Dvakrát z ČNB
Agentura Reuters uvádí, že v rámci debaty v poslanecké sněmovně se jeden z poslanců zeptal člena bankovní rady Vojty Bendy, jestli je přesvědčen, že se daří zvyšováním úrokových sazeb potlačovat vysokou inflaci, přičemž Vojta odpověděl, že žádný jiný nástroj není k dispozici. S tím nemůžu než souhlasit.
V rozhovoru pro podcast „Ptám se já“ řekl viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký mimo jiné: „Pokud by se nic zásadního nestalo, tak si myslíme, že ještě další zvýšení úrokových sazeb na konci června přijde. Uvidíme, v jakém to bude rozsahu.“
Rozhovor se ale točil spíš kolem „michlovské“ devizové intervence, kterou ČNB provedla před týdnem poté, co kurz oslabil z úrovní pod 25 až nad hladinu 25,4. Tomáš v rozhovoru zdůrazňuje, že cílem intervence bylo hned v zárodku zabránit kurzové nestabilitě (rozumí se nestabilitě směrem ke slabším hodnotám).
Já mám o správnosti tohoto opodstatnění jisté pochybnosti. Kurz oslabil na oněch cca 25,40 už ve středu před polednem (tj. hned po oficiálním jmenování Aleše Michla novým guvernérem) a zhruba tam se držel až do rozhodnutí bankovní rady (o potřebě intervenovat) ve čtvrtek brzy dopoledne. K žádné velké kurzové nestabilitě ve smyslu nepřestajného oslabování tedy během mnoha hodin před zahájením intervencí nedocházelo.
(V návaznosti na výroky obou zmíněných pánů bankovních radních stejně jako včera avizuji článek, který by se měl brzy objevit v Hospodářských novinách. V něm se snažím vysvětlit, že devizový kurz vhodným nástrojem pro snižování inflace není, a že intervence v minulém týdnu tudíž byla poněkud riskantní.)
Následující graf zobrazuje vývoj kurzu koruny k euru v minulém týdnu během středy 11.5. a čtvrtka 12.5.; zvýrazněna je doba pravděpodobného začátku „michlovské“ devizové intervence.
Ale abych uvedenou pochybnost vyvážil, na portálu newstream.cz se objevil další rozhovor, kde Tomáš líčí zgruntu celou aktuální situaci v měnové politice, a to z mého pohledu zcela korektně.
Michal Skořepa, analytik České spořitelny
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI