Maďarsko přibrzdilo prudký růst fotovoltaiky -v posledních pěti letech zaznamenalo prudký nárůst fotovoltaické energetiky, výrobní kapacita se zdesetinásobila
Maďarsko v posledních pěti letech zaznamenalo prudký nárůst fotovoltaické energetiky, výrobní kapacita se zdesetinásobila. Během jara tohoto roku přesáhl celkový instalovaný výkon maďarských fotovoltaických solárních elektráren hodnotu 3000 MW, přičemž na solárním rozvoji participovaly významně i české subjekty. Na začátku května však na rychlý nárůst zareagoval operátor elektrické přenosové soustavy MAVIR, který změnil pravidla pro připojování nových solárních zdrojů.
Ilustrační foto: Shutterstock
V obecné rovině rozvoj intermitentních zdrojů přináší i příležitosti pro české inovativní firmy zabývající se řízením energetických soustav. Podle údajů MAVIR připadají zhruba dvě třetiny instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren na velké solární parky s kapacitou vyšší než 50kW a zbylá jedná třetina na menší elektrárny. Rozvoj solární energetiky je spolu s jadernou energetikou i základním kamenem maďarské vize dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.
POZASTAVENÍ NOVÝCH PŘIPOJENÍ
Rychlý rozvoj solární energetiky, jakožto zdroje závislého na počasí, však s sebou přináší i výzvy v oblasti řízení přenosové soustavy, na což na začátku května zareagoval operátor maďarské elektrické přenosové soustavy MAVIR, který zrušil volnou alokaci pro připojení nových solárních projektů k elektrické síti (respektive nastavil volnou kapacitu na nulu). Veškeré žádosti o připojení k síti tak nyní musí být podávány v rámci individuálního režimu.
Dle prohlášení na stránkách MAVIRu neznamenají nová pravidla zastavení rozvoje solární energetiky v Maďarsku, nýbrž to, že je třeba synchronizovat rychlý růst kapacity solárních zdrojů se stavem infrastruktury a odolností systému.
Z DOVOZCE OBČASNÝM VÝVOZCEM
Díky rostoucí produkci elektřiny z fotovoltaických panelů začalo docházet i k situacím, kdy se z Maďarska, které je jinak v pozici výrazného dovozce elektrické energie, stává v období silného slunečního svitu krátkodobý vývozce.
Solární energetiku využívají v Maďarsku i velké výrobní firmy, příkladem může být výrobní závod německé firmy Audi v západomaďarském Györu, kde byl na střeše závodu postaven solární park o velikosti 160 tisíc m2, který byl v době svého vzniku největším střešním solárním parkem v Evropě. Dalším příkladem je německá automobilka BMW, která oznámila, že její nový výrobní závod na výrobu elektromobilů ve východomaďarském Debrecínu bude poháněn pouze elektřinou z obnovitelných zdrojů.
Petr Michálek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Budapešti
Díky našim firmám o nás ví celý svět
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?