Jordánsko chce méně elektřiny z nafty. Sází na vítr a slunce
Blízký východ je symbolem bohatství plynoucího z ropy a plynu, neplatí to ale o všech zemích regionu. Jordánsko vlastní surovinové energetické zdroje postrádá. Existenční závislost především na svých sousedech v geopoliticky nesnadném regionu a časté využívání nafty pro výrobu elektřiny má přitom možnost efektivně snižovat díky vhodným přírodním podmínkám pro solární a větrnou energii.
Ilustrační foto: Shutterstock
Na devíti desetinách území Jordánska se rozléhá poušť a zároveň je i z velké části až nečekaně hornaté. Slunce svítí okolo 330 dní v roce a vítr fouká téměř nepřetržitě. Kombinace těchto faktorů poskytuje zemi téměř ideální podmínky pro dlouhodobou orientaci na energii obnovitelných zdrojů. Pro masivnější využití je v Jordánsku výzvou nejen obvyklá otázka skladování a nestability přírodních zdrojů, ale i zastaralá místní infrastruktura. V Jordánsku se i z tohoto důvodu dobře uplatňují hlavně individuální řešení pro jednotlivé budovy, například jen pro ohřev vody, který se jinak řeší stále dražší naftou nebo elektřinou. Jedním z klíčových hráčů v této oblasti na jordánském i širším regionálním trhu se přitom postupně stala místní pobočka české firmy Solarity.
Dopad klimatických změn je i na běžný život Jordánců každý rok zřetelnější, a to nejen v podobě kritického nedostatku vody. Nebývale studené zimy i navyšující se teploty během léta zejména v Ammánu, ležícím v nadmořské výšce téměř 1000 metrů znamenají téměř plynulé přechody z vytápění na chlazení vzduchu klimatizací. Relativně novým tématem se tak v kombinaci s rekordními cenami elektřiny a nafty stávají energeticky šetrné budovy. A to od klasické izolace, kterou naprostá většina staveb v Jordánsku postrádá a o niž začínají jevit Jordánci stále větší zájem, po nejnovější chytré nápady pro energetické úspory.
Českým firmám se tak v Jordánsku nabízí široká škála příležitostí od solární energetiky po energetické úspory. I proto Velvyslanectví ČR v Ammánu chystá ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v rámci veletrhu SONEX/JIMEX prezentaci českých inovativních řešení v oblasti obnovitelných zdrojů a České republiky jako zajímavého partnera pro tento sektor.
Zuzana Benešová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Ammánu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Více zpráv k tématu PHM - benzín a nafta
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?