Export (export.cz)
Evropská unie  |  18.05.2022 09:42:50

Irsko připravuje digitalizaci zdravotnictví - je druhým největším vývozcem produktů zdravotnické techniky v Evropě a je světovým lídrem v exportu výrobků, jako jsou kontaktní čočky, stenty, umělé klouby a diagnostická činidla

Řada předních světových medtech a farmaceutických společností sídlí v Irsku, například Pfizer, Johnson & Johnson, Boston Scientific, Almac Group, Roche, Randox, Novartis a AbbVie. Díky tomu se Irsko stalo druhým největším vývozcem zdravotnické techniky v Evropě. Digitalizace sektoru zdravotnictví a pečovatelství v samotném Irsku je zatím v počáteční fázi, ale existují ambiciózní plány ohledně přechodu na nový systém zdravotnictví.

Ilustrace: Shutterstock

Objem vnitrostátních veřejných zakázek je nízký, přičemž poskytovatel veřejné zdravotní péče HSE (Health Service Executive/Irská zdravotní správa) vynakládá 4 % na pořízení lékařských technologií, což je pod průměrem EU (6 %). Kybernetický útok na HSE v květnu 2021 poukázal na  potřebu zaměřit se při vývoji digitálních zdravotních systémů na kybernetickou zabezpečenost.

NEDOSTATEK KAPACIT A PERSONÁLU

V důsledku pandemické situace došlo ke zpomalení přechodu k digitalizaci v oblasti zdravotní péče, avšak v roce 2022 tento proces opět nabírá na síle. Pandemie covid-19 na druhé straně změnila trh a také otevřela nové obchodní příležitosti. Zvýraznila současné problémy, jako je vysoká míra hospitalizace, stejně jako nesoulad mezi rostoucí a stárnoucí populací a nedostatkem kapacit a personálu ve zdravotnictví. Irský trh potřebuje inovativní řešení, jako je dálková péče, která lidem umožní žít déle v domovech a třídění pacientů (triáž), což by zajistilo účinnější využití kapacit nemocnic.

Irská republika je jedinou západoevropskou zemí bez univerzálního pokrytí na úrovni primární péče. Irsko má dvoustupňový zdravotní systém s veřejně financovanou zdravotní péčí a soukromými poskytovateli zdravotní péče. Systém je z velké části financován soukromým zdravotním pojištěním.

PŘEDNÍ VÝVOZCE ZDRAVOTNICKÉ TECHNIKY

Irsko je druhým největším vývozcem produktů zdravotnické techniky  v Evropě a je světovým lídrem v exportu výrobků, jako jsou kontaktní čočky, stenty, umělé klouby a diagnostická činidla.

Vládní strategický plán zdravotnictví Sláintecare stanovil jako cíl získání technologií, které se využívají v domácí péči a lokální zdravotní péči. Irská vláda chce tímto způsobem dosáhnout nižších nákladů, kvalitnější péče, lepší kvality života pacientů a lepších pracovních podmínek pro lékaře.

Jednou z hlavních výzev pro irský zdravotní systém je efektivnější přesun péče do vhodného prostředí. Posílení dostupnosti a kapacity primární péče by mohlo zabránit zbytečným návštěvám na pohotovostních odděleních nemocnic a hospitalizacím pro chronické stavy. Za účelem vyřešení tohoto problému irská vláda plánuje v roce 2022 spustit nový plán domácí péče založený na rozšířené komunitní péči, který přinese více příležitostí pro společnosti v sektoru dálkové péče. Má být zaveden národní systém elektronických zdravotních záznamů (EHR) v sektoru akutní nemocniční péče, navržen a zaveden komunitní EHR, stejně jako řada primárních a komunitních digitálních služeb, včetně elektronických receptů. Kromě toho jsou velmi žádaná jakákoli řešení, která se zaměřují na léčbu stále častějších onemocnění jako cukrovka a kardiovaskulární komplikace.

NADĚJNÉ PŘÍLEŽITOSTI

Příležitosti se rýsují v těchto oblastech:

  • Elektronické recepty
  • Domácí péče na dálku
  • Řízení zaměstnanců a zdrojů
  • Preventivní zdravotní péče
  • Elektronické zdravotní záznamy
  • Řešení kybernetické bezpečnosti pro poskytovatele zdravotní péče
  • Třídění pacientů (triáž)

Pro české firmy podnikající v oblasti zdravotnické techniky nabízí v současnosti irský trh mnoho obchodních příležitostí. Již se o tom přesvědčila celá řada českých subjektů, které se účastnily proexportních akcí pořádaných Velvyslanectvím ČR v Dublinu. Zastupitelský úřad je i nadále připraven poskytovat zájemcům relevantní informace a podporu.

Filip Vurm, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dublinu

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět

 

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.







?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688