaduje po EU, aby podpořila zřízení zvláštního mezinárodního tribunálu pro trestání zločinů agrese spáchaných na Ukrajině, pro které nemá Mezinárodní trestní soud pravomoc, a dohnat k odpovědnosti politické představitele a vojenské velitele Ruska a jeho spojenců.
EU by také podle poslanců měla co nejdříve poskytnout všechny potřebné lidské a rozpočtové zdroje a administrativní, vyšetřovací a logistickou podporu potřebnou ke zřízení tohoto tribunálu.
Podle EP představují hlášená zvěrstva, jako je plošné ostřelování měst a obcí, nucené deportace, používání zakázané munice, útoky na civilisty prchající předem dohodnutými humanitárními koridory či popravy a sexuální násilí, porušení mezinárodního humanitárního práva. Mohou být proto kvalifikovány jako válečné zločiny, uvádějí poslanci a zdůrazňují, že žádný z těchto zločinů dosud nebyl stíhán.
Nutnost rychlé akce
Poslanci zdůrazňují, že EU musí jednat urychleně, neboť existuje vážné riziko, že v důsledku probíhajících bojů jsou ničeny důkazy týkající se válečných zločinů.
EP vyjadřuje plnou podporu vyšetřování vedenému prokurátorem Mezinárodního trestního soudu a práci vyšetřovací komise Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, jakož i nezávislým organizacím občanské společnosti a ukrajinským orgánům, které pracují na shromažďování důkazů.
Poslanci vítají společný vyšetřovací tým, který zřizují Litva, Polsko a Ukrajina, který koordinuje Agentura Evropské unie pro justiční spolupráci v trestních věcech Eurojust a na němž se bude podílet Úřad prokurátora Mezinárodního trestního soudu, a vyzývají další členské státy, aby se k tomuto týmu připojily.
Kontakty:
-
Viktor ALMQVIST
Press Officer -
Snježana KOBEŠĆAK SMODIŠ
Press Officer -
Janne OJAMO
Press Officer -
Hana RAISSI
Tisková atašé -
Irena KUBÁŠKOVÁ
Tisková atašé -
Iva LAŇOVÁ
Tisková atašé
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?